Zimski sportovi

Kingsi preokrenuli, Rangersi izjednačili, Boston i Anaheim blizu prolaza

Krešimir Ferlak • četvrtak, 09.05.2013.

Kako odmiče prvi krug doigravanja utakmice su sve neizvjesnije, a to dobro potvrđuje srijeda. Od četiri utakmice čak tri su otišle u produžetak, a u četvrtoj Rangersi su slavili protiv Capitalsa 4:3. Boston, Anaheim i Los Angeles stigli su na korak do konferencijskih polufinala.

Toronto Maple Leafs – Boston Bruins 3:4 OT (1-3)

Hokejaši Toronta izgubili su i drugu domaću utakmicu serije protiv Bostona i čini se da će im dugo očekivano i željeno doigravanje završiti nakon prvog kruga. Maple Leafsi su odlično krenuli u utakmicu, a i igrali su vrlo dobro, ali Bruinsi su opet imali odgovor više.

Susret je počeo po domaćem receptu, poveli su u trećoj minuti susreta pogotkom raspoloženog Joffreya Lupula. Vodstvo su povisili krajem perioda golom Codya Fransona, ali od otvaranja druge trećine bude se i Bruinsi. Patrice Bergeron smanjio je nakon samo 32 sekunde igre u toj dionici, a tada je krenuo David Krejči.

Sjajni Čeh je prvo izjednačio rezultat, a onda i donio potpuni preokret gostima. No, samo minutu kasnije Clarke MacArthur izjednačuje na 3:3 i vraća Toronto u život. Treći period je prošao bez pogodaka i u nešto opreznijoj igri, a u produžetku je Krejči još jednom slomio srca domaćinima. Bila je to kontra koju je Krejči sam pokrenuo i završio za veliku pobjedu Bruinsa.

Priliku da završe seriju hokejaši Bostona imaju u petak na domaćem ledu.

New York Rangers – Washington Capitals 4:3 (2-2)

Serija između Capitalsa i Rangersa stigla je u New York pod kontrolom ekipe iz Washingtona, a u glavni grad SAD-a vračaju se u egalu. Rangersi su dobili i drugu utakmicu u Madison Square Gardenu, završilo je 4:3, a kako su prošle prve četiri utakmice serije za očekivati je neizvjesnost do kraja.

Oprezni prvi period završio je ipak vodstvom domaćih pogotkom Brada Richardsa, a prednost je u drugoj trećini povisio Carl Hagelin. no, na drugi odmor se ipak otišlo u egalu jer su gosti stigli do izjednačenja golovima Troya Brouwera i Matthieua Perreaulta.

Odmah od otvaranja trećeg dijela domaćini vračaju kontrolu nad susretom pogotkom Dana Girardija s igračem više, a šest minuta kasnije dva razlike vraća Derek Stepan. Samo minuta je trebala Perreaultu da svojim drugim pogotkom večeri smanji rezultat, ali dalje od toga gosti nisu došli i serija je izjednačena na 2-2.

Washington u petom susretu treba više od svoje prve linije, Alex Ovečkin je bio slab u ova dva susreta i za očekivati je da će pokazati više na domaćem ledu.

St.Louis Blues – Los Angeles Kings 2:3 OT (2-3)

Poslije dvije utakmice St.Louis je imao dvije pobjede, a poslije pete utakmice aktualni prvaci su pobjedu od prolaska u drugi krug. Kingsi su podigli razinu igre i u ključnim trenucima su čvršći i odlučniji, upravo ono što je bio St.Louis u dvije domaće pobjede.

Nikoga nije iznenadio prvi period bez golova, ipak su ovo defenzivno ponajbolje momčadi u ligi, a otvorilo se odmah na početku drugog. Samo četrnaest sekundi je trebalo Jeffu Carteru da dovede prvake do vodstva. No, šest minuta kasnije odgovorio je Alex Steen, a nakon što je Carter zabio i u prvoj minuti treće trećine činilo se da L.A. ide prema pobjedi.

Tako je bilo sve do 45 sekundi prije kraja, kada su Bluesi sve bacili u napad i uspjeli izjednačiti i izboriti produžetak golom braniča Alexa Pietrangela. Sve je riješeno iz kontre nakon točno osam minuta igre kada je pogodio sjajni branič Slava Vojnov i doveo Kingse pred odlazak u drugi krug.

Razočarani St.Louis ima priliku pokazati karakter u šestoj utakmici, ali neće biti lako pobijediti u Staples Centreu.

Anaheim Ducks – Detroit Red Wings 3:2 OT (3-2)

Možda ipak najneizvjesnija je serija između Ducksa i Red Wingsa. Igra se pobjeda za pobjedom, a uključujući i ovaj peti susret, čak su tri utakmice riješene tek u produžetku. Po prvi puta je Anaheim u dodatnom vremenu stigao do pobjede i vraća se u Detroit sa prednošću i samopouzdanjem.

Dva dana ranije je Detroit dva puta gubio pa stizao prednost i slavio u produžetku, a sada je situacija bila obrnuta. Red Wingsi su do prednosti stigli u šestoj minuti s igračem više pogotkom Johana Franzena, da bi domaćini ipak na odmor otišli mirniji poslije izjednačenja Kylea Palmierija. Drugi period je donio sličan scenarij.

Gosti su poveli golom Mikaela Samuelssona, a nakon što su propustili pet minuta s igračem više, stigla je kazna i izjednačenje Ryana Getzlafa. Treći dio nije donio golove i produžetak je opet bio neminovan. Riješen je poslije manje od dvije minute igre, kada se Nick Bonino najbolje snašao pred gostujućim vratima i bacio dvoranu u trans.

Petak donosi šestu utakmicu serije, a prema svemu dosad viđenom možda bi bilo najpoštenije da se sve riješi u sedmom susretu.