3. HNL Jug: Val propustio osigurati prvo mjesto porazom u Unešiću

Sportnet • ponedjeljak, 13.05.2013.

Kaštelani su gostovali kod Zagore u Unešiću s nadom da će pobjedom osigurati naslov prvaka 3. HNL jug. Ipak, minimalan poraz odgodio im je slavlje na najmanje sedam dana. Njihovi sugrađani iz Kaštel Sućurca su izgubili protiv GOŠK-a čime su se Dubrovčani izdvojili na drugom mjestu ljestvice sa sedam bodova zaostatka za vodećim Valom.

Utakmicu Zagore i Vala u Unešiću pratilo je 300 gledatelja, što je rekord 27. kola. U neizvjesnoj utakmici više su sreće imali domaćini kojima je slavlje osigurao Maleš u 55. minuti. Val je ostao prvi, ali mu je prednost smanjena s deset na sedam bodova ispred prvog pratitelja GOŠK-a.

Dubrovčani su na svom terenu rutinirano svladali Jadran KS 2:0 u susretu kojeg je gledalo 220 gledatelja. Golove su zabili Pralas i Kovačić u 65. odnosno 70. minuti. GOŠK je tako sačuvao teoretske izglede za osvajanje prve pozicije, a gosti se nalaze u sredini ljestvice bez izgleda za znatniju promjenu plasmana.

Uskok je u Klisu ugostio korčulanski Zmaj, momčad koja je dijelila drugo mjesto s GOŠK- om do ovog kola. Klišanima su bodovi važni za bijeg s dna tablice, te su proteklog vikenda ubilježili vrijednu pobjedu protiv Zmaja. Već nakon prvog dijela bilo je visokih 3:0. Zabili su Čaleta u petoj minuti, Glavina u 31. minuti i Povijač iz penala u 45. minuti. Počasni gol za Zmaj dao je Dos Santos u 86. minuti.

Pobjedu je od domaćih timova u ovom kolu zabilježio još jedino Jadran iz Ploča. Oni su s 2:1 pobijedili Primorac iz Biograda. Maleta je zabio u 34., a Parać u 41. minuti za 2:0, rezultatom s kojim se otišlo na odmor. Posao je domaćinu otežao Hrvoje Vejić koji je isključen u 44. minuti zbog drugog žutog kartona, no Biograđani su u nastavku dali samo jedan gol. On je djelo Prgometa u 50. minuti.

Jedinu gostujuću pobjedu ostvario je Neretvanac u Benkovcu kod Velebita. Bilo je 4:0 na poluvremenu, a završilo je 4:2. Mrežu Velebita načeo je Mihaljević u sedmoj minuti, a potom su zabili i Vasilj u 30. te Brečić u 37. minuti. Krajnji rezultat prvog poluvremena postavio je Mihaljević svojim drugim golom minutu prije kraja poluvremena. Benkovčani su smanjili autogolom Čame u 54. i golom Zubčića u zadnjoj minuti.

Tri su susreta u 27. kolu završila podjelom bodova. U Hrvacama su Hrvace odigrale 2:2 s makarskim Zmajem. Najprije su vodili domaći golom Marunice iz najstrože kazne u 18. minuti. Novi penal u 52. minuti, ali za goste. Izjednačio je Veraja, a potpuni preokret donosi Gojak četiri minute poslije. Ipak, pet minuta prije kraja Hrvace su spasile bod drugim pogotkom Marunice, opet iz jedanaesterca.

Neriješeno je bilo i u Ivanbegovini gdje su 2:2 odigrali Kamen i Neretva. Neretva je povela golom Čačića u šestoj minuti, no već do 20. Kamen radi preokret pogocima Hrvatina Gudelja. Metkovćani najzad spašavaju jedan bod pogotkom Petrovića u 50. minuti.

U Čilipima su Konavljanin i Omiš remizirali 1:1. Poveo je Konavljanin u 16. minuti pogotkom Karabatića, a Omiš je poravnao golom Špalete u pretposljednjoj minuti.

Nakon 27 odigranih utakmica uvjerljivo vodi Val s 52 boda i sljedećeg vikenda bi mogao osigurati prvu poziciju. Slijede ga GOŠK i Zmaj Blato s 45 odnosno 43 boda, a zanimljivo je da je razmak između četvrtoplasiranog Kamena i jedanaestog Neretvanca samo dva boda. Uvjerljivo posljednji je Velebit sa samo dva boda i gol razlikom minus 83.

tekst: Toni Rončević