MAXtv Prva liga, 30. kolo, 04.05.2013, 19:00 h, Park mladeži, gledatelja: 1500
Suci: Igor Pristovnik, Ivica Modrić, Andrija Olujić (svi Zagreb)
2:1(2:1) Hajduk
Jean Evrard Kouassi 36'
Hajduk

Vedran Babić • subota, 04.05.2013.

Nogometaši Splita u svojoj trećoj prvoligaškoj sezoni napokon su stigli do pobjede nad gradskim rivalom Hajdukom. U ukupno osmom derbiju sv. Duje Crveni su na svom stadionu u Parku mladeži slavili 2:1, a svi su pogoci pali u prvom poluvremenu i to u razmaku od pet minuta...

Dražen Bagarić
72'
33
Mirko Hrgović
82'
22
Aljoša Vojnović
89'
Zoran Vulić
18
(do 66')
24
(do 66')
Igor Tudor

Novi Hajdukov trener Igor Tudor debitirao je porazom. Njegov kolega na klupi Splita, ujedno i njegov bivši trener, Zoran Vulić, sa svojom momčadi slavi prvu pobjedu nad Bilima otkako su Crveni dijelom prvoligaškog društva.

Formacije

Kako je i najavio, novi Hajdukov trener Igor Tudor na teren je poslao momčad s tri stopera. Maloča je bio desno, Milić u sredini, a Milović lijevo. Vršajević i Lima bili su na bokovima, Andrijašević i Sušić u sredini, Vuković i Caktaš na krilima, a Kouassi u vrhu napada.

Splitov trener Zoran Vulić nije "kemijao". Na vratima je bio Vuković, u obrani Radotić, Radeljić, Glumac i Glavina, u vezi Paracki i Pehar, Erceg malo ispred njih, Rebić i Belle na krilima, a Baraban u špici.

Splitu su u ovom susretu nedostajali Križanac, Vitaić i Galović, a Hajduku Maglica i Kiš.

Junak pobjede je dvostruki strijelac Ante Erceg, koji je zabio u 31. i 34. minuti. Za "goste" je smanjio Jean Evrard Kouassi u 36. minuti. Prvo poluvrijeme bilo je vrlo uzbudljivo i prepuno šansi, no u drugom se malo toga moglo vidjeti. Split se počeo povlačiti i uspio je sačuvati vrijednu prednost premda je Hajduk posljednjih deset minuta imao igrača više zbog isključenja Glavine.

Split je tako potvrdio sjajnu domaću formu (pet pobjeda u nizu) i preskočio gradskog rivala na ligaškoj ljestvici. Ne samo to, Split je preskočio i Rijeku, koja u nedjelju igra protiv Dinama. Crveni su sada treći te imaju 51 bod, četiri manje od drugoplasirane Lokomotive.

Hajduk ostaje peti s 48 bodova te je sve izvjesnije kako će mu finale Kupa biti jedina prava prilika za izlazak na europsku scenu.

Utakmica je započela uistinu furioznim tempom, koji je "iznjedrio" mnogo šansi i pravo je čudo što Hajduk već u ranoj fazi utakmice nije primio pogodak. U sedmoj minuti Split je imao dva čista zicera. Prvo je Blažević obranio udarac Barabana u situaciji jedan na jedan, da bi potom Rebić pucao za malo pored Blaževićevih rašlji.

U 11. minuti ponovno dvije šanse u kratkom roku. Korner je za Hajduk izveo Andrijašević, a lopta je došla do omalenog Kouassija, koji je na pet metara bio sam kao duh. Pucao je glavom, no ravno u domaćeg vratara Vukovića.

U napadu koji je uslijedio na suprotnoj strani Blažević je nepotrebno istrčao na 30 metara od svog gola, no Baraban je prije njega stigao do lopte i uputio udarac na praznu mrežu. Publika je u jednom dahu popratila loptu kako prolazi malo pored lijeve vratnice.

U 20. minuti Vuković je obranio odličan udarac Hajdukova Vukovića, a tri minute kasnije Blažević uz male poteškoće brani dalekometni pokušaj Barabana iz voleja.

