Zimski sportovi

Golovima u trećem periodu Chicago poveo protiv Detroita

Krešimir Ferlak • četvrtak, 16.05.2013.

Chicago je na domaćem ledu stigao do prve pobjede u seriji protiv Detroita. Dugo je na semaforu stajalo 1:1, a bolja igra domaćih isplatila se u trećoj dionici kada su postigli tri pogotka za pobjedu.

Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings 4:1 (1-0)

Prva utakmica polufinalne serije između vječnih rivala Chicaga i Detroita odigrana je u sjajnoj atmosferi United Centera, a bila je to utakmica broj 800 između ove dvije ekipe otkada se igra NHL.

Počelo je prilično oprezno, u prvih šest minuta upućen je samo jedan udarac na gol, bio je to neuspješan pokušaj domaćina. Nešto kasnije prva prilika za Detroit završila je u stativi nakon pokušaja kapetana Henrika Zetterberga. Nakon takvog uvoda je krenulo...

Prva prilika s igračem više za Blackhawkse i odmah pogodak. Pogriješila je obrana Red Wingsa pri izbacivanju pločice, a poklon koristi njihov nekadašnji igrač Marian Hossa i pogađa za 1:0 domaćih. No, manje od dvije minute kasnije izjednačenje. Prije isključeni Gustav Nyquist lijepo je pronašao Damiena Brunnera koji iz drugog pokušaja pogađa mrežu Coryja Crawforda.

Taj pogodak je podignuo igru Detroita, koji je do kraja prve trećine bio bolja momčad. Prilika nije bilo puno, ali su uglavnom bile na strani gostiju. Imali su i dva puta igrača više, ali bez rezultatske promjene. Drugi period otvoren je s po jednom prilikom s igračem više sa svake strane, ali bez učinka. Što se više igralo, to su domaćini bili sve opasniji i češće prijetili.

Drugi period su Blackhawksi završili s čak sedamnaest udaraca prema golu Red Wingsa, ali Jimmy Howard je odlično branio i iskupljivao braniče za defenzivne pogreške kojih je bilo priličan broj. Nastavili su domaćini s pritiskom, a veliku priliku imao je David Bolland nakon pet minuta igre u trećem dijelu, sam je krenuo prema Howardu, ali vratar gostiju je sjajno obranio nogom njegov pokušaj.

No, nije niti Howard svemoguć i tri minute kasnije je i on popustio. Pritisak Chicaga je bio sve veći i pred vratima gostiju se našao Johnny Oduya, koji od stative šalje pločicu u mrežu. Nove tri minute bile su potrebne za još jedan pogodak domaćih. Opet je jako loše reagirala obrana Detroita, a to koristi Marcus Kruger i donosi svojoj ekipi 3:1. Konačan rezultat postavio je Patrick Sharp pogotkom u praznu mrežu na samom kraju susreta.

Zaslužena pobjeda Chicaga, a boljka Detroita i dalje je treći period. Naime, uključujući i ovu utakmicu, u ovogodišnjem doigravanju Red Wingsi su postigli pet, a primili čak petnaest golova u trećim periodima utakmica. Taj segment moraju što prije popraviti ako žele da ova serija potraje.