Zimski sportovi

Ivan Dominik • petak, 03.05.2013.

Noć na petak u NHL-u donijela je ćetiri utakmice doigravanja, od čega otvaranje dviju serija na Istoku. Washington je svoju protiv NY Rangersa otvorio relativno lakom pobjedom kod kuće, dok je Montreal loše ušao u doigravanje porazom od Ottawa Senatorsa. Na Zapadu su igrane druge utakmice serija St. Louisa i LA Kingsa, odnosno Anaheima i Detroita, i dok su Bluesi poveli 2-0 protiv aktualnih prvaka relativno lako, Detroit je u gostima u Silicijskoj dolini uspio izjednačiti seriju, i to golom u produžetku Gustava Nyquista...

Anaheim Ducks (2) - Detroit Red Wings (7) 4:5 (OT) - (1-1)

Druga utakmica doigravanja u Anaheimu nije bila sretna po domaće Duckse. Nakon što su zahvaljujući Teemuu Selanneu poveli u seriji pobjedom od 3:1 u prvoj utakmici, druga je pripala sastavu iz Detroita. Momčad Mikea Babcocka napravila je break slaveći u Silicijskoj dolini 5:4 nakon produžetka.

Brendan Gallagher (KAN/ MTL) - 1 gol, 1 bod, +/-: +2

Vrlo izjednačenu utakmicu ekipa iz Michigana otvorila je fantastično te je golovima Justina Abdelkadera i Damiena Brunnera u manje od pet minuta igre povela 2:0, a tu je prednost održala i do ulaska u drugu trećinu. U 22. minuti za Wingse je vodstvo na 3:0 povisio Johan Franzen te se činilo kako je to glatki kraj za Duckse, međutim, tada je domaća ekipa krenula u svoj uragan.

Prvo je do kraja drugog perioda Saku Koivu anulirao pogodak Franzena s igračem više, a nakon što je početkom posljednje trećine Franzen zabio i drugi power-play gol na utakmici, za 4:1 Wingsa, krenuo je povratak Ducksa u utakmicu. Zaredale su "Patke" s tri uzastopna pogotka u posljednjih 12 minuta utakmice, a najviše se u tom uraganskom povratku istaknuo Bobby Ryan.

Nakon što je kapetan Anaheima Ryan Getzlaf smanjio u 48. minuti na 4:2, fenomenalni je Amerikanac prvo asistirao, zajedno s Nickom Boninom, za gol Kylea Palmierija, a onda je Ryan i sam zabio pogodak za 4:4, manje od dvije i pol minute prije kraja utakmice. Susret je stoga i završio rezultatom 4:4, ekipa Brucea Boudreaua se izvukla, no ne zadugo, jer se Detroit sabrao i ipak zasluženo slavio u produžetku.

Poslije samo 81 sekunde igre u dodatku, Šveđanin Gustav Nyquist najbolje je reagirao u igri s igračem više ispred Jonasa Hillera te je nakon fantastične asistencije Valtterija Filppule prinašao put do mreže Anaheima šutom iz zgloba. Bilo je to dovoljno za 5:4 i pobjedu Wingsa te 1-1 izjednačenje u seriji, koja se sada seli u Joe Louis Arenu, a sljedeća je utakmica na rasporedu u noći na nedjelju.

St. Louis Blues (4) - Los Angeles Kings (5) 2:1 (2-0)

Za razliku od Winged Wheela LA Kingsi, kao aktualni prvaci, nisu uspjeli ostvariti gostujuću pobjedu i poravnati seriju protiv St. Louis Bluesa. Domaća ih je momčad u Missouriju pobijedila 2:1 i nanijela im drugi poraz zaredom, prije nego što serija preseli u Staples Center, međutim, nije bilo baš lako igračima Kena Hitchcocka u drugoj utakmici.

Slika 2 od 2.

Bluesi su, suprotno situaciji iz prve utakmice, stizali rezultat tijekom gotovo cijele utakmice u drugom dvoboju s prvacima lige. Kingse je u vodstvo doveo kapetan Dustin Brown, golom s igračem više u desetoj minuti, nakon što je iskoristio kombinaciju Mikea Richardsa i Anžea Kopitara te skrenuo udarac kanadskog reprezentativca u mrežu domaćeg vratara Briana Elliotta.

Sljedećih preko 30 minuta novih pogodaka nije bilo, a Bluesi su proigrali tek u posljednjoj trećini. U četvrtoj minuti igre tog posljednjeg perioda, puno bolja momčad domaćina napokon je izjednačila. Pak je u mrežu Jonathana Quicka za potpuno zasluženo izjednačenje poslao Patrik Berglund, iskoristivši tako dodavanja Alexa Pietrangela i Davida Perrona.

