Tri kola prije kraja Grobničan osigurao naslov prvaka 3. HNL Zapad

Igor Šestak • utorak, 14.05.2013.

27. kolo 3. HNL Zapad donijelo je odluku o prvaku. Pobjedom u Nedešćini igrači Grobničana su tri kola prije kraja pobjegli Krku na deset bodova prednosti i osigurali prvo mjesto. Opatija je ponizila Nehaj rezultatom 7:1, a uvjerljivi su na domaćim terenima bili Jadran i Orijent, koji je stigao do pete uzastopne pobjede. Jedan pogodak bio je dovoljan Vinodolu za pobjedu protiv Naprijeda, a važne bodove ugrabio je Novigrad protiv Crikvenice.

Grobničan je prvak 3. HNL Zapad za sezonu 2012./2013. Nogometaši Gorana Gajzlera osigurali su titulu tri kola prije kraja zahvaljujući uvjerljivoj pobjedi na gostovanju u Nedešćini. Jedinstvo Omladinac, posljednji klub na tablici, svladali su 3:0, a na ruku im je išao neriješeni ishod utakmice igrane na otoku Pagu između Novalje i drugoplasiranog Krka. Uoči posljednje tri utakmice Grobničan ima deset bodova viška u odnosu na Krk i može u miru proslaviti veliki uspjeh.

Do pobjede u Nedešćini Grobničan je stigao relativno lako. Domaća obrana prvi je put kapitulirala u 27. minuti, a strijelac za vodstvo Grobničana bio je Ivan Sertić. Rezultat 0:1 zadržao se do odlaska na poluvrijeme, a nakon sedam minuta igre u nastavku drugi pogodak za goste postigao je Sertićev imenjak Bijelić. Za konačnih 3:0 i veliko slavlje još je jednom pogodio Sertić, 20 minuta prije posljednjeg sučevog zvižduka.

Novalja je protiv Krka imala veliki motiv jer se nalazi u teškoj borbi za ostanak u ligi, no nije uspjela osvojiti sva tri boda. Domaćini su uspjeli povesti u 39. minuti pogotkom Dina Bukala iz kaznenog udarca i rezultat 1:0 stajao je sve do 72. minute. Tada je izjednačio Amar Duračak i donio bod Krku, ali neodlučeni ishod ove utakmice nijednom klubu nije donio mnogo radosti.

Najuvjerljiviju pobjedu kola upisala je Opatija na domaćem terenu protiv Nehaja. Do svoje treće pobjede u posljednje četiri utakmice i skoka na treće mjesto Opatija je stigla s pomalo nevjerojatnih 7:1 te približila Senjane nižem rangu natjecanja. Zanimljivo, u prvom su poluvremenu pala samo dva pogotka. Opatiju je do 2:0 doveo Goran Brajković golovima u 14. i 21. minuti. Mreže su potom mirovale sve do posljednjih pola sata. U 60. minuti je na 3:0 povisio Alen Matovina, a u 69. i 71. minuti u strijelce su se upisivali Danijel Lazić i Ratko Kremenović. Nehaj je do jedinog pogotka stigao preko Domagoja Pejanovića, a u završnici utakmice njegovu su mrežu još jednom pogađali Lazić i Matovina.

Svojevrsni derbi kola odigrali su Vinodol i Naprijed, klubovi iz vodeće petorke, a bodovi su ostali u Novom Vinodolskom. Bila je to prilično nervozna utakmica sa sedam žutih kartona, a odlučio ju ju vrlo rani pogodak Vinodola. U desetoj minuti put do mreže pronašao je Ante Milas i po bodovnom učinku izjednačio Vinodol s Naprijedom.

Uvjerljive domaće pobjede upisali su Orijent i Jadran iz Poreča. Momčad s Krimeje bila je bolja od Buja s 4:1 i upisala svoju petu uzastopnu pobjedu. Mreže se nisu tresle do 58. minute, a onda je Stjepan Mikulić u dvije minute dvaput zatresao mrežu gostiju. Za 2:1 strijelac je bio Nik Mihailovič u 71. minuti, a za visoku pobjedu Orijenta ua završnici su pogađali Željko Žarić i Dino Škarica.

Jadran je u derbiju začelja ugostio Rudar iz Labina i napunio mu mrežu s četiri pogotka. Goste je već u osmoj minuti načeo Goran Tomić, a za 2:0 strijelac je bio Omar Abuselyana u 65. minuti. Momčad Rudara popustila je u samoj završnici i u posljednjih pet minuta primila još dva pogotka. Strijelci su bili David Dujanić i Elvis Kastrati.

Do važnih bodova u borbi za ostanak u ligi došao je Novigrad. Zahvaljujući golovima Sandra Ugrine u četvrtoj i Almira Halilovića u 56. minuti svladao je Crikvenicu i popeo se na 13. mjesto prvenstvene tablice. Jedinu utakmicu ovog kola u kojoj nije bilo golova odigrali su Halubjan i Rovinj. Gosti su od 50. minute igrali bez isključenog Antonija Načinovića, ali Halubjan ni s igračem više nije mogao do pobjede.