Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 18.05.2013.

Pittsburgh Penguinsi poveli su 2-0 u polufinalnoj seriji doigravanja Istočne konferencije NHL lige, nakon što su drugi put zaredom nadvisili momčad Ottawa Senatorsa. Ovoga puta to su učinili manje uvjerljivo i zahvaljujući briljantnom Sidneyju Crosbyju, koji je ukrao show i s tri pogotka izludio Sense...

Pittsburgh Penguins (1) - Ottawa Senators (7) 4:3 (2:1, 2:1, 0:1) - (2-0)

Druga utakmica polufinalne serije Istoka između Pittsburgha i Ottawe, počela je na ledu Consol Energy Centra vrlo žustro i otvoreno s obje strane. No, ipak je domaća momčad u tom početku bila dosta kvalitetnija te je naočigled dominirala, a to joj se vrlo brzo isplatilo.

Izrazito raspoloženi kapetan Penguinsa u ovoj utakmici, najbolji hokejaš svijeta Sidney Crosby, već na početku četvrte minute prve trećine pokazao je sve svoje umijeće. Nakon kombinacije Matta Niskanena i Paula Martina, primio je pak od svog beka s brojem sedam na dresu, nevjerojatnom brzinom od preko 30 km/h se sjurio na gol gostiju i nanizavši čak tri igrača Ottawe lako i mekano prevario Craiga Andersona za 1:0 vodstvo svoje ekipe.

Slika 1 od 1.

Samo minutu kasnije na scenu je stupio i Jevgenij Malkin, koji je s vrha kruga odličnim slapshotom pogodio vratnicu, a nakon isteka desete minute dvoboja Pittsburgh je malo popustio, što mu se ubrzo osvetilo. Prvo i jedino isključenje domaćina, a na klupu za isključene je morao Malkin, Ottawa je kaznila i izjednačila na 1:1, a strijelac je gotovo iz mrtvog kuta bio Kyle Turris poslije odlične asistencije neuništivog Daniela Alfredssona, kojem je lucidnu paralelu proslijedio bivši "Pingvin" Sergej Gončar, i greške Tomaša Vokouna na vratima Pensa.

Međutim, poslije primljena pogotka, Penguinsi su opet pojačali svoju igru, tempo i brzinu, a naplata je stigla vrlo brzo. Opet je pokretač i protagonist svega bio nezadrživi Crosby, a ovoga puta je kombinirao s Chrisom Kunitzom te Krisom Letangom. Sid je u brzini primio pak na lijevom krilu, doklizao pred Andersona i kada se činilo da će asistirati pak pred gol, on je pucao i još jednom prevario Andersona za 2:1, što je bio i rezultat prve trećine. Jer, nakon te 17. minute više nije bilo većih uzbuđenja do početka drugog perioda.

Tada je, kao i u cijelom drugom periodu, viđeno još više uzbuđenja. Već nakon 75 sekundi igre Penguinsi su zabili i treći pogodak; Pittsburgh je imao power-play, Malkin je odlično odigrao za Letanga, koji prosljeđuje pak do Crosbyja - koji je prethodno osvojio sva tri bulija - a The Next One snažnim udarcem s distance, koji je prošao i kroz Chrisa Phillipsa, i treći put "probija" Andersona te uzrokuje let kapa iz publike na led. Bio je to šesti gol Sida u doigravanju ove sezone te drugi hat-trick doigravanja u njegovoj karijeri, kojim je postavio 3:1 za domaće. A zbog tog gola je trener Senatorsa Paul MacLean morao povući Andersona s vrata, na koja je stao rezervni golman, Robin Lehner, koji je odmah potom obranio stopostotnu šansu Jaromeu Iginli.

No, samo 40 sekundi kasnije Ottawa se vraća na samo gol minusa; odličnu su akciju odigrali Zach Smith i čovjek kojeg se najviše vidjelo u drugom periodu - nažalost po negativnom jer je stalno provocirao, bio dvaput isključen i igrao grubo - Chris Neil, koji su doveli pak do Colina Greeninga, a odlični mladić Senatorsa iz blizine je matirao Vokouna i zabio svoj prvi gol u seriji. Ipak, na tome nije ostalo u drugom periodu, jer su Penguinsi zabili još jedan pogodak za 4:2, s kojima se ušlo u zadnjih 20 minuta.

Slika 2 od 2.

Taj je pogodak u 29. minuti postigao Brenden Morrow, koji je samo nekoliko minuta ranije morao do svlačionice zbog ozljede, ali se ubrzo vratio. Isključen je bio Guillaume Latendresse zbog starta na Malkinu, a taman kad se on vraćao na led, posljednji je i očajnički put u toj situaciji s igračem više za "Pingvine" pucao James Neal, poslije dodavanja Martina, a Morrow je skrenuo pak u Lehnerovu mrežu. Nakon toga je bilo još mnoštvo uzbuđenja i prilika s obje strane, a najbolje je šanse propustila Ottawa jer je Vokoun u dva navrata obranio "jedan na jedan" udarce Greeningu i Coryju Conacheru. Stoga je i druga trećina završena uz 2:1 za Penguinse.

Posljednji je period utakmice bio najmanje interesantan i uzbudljiv te sadržajan, ali je bio dosta napet. Rano u njemu Ottawa je zabila za 4:3 nakon što se pred golom ekipe Dana Bylsme najbolje snašao egzekutor Jean-Gabriel Pageau, dok su asistencije upisane Latendresseu i Ericu Condri. Međutim, nakon tog gola u 43. minuti, Sensi su predvođeni Danielom Alfredssonom promašili previše šansi, imali su kao i tijekom cijelog okršaja puno problema s isključenjima, a Pittsburgh je to znao iskontrolirati te iskoristiti pa je na kraju i zasluženo slavio rezultatom 4:3.

Serija se sada seli u kanadsku prijestolnicu gdje će se odigrati treća utakmica u noći na ponedjeljak po hrvatskom vremenu, a Penguinsi su vodstvom od 2-0 vrlo blizu prolazu, pogotovo nakon prikazane igre u ovoj utakmici u kojoj su imali čak 20 šuteva više od Kanađana (42:22) te su ih nadigrali u svim segmentima igre.

• perrroo18.05.2013. u 13:09
    konacno clanak u kojem izgleda da je autor i pogledao utakmicu.. prosli izvjestaji su bili smijesni; svaki kao da je napisan samo uz statistiku s rezultati.com ili eventualno uz play by play sa sluzbene stranice