Za potpuni šok i preokret na utakmici, nedugo zatim pobrinuo se Barret Jackman. Bek Bluesa dovršio je Kingse i pogotkom 50 sekundi prije kraja utakmice zapečatio preokret i pobjedu Bluzera u svojoj dvorani. Jackmanu su za gol asistirali Vladimir Sobotka i u ove dvije utakmice izvrsni novak Jaden Schwartz, a nakon druge pobjede Bluesa, serija sada seli u Grad Anđela.

Montreal Canadiens (2) - Ottawa Senators (7) 2:4 - (0-1)

Veliki šok dogodio se u jednom od dva najveća kanadska grada hokeja na ledu i općenito - Montrealu. Domaća momčad startala je porazom u doigravanje, a da bi stvar bila gora, na ledu Canadiensa, slavila je momčad Ottawa Senatorsa. Gostujući Sensi upisali su prvu pobjedu u doigravanju, i to odmah u gostima, a slavili su u Montrealu uz 4:2.

Slika 3 od 3.

Premda su igrači domaće ekipe imali čak 50 šuteva na gol Ottawe, za razliku od 31 udarca Senatorsa, poraženi su i to ponajviše zahvaljujući fenomenalnoj partiji svog vratara, ove sezone izvrsnog Craiga Andersona, koji je uknjižio čak 48 obrana. No, utakmica nije bilo jednosmjerna kako može sugerirati rezultat, bila je puna preokreta i vrlo uzbudljiva.

Na kraju prve trećine vodila je Ottawa 1:0 golom Erika Karlssona, povratnika nakon ozljede. Međutim, u drugom periodu Montreal okreće stvar u svoju korist dvama pogocima u nizu, a strijelci su bili Rene Bourque te novak Brendan Gallagher, koji je poentirao s igračem više na ledu domaćina. No, u posljednjih 20 minuta uslijedio je golemi šok za Habse.

Ottawa je furiozno ušla u posljednju trećinu utakmice i odigrala ju je fantastično. Zabila je tri pogotka, a nije primila nijedan te je protutnjala do pobjede. Za 2:2 prvo je izjednačio Jakob Silfverberg u četvrtoj minuti posljednje dionice, potom je vodstvo gostima donio Marc Methot, a onda je opet na scenu stupio Silfverberg koji je asistirao u 54. minuti Gillaumeu Latendresseu za konačnih 4:2 Ottawe. Uz sjajnog mladog Šveđanina i Craiga Andersona na golu, odličan je bio i rekonvalescent Karlsson s pogotkom i asistencijom, dok se Montreal sada mora nadati pobjedi u drugom dvoboju.

Washington Capitals (3) - New York Rangers (6) 3:1 - (1-0)

Druga momčad koja je u noći s četvrtka otvorila svoju seriju na Istoku, Washington Capitals, pobijedila je na svom ledu i počela doigravanje u pozitivnom tonu. Capitalsi su nadigrali NY Rangerse u Verizon Centru uz 3:1, ponovno je sjajan bio Aleksandar Ovečkin, koji je u velikoj formi u posljednje vrijeme, a pobjeda je pripala domaćima odličnim drugim periodom, iako je generalno gledano bolji u ovoj utakmici bio New York.

Slika 1 od 1.

Momčad Johna Tortorelle odlično je započela play-off u prijestolnici SAD-a te je povela 1:0 već krajem prve trećine. Egzekutor za vodstvo Njujorčana bio je Šveđanin Carl Hagelin odličnim potezom iza gola domaćina, nakon što su mu sve pripremili kapetan Ryan Callahan odnosno branič Ryan McDonagh.

No, to je bilo sve od ekipe iz Velike jabuke. Washington se trgnuo u drugom periodu i dobivši ga s 3:0 otišao na nenadoknadivu razliku te osigurao konačan trijumf. Sve je započeo sjajni Ovečkin golom za izjednačenje s igračem više, potom je za preokret i prednost domaćih zabio Marcus Johansson, a bi cijelu priču u 36. minuti dovršio iskusni Jason Chimera.

U samo devet minuta druge trećine, Capsi su podredili Rangerse, zabili im tri pogotka zaredom i otišli do suverene pobjede, iako ona uopće nije bila takva. Njujorčani se do kraja dvoboja nisu uspjeli vratiti pa ih je ta kriza u drugoj trećini, uz sjajnog Bradena Holtbyja na vratima domaćina koji je skupio 35 obrana, stajala pozitivnog rezultata u prvom ogledu s Washingtonom.