Zimski sportovi

Ivan Dominik • nedjelja, 05.05.2013.

U noći na nedjelju odigrane su nove četiri utakmice NHL doigravanja. Središte pozornosti pripalo je braničima Washingtona i LA Kingsa, Mikeu Greenu i Slavi Vojnovu, koji su jedinim pogocima na svojim utakmicama odveli svoje ekipe do pobjeda. Anaheim je poveo u seriji protiv Red Wingsa pobjedom u Detroitu, a veliko iznenađenje dogodilo se u Bostonu gdje su trijufirali Toronto Maple Leafsi i tako izjednačili seriju prije njene selidbe u Ontario...

Washington Capitals (3) - New York Rangers (6) 1:0 (OT) - (2-0)

U Verizon Centru domaća je momčad Washington Capitalsa došla i do druge pobjede protiv NY Rangersa u njihovoj četvrtfinalnoj seriji te tako obranila domaći teren. U drugoj utakmici, koja je za igrače Adama Oatesa bila puno teža od prve, Washington je slavio minimalnim rezultatom tek u produžetku.

Čitavih 60 minuta utakmice provedeno je u izjednačenoj, ali i neefikasnoj igri. Briljirali su vratari, pogotovo domaći Braden Holtby, koji je utakmicu završio shutoutom uz 24 obrane, dok je i sjajni Henrik Lundqvist imao njih 37. Ipak, on je primio i jedan pogodak.

Tek nakon što je završio "regularni" tijek dvoboja, proradili su Capitalsi. U točno osmoj minuti prvog produžetka zabili su pobjednički pogodak, a njegov je egzekutor bio odlični kanadski branič Mike Green, koji je u situaciji s igračem više na ledu pogodio lijep slapshot, nakon što su ga poslužili Aleksandar Ovečkin i primarno Mike Ribeiro.

Bio je to kraj za momčad Johna Tortorelle u prijestolnici SAD-a, a sada serija seli na led njegovog kluba u Madison Square Garden. Ekipa iz Velike jabuke tamo ne smije učiniti krivi korak, jer bi joj to praktički značilo ispadanje, u seriji klubova odličnih obrana.

Boston Bruins (4) - Toronto Maple Leafs (5) 2:4 - (1-1)

U drugoj utakmici Istoka u noći na nedjelju, dogodilo se poveće iznenađenje, a ono je bilo pobjeda Toronta u TD Gardenu. Domaći Bruinsi odigrali su izrazito slabu utakmicu i Maple Leafsi su upisali svoju prvu pobjedu u doigravanju nakon čak devet godina. Junak pobjede bio je Joffrey Lupul s dva pogotka, a pridružio mu se i vratar James Reimer, koji je skupio čak 39 obrana.

David Krejči (ČEŠ/ BOS) - 1 asistencija, 1 bod, +/-: 0

Utakmica je počela oprezno s obje strane, u prvih 20 minuta nije bilo pogodaka, a onda je priču golom za 1:0 domaćina otvorio Nathan Horton, odmah na početku druge trećine. No, tada na scenu stupa Lupul koji dvama vezanim pogocima okreće rezultat u korist Kanađana i na kraju drugog perioda dovodi ih u vodstvo od 2:1.

Bruinsi se u posljednjih 20 minuta nisu oporavili od šoka u drugom periodu, a treći gol zabio im je njihov bivši igrač, a danas zvijezda SAD-a i Leafsa, Phil Kessel. Nakon 53 sekunde igre samo u posljednjoj trećini, Kessel je konačno zabio "svojim" Bruinsima pogodak u igri "pet na pet" i to nakon čak 23 utakmice posta. To je "slomilo" ekipu Claudea Juliena, koja se više nije mogla vratiti u utakmicu.

Do kraja ogleda Johnny Boychuk je još samo uspio smanjiti rezultat za domaće, dok je na drugoj strani pobjedu Leafsa zapečatio James van Riemsdyk nešto više od tri minute prije kraja, postavivši konačnih 4:2 za Toronto. Time su Kanađani izjednačili seriju na 1-1 i preselili je na svoj led u Air Canada Center gdje će se odigrati treća utakmica ovog četvrtfinala.

Detroit Red Wings (7) - Anaheim Ducks (2) 0:4 - (1-2)

U prvoj utakmici serije Wingsa i Ducksa u Joe Louis Areni, a trećoj ukupno, pobjedu je u gostima odmah upisao Anaheim i pokazao tko je u ovoj seriji favorit. Ducksi su teško porazili domaćine po vodstvom Mikea Babcocka i na njihovom ledu poveli 2-1 u seriji, nakon što je u Kaliforniji svakoj momčadi pripala po pobjeda.

Anaheim nije bio toliko bolji na ledu, koliko je bio efikasniji i koliko je bolje znao iskoristiti svoje prilike. Samo šest šuteva više na gol bilo je dovoljno Ducksima da zabiju četiri pogotka više, a da ne prime ni jedan, pobrinuo se izvrsni Švicarac na njihovom golu, Jonas Hiller, koji je imao 23 obrane.

Gosti iz Kalifornije slavili su pogocima Nicka Bonina s igračem više u drugom periodu, te golovima u trećoj trećini Ryana Getzlafa, Emersona Etema i Matta Beleskeyja. Uz Hillera, igrač utakmice bio je i kapetan Getzlaf koji je zabio shorthanded gol te upisao i asistenciju, dok je Matt Beleskey poentirao također s igračem više.

Bila je to rutinska pobjeda ekipe Brucea Boudreaua, kojom je napravila break u seriji i sada jako dobro kotira za prolazak u polufinale Zapada. Nakon iduće utakmice u Motownu, serija se vraća u Honda Center Ducksa gdje će druga momčad Zapada zasigurno tražiti prolaz dalje.

Los Angeles Kings (4) - St. Louis Blues (5) 1:0 - (1-2)

Prvu pobjedu u ovogodišnjem doigravanju upisala je i ekipa aktualnih prvaka, Los Angeles Kingsa. Nakon dva poraza u St. Louisu, Kingsi su ipak uspjeli slaviti na domaćem ledu protiv jakih Bluzera i time početi svoj povratak u seriju.

Kao i Washington na Istoku, LA je pobijedio s minimalnih 1:0, ali u "regularnom" vremenu. Njega je također zabio bek, mladi Rus Slava Vojnov, koji je najbolje reagirao poslije akcije Aleca Martineza i Trevora Lewisa te poentirao u mrežu gostiju.

Kod St. Louisa nije bilo izrazito raspoloženih igrača pa je odlučio taj pogodak iz 25. minute, a samo je Brian Elliott bio dobar s 20 obrana - ne i onom krucijalnom. Jonathan Quick, pak, s druge je strane obranio svih 30 udaraca gostiju iz Missourija i uz Vojnova donio pobjedu momčadi Darryla Suttera.

Četvrta utakmica ove serije igra se u noći s ponedjeljka na utorak, također u Staples Centru, a ovisno o pobjedniku, mogla bi biti ključna za daljnji ishod ove serije i doigravanja, pogotovo za branitelje naslova iz Grada Anđela.