Bojkot Torcide

Nezadovoljni cijenom ulaznica za utakmicu (80 kuna), navijači Hajduka odlučili su bojkotirati ovaj susret, što je ipak osiromašilo ukupni dekor. Ipak, u velikom su se broju našli i navijali izvan stadiona, uz policijsku pratnju.

Prva polovica prvog poluvremena zaista je bila uzbudljiva i bilo je samo pitanje vremena kada će se nekome otvoriti. Sve ono što se nije realiziralo u dotadašnjem dijelu susreta, nadoknadilo se u razmaku od pet minuta. I to triput.

U 31. minuti Rebić je napravio dar-mar po desnoj strani Hajdukove obrane, prevario Maloču i potom vanjskim felšom ubacio na pet metara, gdje je Erceg glavom poslao loptu u mrežu pored nemoćnog Blaževića za 1:0.

Tri minute kasnije već je 2:0. Strijelac je ponovno bio Erceg, a ovoga puta asistent mu je bio Baraban, koji se tako iskupio za svoje ranije promašaje. Grogirani Hajduk ipak je uspio brzo uzvratiti i smanjiti zaostatak. Kouassi je opalio s 20 metara i pogodio neobranjivo od vratnice za 2:1.

Treći žuti kartoni

Zbog trećih žutih kartona, sljedeće utakmice svojih klubova propustit će Erceg, Bagarić, Milović i Sušić. Pauzirat će, naravno, i isključeni Glavina.

Do kraja prvog poluvremena Hajduk je mogao i izjednačiti, no Vuković je obranio udarac Caktaša. Na odmor se tako otišlo sa zasluženom prednošću Crvenih, koji su u prvih 45 minuta pokazali mnogo više od svog gradskog rivala.

Tudor je u drugo poluvrijeme ušao s jednom promjenom u svom sastavu. Maloča, koji se u prvom dijelu mučio s Rebićem, pomaknut je s desne strane u sredinu stoperskog trojca. Njegovo je mjesto zauzeo Milović, koji je prvi dio odradio na lijevoj strani.

Drugo poluvrijeme bilo je puno siromašnije. Tempo je bio znatno slabiji, a šanse su bile rijetke. U 58. minuti Andrijašević je loše glavom zahvatio loptu nakon kornera Vukovića, a u 69. minuti domaći vratar Vuković jedva je obranio udarac Kouassija sa 16 metara.

Split se opredijelio na čuvanje vrijedne prednosti, dok je Hajdukov trener uvođenjem Jozinovića, 17-godišnjeg Mujana (kojemu je to bio seniorski debi) i Oremuša pokušao na sve načine doći do izjednačenja.

Utakmica se u 80. minuti zakomplicirala nakon što je Glavina zaradio drugi žuti karton i tako ostavio svoju momčad na cjedilu. Splitov trener Vulić reagirao je uvevši iskusnog Hrgovića umjesto Rebića.

Najbolju šansu za izjednačenje Hajduk je propustio realizirati u 88. minuti. Milić je proigrao Kouassija, koji sa 6-7 metara iskosa puca pored suprotne Vukovićeve vratnice.

Splitovci se sada okreću gostovanju kod Dinama u sljedećem kolu, dok Hajduka očekuje dvostruki okršaj s Lokomotivom. U srijedu je na Poljudu na rasporedu prva finalna utakmica Hrvatskog kupa, a za vikend Bili na istome mjestu dočekuju istog suparnika.

• pikepiletina05.05.2013. u 20:14
    zašto nigdje ne piše o divljačkim napadima Torcide na policiju i na svoj grad? ranili su 9 policajaca, razbijali auta...
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik05.05.2013. u 16:02
    ajme majko ,sve gore od goreg
  • Kracho05.05.2013. u 11:00
    sreća za hajduk da je prvenstvo pri kraju, jer da se ima još 5-6 kola za odigrat nisam siguran da bi uspjeli ni 5. mjesto sačuvat :p