Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 11.05.2013.

Iznimno uzbudljivo, čak i infarktno u pojedinim utakmicama, bilo je u noći na subotu u doigravanju najjače hokejske lige svijeta. NHL je definitivno postao napetiji, izjednačeniji i zanimljiviji čak i od NBA lige, možda i od svih američkih sportova, a dokazi tomu bili su viđeni i u Bostonu, i u Detroitu, a pogotovo u Washingtonu i Los Angelesu. I dok su Maple Leafsi smanjili zaostatak protiv Bruinsa, Capitalsi poveli 3-2 u seriji protiv Rangersa, a Red Wingsi osigurali sedmu utakmicu protiv Anaheima, aktualni prvaci LA Kingsi četvrtom su pobjedom zaredom preskočili St. Louis...

Boston Bruins (4) - Toronto Maple Leafs (5) 1:2 (3-2)

U izrazito napetoj, ofenzivnoj i dinamičnoj utakmici, suprotno od očekivanog Toronto Maple Leafsi slavili su u Bostonu i osigurali šestu utakmicu na svom ledu u Air Canada Centru. Boston nakon vodstva od 3-1 u seriji nije uspio dovršiti Kanađane pa bi se mogao naći u problemima, jer je sedma utakmica vrlo izvjesna.

Mike Ribeiro (KAN/ WSH) - 1 gol, 1 bod, +/-: +1

Momčad Randyja Carlylea nadjačala je onu Claudea Juliena u TD Gardenu uz 2:1, a pobjedu su joj donijeli Tyler Bozak s igračem manje u drugoj trećini te Clarke MacArthur početkom treće dionice.

U prvom periodu golova nije, u drugom je pao samo jedan, a indisponirani Bruinsi poentirali su samo jednom - za počast u 52. minuti, kada je konačnih 2:1 Toronta postavio Zdeno Chara. Bruinse je uništio i sjajni golman Leafsa James Reimer zaustavivši čak 43 udarca domaćih.

Washington Capitals (3) - New York Rangers (6) 2:1 OT (3-2)

U još neizvjesnijoj utakmici, koja je otišla u produžetak, domaće slavlje u petoj utakmici serije izborili su Washington Capitalsi. Izuzetno izjednačena serija Capitalsa i Rangersa tako se opet preselila u Veliku jabuku, a u ovoj utakmici su domaćini ipak zasluženo slavili.

Premda je Brian Boyle doveo Njujorčane u vodstvo već u 53. sekundi igre, Capitalsi su bili bolja ekipa, brzo su se snašli i sabrali te su u osmoj minuti druge trećine poravnali preko Joela Warda, koji je s igračem više odlično dovršio akciju Nicklasa Backstroma i Marcusa Johanssona.

Nakon toga više nije bilo pogodaka do isteka 60. minute pa se moralo u produžetak. A u njemu je niti deset minuta bilo dovoljno Mikeu Ribeiru da slapshotom "probije" Lundqvista za 2:1 i konačan trijumf ekipe Adama Oatesa.

Detroit Red Wings (7) - Anaheim Ducks (2) 4:3 OT (3-3)

Na Zapadu je čak bilo sadržajnije i još uzbudljivije, nego na Istoku, a dogodile su se i nešto konkretnije stvari. Poslije San Jose Sharksa i Chicaga, postao je poznat i treći polufinalist konferencije, dok je i četvrti vrlo blizu jer će se u dvoboju Detroita i Anaheima igrati sedmi susret.

Finalisti Hartova trofeja

Prije utakmica u noći s petka na subotu poznati su postali i finalisti Hartova trofeja, jednog od najvažnijih trofeja u hokeju uopće, koji se dodjeljuje MVP-u "regularne" sezone. Finalisti jedne od dvije najvažnije individualne nagrade u hokeju na ledu su Sidney Crosby iz Pittsburgh Penguinsa, Alexander Ovečkin iz Washington Capitalsa te relativno iznenađujuće i prvi put u karijeri - John Tavares iz NY Islandersa.

U seriji u kojoj se doslovno igralo i igra se pobjedom za pobjedu, Detroit Red Wingsi uspjeli su izjednačiti seriju na 3-3 domaćim trijumfom u fantastičnoj šestoj utakmici. Iako je u njoj Anaheim bio mnogo bolji i konkretniji, junak Motowna postao je kapetan Henrik Zetterberg po tko zna koji put.

Nakon što je "regularni" dio dvoboja završio 3:3 - a za Detroit zabijali Pavel Dacjuk poznatim Datsyukian Dekeom, Zetterberg s igračem više te Danny Cleary, odnosno za Duckse Kyle Palmieri, Emerson Etem i Bobby Ryan, koji su vraćali goste u život - sjajni je Z'berg u 64. sekundi produžetka slapshotom donio Wingsima trijumf od 4:3 i sedmu utakmicu u Kaliforniji. Utakmicu je izvrsni Šveđanin završio s tri boda uz dva pogotka, dok su briljirali vratari: Jimmy Howard s 34 odnosno Jonas Hiller s 25 obrana.

Los Angeles Kings (5) - St. Louis Blues (4) 2:1 (4-2)

Aktualni prvaci LA Kingsi postali su treća momčad Zapada koja je osigurala konferencijsko polufinale, a to im je uspjelo sa stilom. Nakon uvodnih 2-0 u seriji za Bluese, Kingsi su slavili u četiri uzastopna dvoboja, tri kod kuće u Staples Centru, kao i u ovom posljednjem te su time trijumfirali u seriji protiv bolje postavljenog protivnika.

Ekipa Darryla Suttera također je u šestoj utakmici pobijedila 2:1 goste iz Missourija, a junak je bio Dustin Penner, koji je svojim drugim pogotkom u doigravanju "torpedirao" Bluzere nizbrdo. Asistirao mu je Rob Scuderi, a nakon te, za Kena Hitchcocka i njegovu momčad kobne 40 minute - jer Penner je poentirao sekundu prije kraja drugog perioda - više nije bilo golova.

Prethodno tome, Los Angeles je poveo preko Drewa Doughtyja u 13. minuti, a kanadskom beku je to bio prvi gol u seriji i općenito doigravanju ove sezone. Pet minute drugog perioda trebali je Bluesima da izjednače, a učinio je to Chris Porter, no nedugo zatim cijelom je St. Louisu snove uništio odlični Penner.