Zimski sportovi

Ivan Dominik • nedjelja, 12.05.2013.

Noć sa subote na nedjelju bila je rezervirana samo za jedan sraz u NHL doigravanju, i to za dvoboj Pittsburgha i NY Islandersa na Long Islandu. Penguinsima je za prolaz u polufinale Istoka trebala pobjeda, a nju su naposljetku i ostvarili u produžetku, iako su bili lošija momčad i unatoč sjajnom Johnu Tavaresu, te su uz 4-2 u seriji izbacili Islese u utakmici u kojoj je glavni junak neočekivano bio Brooks Orpik...

New York Islanders (8) - Pittsburgh Penguins (1) 3:4 OT (2-4)

Pittsburgh Penguinsi postali su drugi polufinalisti Istočne konferencije, nakon što su u šestoj utakmici doigravanja protiv NY Islandersa nadigrali Njujorčane i slavili na njihovom ledu uz 4:3. U više od 60 minuta borbe momčad Jacka Capuana bila je bolja i konkretnija, imala je više šuteva od Penguinsa (38:21), no nije uspjela prevagnuti.

Slika 2 od 2.

Ekipi Dana Bylsme po drugi put zaredom se isplatio Tomaš Vokoun na vratima, koji je skupio sjajnih 35 obrana i vodio "Pingvine" do konačnog trijumfa. Šesta je utakmica bila vrlo frapantna i puna preokreta, a sve je puno bolje počelo za domaćine.

U šestoj minuti već, poveli su hokejaši iz Uniondalea, a u vodstvo od 1:0 doveo ih je njihov najbolji napadač, John Tavares. Nedugo zatim gosti su se vratili, a na 1:1 poravnao je Jarome Iginla svojim drugim pogotkom u play-offu ove sezone, nakon kombinacije Sidneyja Crosbyja i Paula Martina.

Ipak, prva trećina nije završila neodlučeno i na prvi odmor s prednošću je otišla domaća momčad. Bivši član Pittsburgha Colin McDonald zabio je za 2:1 Islesa 37 sekundi prije kraja prve trećine, što je bio i rezultat na prvoj pauzi.

Slika 1 od 1.

Nastavak susreta donio je i preokret Penguinsa. U 31. minuti na 2:2 je postavio Pascal Dupuis, dovršivši akciju Joea Vitalea i beka Matta Niskanena, a s tim poravnanjem završena je druga trećina te se s rezultatom 2:2 ušlo i u posljednjih 20 minuta utakmice. Treća je trećina, pak, donijela još po pogodak sa svake strane, a prvi su poentirali Islandersi.

Prvijenac u doigravanju ove sezone, a i u karijeri, postigao je Austrijanac Michael Grabner, međutim, njegov rani pogodak za 3:2 domaćih uspio je do kraja utakmice anulirati sastav iz Steel Cityja. Nešto više od pet minuta prije kraja Paul Martin je zabio izrazito važan gol za goste, također prvijenac u doigravanju ove sezone, čime je postavio rezultat na 3:3 i odveo utakmicu u produžetak. Asistirao mu je Jevgenij Malkin.

Poslije isteka 60. minute okršaja, susret je ušao u dodatnu trećinu, a nju je već nakon sedam minuta i 49 sekundi igre okončao Brooks Orpik. Odlični američki branič pogodio je slapshotom mrežu Jevgenija Nabokova za konačnih 4:3 i pobjedu Penguinsa te 4-2 u seriji. Orpiku su za taj zgoditak dodali Malkin i Tyler Kennedy, a on je označio i ulazak Pensa u polufinale konferencije, u kojem će se sučeliti s Ottawa Senatorsima.