Zimski sportovi

Ivan Dominik • utorak, 21.05.2013.

Poslije druge, i treća je utakmica polufinalne serije doigravanja Zapadne konferencije između Detroit Red Wingsa i Chicago Blackhawksa pripala momčadi iz Motowna. Red Wingsi su u trećoj utakmici slavili 3:1 uz fantastičnu partiju svog vratara Jimmyja Howarda te su, iako lošiji tijekom većeg dijela dvoboja, uspjeli povesti u seriji 2-1 protiv najbolje momčad "regularnog" dijela lige...

Detroit Red Wingsi poveli su 2-1 u seriji protiv Chicaga pobjedom od 3:1 u trećoj utakmici polufinalne serije doigravanja na Zapadu. Nakon iznenađujućeg slavlja u Vjetrovitom gradu u drugoj utakmici, Wingsi su pobijedili i u trećoj, kojom su otvorili polufinalnu seriju na vlastitom ledu, te su došli u vodstvo nad nominalno jačom momčadi.

Nakon što su sva četiri puta u "regularnom" dijelu sezone poraženi od Blackhawksa te su i seriju otvorili porazom, igrači Mikea Babcocka preporodili su se i došli do vrijednog i važnog vodstva u polufinalu Zapada. Za to, kao i za pobjedu u trećoj utakmici serije, najzaslužniji su bili igrači iz nižih linija ekipe Winged Wheela te sjajni vratar Jimmy Howard, koji je briljirao u trećem ogledu.

Slika 2 od 2.

Taj susret počeo je oprezno i "sramežljivo" s obje strane pa pogodaka u prvih 20 minuta nije bilo. No, otvorilo se prvo Red Wingsima u drugoj dionici dvoboja, kada su u obrani odlično odigrali članovi treće linije ekipe iz Michigana, Joakim Andersson i Damien Brunner, koji su izbacili pak iz trećine upravo na palicu Šveđanina Gustava Nyquista. On se u brzini sjurio kroz bekove gostiju te pored nemoćnog Coreyja Crawforda poentirao za 1:0 domaćina.

To nije bilo sve od Detroita u drugom periodu. Samo 30 sekundi kasnije, u 29. minuti, prekaljeni je Drew Miller ugurao pak u mrežu Chicaga za 2:0, nakon što su odličnu akciju iskreirali članovi četvrte navale Wingsa, Patrick Eaves i Cory Emmerton. Uz 2:0 domaćina u Joe Louis Areni otišlo se i na finalni odmor, a onda je susret nastavljen dominacijom Hawksa.

Chicago je odigrao briljantnu treću trećinu, no ipak nije uspio izvojevati pozitivan ishod u Motownu. Čak iako je imao 40:30 u udarcima na gol te premda je bio bolja momčad tijekom većina susreta. Ipak, Hawksi su u petoj minuti posljednjeg perioda na kontroverzan način barem uspjeli smanjiti, prije nego što ih je Detroit potopio do kraja.

Slika 1 od 1.

Napad Detroita prekinuo je Nicklas Hjalmarsson prekršajem nabijanja na ogradu Johana Franzena, koji je potom ostao ležati na ledu. Suci nisu reagirali unatoč prosvjedima igrača i navijača Red Wingsa, akcija je nastavljena, a u njoj je Duncan Keith odličnim dodavanjem izbacio u kontru Patricka Kanea, koji u situaciji "jedan na jedan" uspio matirati izvrsnog Howarda te mu pogotkom kroz noge ispisati 2:1 na semaforu.

Premda je taj pogodak Chicagu bio velik poticaj za povratak, sve je dvojbe oko pobjednika u trećoj utakmici za razljućene Wingse riječio njihov magični Rus. Upravo je Franzen bio protagonist akcije u 47. minuti te je nakon dodavanja Brendana Smitha unio pak u trećinu Chicaga. Potom ga je proslijedio na lijevo krilo gdje je dolazio Pavel Dacjuk, koji je fenomenalnim šutom iz prve pogodio pod prečku Crawfordu i postavio konačnih 3:1 za pobjedu momčadi Mikea Babcocka.

Pobjedom od 3:1 Detroit je poveo u seriji 2-1, a idući ga susret s Chicagom očekuje već u noći s četvrtka na petak po hrvatskom vremenu, opet na svom ledu. Junak ove pobjede uz igrače iz nižih linija bio je vratar Jimmy Howard s čak 39 obrana, ali treba reći da cijela momčad Red Wingsa u zadnje vrijeme igra u velikoj formi.