Zimski sportovi

Krešimir Ferlak • četvrtak, 02.05.2013.

Nakon što su u utorak odigrane tri utakmice doigravanja Zapadne konferencije, u srijedu su prvim susretima prvom kruga krenule i momčadi Istoka. Utakmice nisu bile neizvjesne kao one u utorak, favorizirani Boston i Pittsburgh stigli su do uvjerljivih pobjeda. Na Zapadu su pak Sharksi otvorili seriju velikom pobjedom u Vancouveru.

Boston Bruins – Toronto Maple Leafs 4:1 (1-0)

Devet godina su u Torontu čekali doigravanje i nadanja su velika, pogotovo kada se pogledaju rezultati i igre Bruinsa u zadnjih dva-tri tjedna. I početak je bio po receptu gostiju. Nakon manje od dvije minute igre, Toronto koristi prvog igrača više na susretu i pogotkom Jamesa Van Riemsdyka, koji se najbolje snašao u gužvi pred domaćim golom, stižu do početne prednosti.

Domaćinima je trebalo desetak minuta da se primire, a onda su vrlo brzo preokrenuli. Izjednačenje je donio veteran Wade Redden, a vrlo važan pogodak postiže Nathan Horton samo dvanaest sekundi prije kraja prvog perioda. Čini se da je taj pogodak okrenuo cijeli susret na domaću stranu, jer se gosti do kraja utakmice nisu više istaknuli ničim, osim silnim prekršajima i isključenjima.

Potvrda pobjede Bruinsa dogodila se sredinom drugog perioda kada prvo zabija najbolji igrač susreta David Krejči, a pet minuta kasnije precizan je i Johnny Boychuk za konačnih 4:1. Krejči je iz pogodak upisao i dva dodavanja.

Osim uvodnog pogotka, bio je ovo susret za zaborav Toronta i u drugoj utakmici moraju pokazati puno više, ako ne žele da ova serija vrlo rano ne postane jednosmjerna ulica.

Pittsburgh Penguins – New York Islanders 5:0 (1-0)

Još uvjerljiviji bili su Pittsburgh Penguinsi, koji su s čistih 5:0 isprašili Islanderse. Ekipa s Long Islanda je ove sezone već slavila u Pittsburghu, pa su mislili da će im to i izostanak Sidneya Crosbya nešto značiti, ali dobili su bolno prizemljenje prve utakmice.

Debitant u doigravanju Beau Bennett doveo je domaćine do vodstva već poslije tri i pol minute igre u situaciji s igračem više, dok je deset minuta kasnije tu prednost povećao Pascal Dupuis. Drugi period je otvoren novim golom s igračem više, a sada je strijelac bio branič Kris Letang.

Na novi pogodak ovoga puta se čekalo samo 32 sekunde kada svoj drugi pogodak na susretu postiže Dupuis. Konačan rezultat sredinom trećine postavio je Tanner Glass. Gosti nisu puno napravili iako je omjer udaraca na gol bio izjednačen (26-26), ali pokušaji Islandersa nisu bili tako opasni niti su znali iskoristiti prilike poput domaćina.

Jedina loša vijest za Penguinse je nova ozljeda vrlo važnog napadača Jamesa Neala, koji je napustio utakmicu u drugom perioda, a iz kluba nisu željeli dati nikakve informacije o težini ozljede, a niti o čemu je točno riječ.

Vancouver Canucks – San Jose Sharks 1:3 (0-1)

Najzanimljivija utakmica odigrana je u Vancouveru, a za razliku od gore opisanih utakmica u kojima su mreže mirovale u trećem periodu, ovdje je ta trećina bila odlučujuća i prevagnula je utakmicu na stranu Sharksa.

Prvi period donio je dominaciju San Josea, ali vrlo dobar ja na vratima Canucksa bio Roberto Lungo i ostalo je 0:0. Nešto bolji su domaćini bili u drugom dijelu, kada i stižu do vodstva golom Kevina Biekse. No, samo četiri minute kasnije gosti koriste igrača više i preko Logana Couturea izjednačuju rezultat za neizvjestan treći period.

Igralo se od tada nešto opreznije, a onda točno na polovici trećine gosti stižu do vodstva. Pritisnuli su obranu domaćih, a nakon velike gužve pločica se odbila do Dana Boylea koji iz blizine matira Luonga. Pet minuta kasnije stigla je potvrda pobjede pogotkom iskusnog Patricka Marleaua za konačnih 3:1 gostiju iz Kalifornije.

Iako su Canucksi i dalje favoriti u ovoj seriji, Sharksi imaju veliku priliku jer Vancouver ne igra na razini kakva se od njih očekuje, a ovaj poraz će ih dodatno prodrmati. Vrlo važna druga utakmica serije na rasporedu je u petak.