Zimski sportovi

Ivan Dominik • utorak, 14.05.2013.

Fenomenalna večer u NHL doigravanju dogodila se u utakmicama igranima na utorak s ponedjeljka, u kojima su viđene dvije velike drame. Igrane su dvije posljednje utakmice četvrtfinala doigravanja, obje na Istoku, a u sedmim dvobojima bolje su prošli Boston i NY Rangersi. Bruinsi su jedva, u produžetku izbacili toliko otpisivani Toronto, dok su Rangersi protutnjali kroz Washington suvereno izbacivši Capitalse...

Boston Bruins (4) - Toronto Maple Leafs (5) 5:4 OT (4-3)

Nevjerojatna utakmica puna preokreta, fenomenalnog hokeja i povijesne veličine odigrana je u bostonskom TD Gardenu u noći s ponedjeljka na utorak. U sedmoj utakmici četvrtfinala Istoka između Bostona i Toronta, domaći su Bruinsi učinili čudo i velikim povratkom u utakmicu nakon golemog deficita uspjeli izboriti produžetak, u kojemu su na kraju slavili i prošli u polufinale konferencije.

Slika 2 od 2.

Premda su odlično započeli susret i poveli već u šestoj minuti golom Matta Bartkowskog, Maple Leafsi su ubrzo kroz tri trećine okrenuli utakmicu u svoju veliku korist. Prvo je u desetoj minuti za Kanađane na 1:1 izjednačio Cody Franson u power-playu, što je bio i rezultat na prvoj pauzi. Potom je u drugoj dionici isti igrač zabio jedini gol trećine, a na samom ulasku u posljednji period serije Toronto je dvama golovima Phila Kessela, koji je svom bivšem klubu zabio i drugi gol u dvije utakmice, četvrti ukupno u seriji, i Nazera Kadrija otišao na veliku prednost od 4:1.

Leafsi su u posljednjih 15 minuta utakmice imali tri gola prednosti, međutim, tada je počeo nestvarni povratak Bruinsa. Na 4:2 smanjio je Nathan Horton 11 minuta prije kraja, zatim je za ekipu Claudea Juliena poentirao i Milan Lucic, a junak utakmice postao je Kanađanin Patrice Bergeron, jedan od najboljih defenzivnih centara lige, reprezentativac i ponajbolji igrač Bruinsa, koji je sam riješio utakmicu.

Popularni Bergie izjednačio je na 4:4 51 sekundu prije isteka 60. minute, a potom je u produžetku matirao Jamesa Reimera - koji je skupio solidnih 30 obrana - za 5:4 i pobjedu u sedmoj utakmici te prolaz u seriji do polufinala. Bergeronu su za posljednji pogodak asistirali njegovi suigrači iz najbolje linije Bruinsa, Tyler Seguin i Brad Marchand, a pogodak je pao u sedmoj minuti dodatka.

Utakmicu je Bergeron kao junak Bostona i igrač dvoboja završio s dva pogotka i asistencijom za tri boda, pridodao mu se i Milan Lucic s golom i dodavanjem za pogodak, dok je briljantan u posljednjih deset minuta posljednje trećine i u produžetku bio Tuukka Rask na golu, koji je skupio 24 obrane. Kod Toronta je najbolji bio Franson s dva zabijena zgoditka.

Washington Capitals (3) - New York Rangers (6) 0:5 (3-4)

Po tko zna koju sezonu zaredom, Washington Capitalsi su na čelu sa svojom najvećom zvijezdom i kapetanom Aleksandrom Ovečkinom dokazali da nisu kalibar za velike utakmice te su još jednom pokleknuli u važnom susretu. NY Rangersi pokazali su karakter u Verizon Centru kao i Boston na svom ledu te su lakoćom i bez problema slavili s visokih 5:0.

Za veliko razočaranje Ovečkina, koji još uvijek nema ni finale Stanley Cupa, a kamo li trofej, i njegove ekipe pobrinuo se ponajviše Kralj Henrik - švedski vratar Henrik Lundqvist. U ovoj seriji fantastični Hank ostvario je još jedan shutout obranivši svih 35 udaraca domaćina, čime je uspio spojiti prazne mreže u šestoj i sedmoj utakmici doigravanja, što još od 2002. godine i Dominika Hašeka nije uspjelo nijednom golmanu u NHL-u.

Slika 1 od 1.

Lundqvist je doslovno izludio Capse, dok su njegovi suigrači zabijali na drugoj strani leda. Golijadu je u 14. minuti jedinim golom prve trećine otvorio Aaron Asham svojim drugim pogotkom u ovosezonskom doigravanju, na prvu asistenciju Chrisa Kreidera. U nastavku su zabijena još dva gola u mrežu Bradena Holtbyja, a strijelci su za 3:0 gostiju bili Taylor Pyatt i branič Michael Del Zotto, koji su pronašli savršene trenutke za svoje prvijence u ovom doigravanju u seriji.

Posljednjih 20 minuta bilo je identično kao i druga trećina, a Rangersi su samo potvrdili pobjedu s nova dva zgoditka. U 13. sekundi zadnjeg perioda četvrti gol za momčad Johna Tortorelle zabio je kapetan Njujorčana, Ryan Callahan, a sve je zaključio i razriješio Norvežanin Mats Zuccarello Aasen, koji je također kao i Callahan zabio prvijenac u ovom doigravanju te u 47. minuti zaključio sedmu utakmicu u Washingtonu s konačnih 5:0 za ekipu iz Velike jabuke.

Uz Lundqvista i Tortsove igrače, najviše se još istaknula "veza" iz Columbus Blue Jacketsa, koja je stigla u New York ove sezone. Poglavito Derick Brassard, koji je imao dvije asistencije u ovoj utakmici, dok su po jednu upisali i Rick Nash te Derek Dorsett. Jedno dodavanje imao je i bek Steve Eminger, a Rangersi su Capitalse izbacili jakim kolektivom, obranom i raznovrsnošću i igri te u polufinalu Istoka idu k još jačoj karakternoj momčadi - Boston Bruinsima.