Zimski sportovi

Krešimir Ferlak • ponedjeljak, 06.05.2013.

Četiri sjajne utakmice odigrane su u nedjelju, a najviše su zabrinuti navijači Vancouvera koji je izgubio i treću utakmicu serije protiv San Josea. U produžecima su pobjede ostvarili Pittsburgh i Minnesota, dok je Ottawa s visokih 6:1 isprašila Montreal.

New York Islanders – Pittsburgh Penguins 4:5 OT (1-2)

Najuzbudljivije bilo je na Long Islandu, gdje su domaćini dali sve, ali na kraju nisu imali sreće i ostali su praznih ruku. Islandersi su u ovoj utakmici punoj preokreta većim dijelom bili bolja momčad, no čini se da je presudilo iskustvo gostiju.

Susret je počeo po željama domaćina, već u drugoj minuti poveli su pogotkom Matta Moulsona, a samo četiri minute kasnije Casey Cizikas je precizan za 2:0 Njujorčana. Sredinom perioda domaćini ulaze u probleme s prekršajima, Pittsburgh dobiva priliku s dva igrača više i stižu do ekspresnog izjednačenja. Zabili su Chris Kunitz i Jarome Iginla.

No, niti tu nije bio kraj naleta gostiju, točno minutu prije kraja trećine Pascal Dupuis upotpunjuje preokret i gosti vode. Drugi period je bio izjednačen, a jedini pogodak djelo je braniča Penguinsa Douglasa Murraya za dva razlike. Nije to sputalo domaćine, koji su agresivnom i požrtvovnom igrom ušli u treći period i zasluženo stigli do izjednačenja.

Prvo je s igračem manje smanjio Kyle Okposo, a onda sjajnim udarcem i svojim prvim pogotkom doigravanja utakmicu u produžetak odvodi John Tavares. Domaćini su dominirali, imali više udaraca na gol (36-25), ali u produžetku se ukazao Sidney Crosby . On je prvo iznudio isključenje, a onda sjajno asistirao Kunitzu koji ne griješi i Pittsburgh je vratio vodstvo u seriji.

Islandersi su bili vidno razočarani, osjećaj je bio da su zaslužili više.˝Sunce će sutra ponovno izaći.˝, komentirao je trener domaćih Jack Capuano, uz naznaku da se njegova ekipa neće tako lako predati.

Ottawa Senators – Montreal Canadiens 6:1 (2-1)

Rezultatske neizvjesnosti nije bilo u Ottawi, no utakmica je riješena tek u trećem periodu. Najveća boljka Senatorsa kroz sezonu bilo je postizanje golova, ali u trećoj utakmici im se otvorilo i zabili su ih šest, a večer karijere uz tri pogotka imao je Jean-Gabriel Pageau.

U prvom periodu momčadi su izmijenile pogotke s igračem više. Domaći su poveli preko Daniela Alfredssona, dok je za goste izjednačio Rene Bourque. Pageau je svoju veliku večer najavio pogotkom u drugoj trećini, a nastavio je u trećoj kada su mu se pridružili raspoloženi suigrači, a Canadiensi na sve to nisu imali nikakav odgovor. Osim tučnjave.

Pageau je zabio za 3:1 na otvaranju trećine, a onda su Kyle Turris i Jakob Silfverberg potvrdili pobjedu prije nego što je Pageau upotpunio hat-trick u svojoj večeri za pamćenje. Senatorsi su poveli u seriji, a zasigurno su dobili i mnogo samopouzdanja poslije ovakvog rezultata.

Kroz cijelu utakmicu bilo je dosta isključenja, a sve je eskaliralo u trećem periodu. Podijeljeno je ukupno nevjerojatnih 236 kaznenih minuta, 129 kod gostiju i 107 domaćinima. Ne treba sumnjati da će napetosti biti velike i u sljedećim susretima serije.

Minnesota Wild – Chicago Blackhawks 3:2 OT (1-2)

Nakon uvodna dva poraza, jasno je bilo da Minnesoti igra samo pobjeda da bi imali ikakve nade u preokret ove serije. Teško je reći da li to mogu učiniti, ali treću utakmicu su odigrali sjajno i zasluženo slavili u produžetku.

Bolje su u susret krenuli gosti i sredinom trećine su poveli. Patrick Kane je sjajno pronašao Johnnya Oduyu koji iz blizine ne griješi. To je bio znak za uzbunu u domaćim redovima, podigli su igru i golom Pierrea-Marca Boucharda su do odmora izjednačili, a po prikazanom su mogli i više.

Druga trećina prošla je u dominaciji Wilda, ali bez golova, a onda se otvorilo u trećem dijelu. U četvrtoj minuti perioda Zach Parise zabija za vodstvo i ludnicu u dvorani. To je natjeralo Chicago na veći angažman, a do izjednačenja su stigli manje od tri minute prije kraja preko braniča Duncana Keitha, pa je već druga utakmica ove serije otišla u produžetak.

Na odluku se nije dugo čekalo, igralo se tek nešto više od dvije minute produžetka, Minnesota radi pritisak, veliki posao napravio je Matt Cullen iza gola, a onda je pronašao Jasona Zuckera koji iz teške pozicije postiže svoj prvi gol karijere u doigravanju i vraća Wild u život. Četvrta utakmica imati će veliko značenje, a igra se u utorak opet u St.Paulu.

San Jose Sharks – Vancouver Canucks 5:2 (3-0)

Veliko značenje bi mogla imati i četvrta utakmica serije između San Josea i Vancouvera i to zato jer bi Sharksi mogli pomesti Canuckse u tom susretu. U nedjeljnoj utakmici nije bilo previše problema za domaćine s uvjerljivih 5:2 su stigli na korak do polufinala.

Joe Pavelski je bio početni krvnik Canucksa, zabio je u prvom i drugom periodu, prije nego što je smanjio Alexandre Burrows na dodavanje braće Sedin. No, čini se da je taj pogodak samo naljutio domaćine koji su u trećem periodu golovima Patricka Marleaua, te dva puta Logana Couturea s igračem više otišli na velikih 5:1.

Poraz je za goste samo malo ublažio Dan Hamhuis, ali to im ništa nije značilo. Ovo je za sada prva serija u kojoj netko ima 3-0, a iako su takve prednosti dostižne, igra Vancouvera ne ulijeva nikakvo samopouzdanje i prema prikazanom San Jose će vrlo brzo osigurati kartu za polufinale Zapada.

• ALGHAZANTH07.05.2013. u 23:18
    Tako je i prošle godine Vancouver startao sa 0:3 pa ispao u prvoj rundi doigravanja gdje je imao prednost domaćeg terena, baš su gubitnička momčad.
    ALGHAZANTH
  • Obrisan korisnik06.05.2013. u 10:55
    Gledao sam jučer dvije od ovih tekmi, New York Islanders – Pittsburgh Penguins i Minnesota Wild – Chicago Blackhawks, i mogu to reći da je to hokej u najboljem izdanju, prekrasni golovi, fenomenalno klizanje, dueli...ma sve što hokej može ponuditi...
  • Obrisan korisnik06.05.2013. u 10:31
    Očaj, ogromna greška staviti Šnajdera da brani umjesto Lua koji je čuda radio u prve dvije utakmice... Previše nediscipline, hrpa isključenja. Valjda će bar jednu uspjet dobit da ne bude metla, više od toga bilo bi se previše nadati.