Zimski sportovi

Ivan Dominik • petak, 24.05.2013.

Čak tri utakmice, što je neobično za ovu fazu doigravanja u NHL-u, odigrane su u jednoj večeri, onoj s četvrtka na petak. Dva su dvoboja igrana na Zapadu koji je bio i mnogo zanimljiviji, a u oba su slavili domaćini, kao i u jedinom srazu na Istoku u kojem su NY Rangersi pobjedom smanjili zaostatak protiv Bostona na 3-1. U Zapadnoj su konferenciji pak prevagnuli aktualni prvaci povevši 3-2 u seriji protiv Sharksa, dok su Detroit Red Wingsi trećom pobjedom zaredom došli na prag izbacivanja Chicago Blackhawksa, najbolje momčadi "regularnog" dijela lige...

Detroit Red Wings (7) - Chicago Blackhawks (1) 2:0 (3-1)

Trećom pobjedom u nizu u polufinalnoj seriji Zapada, Detroit Red Wingsi došli su na prag raja i izbacivanja osvajača Presidents trofeja, najbolje momčadi "regularnog" dijela lige, Chicago Blackhawksa, iz daljnjeg natjecanja. Nakon slavlja u United Centreu u drugoj utakmici serije, Wingsi su pobijedili u obje domaće utakmice u Joe Louis Areni te sada protiv prvih "nositelja" Zapada vode s 3-1, što znači da je za Chicago svaka sljedeća utakmica potencijalno eliminacijska.

Vigneault out, Roy in

U NHL-u su se uoči triju utakmica polufinala doigravanja dogodile i neke trenerske promjene za iduću sezonu. Nakon tri neuspješne, a dvije katastrofalne sezone u doigravanju, s mjesta trenera Vancouver Canucksa otpušten je Alan Vigneault, Kanađanin koji je sedam sezona vodio Canuckse, zajedno sa svoja dva otpuštena pomoćnika. Nešto južnije u Denveru, Colorado je doveo novog trenera, i to legendarnog Patricka Roya, jednog od najboljih vratara svih vremena, koji će obnašati i dužnost potpredsjednika hokejskih operacija.

U četvrtom dvoboju odigranom u Motownu, Detroit je ponovno obranom uništio Blackhawkse, odigrao savršenu utakmicu te uz glatkih 2:0 slavio protiv gostiju iz Vjetrovitog grada. Ponovno su zaustavljene najveće zvijezde Chicaga, Jonathan Toews, Patrick Kane i Marian Hossa, dok je za Wingse briljirao Jimmy Howard, koji je ostavio shutout uz 28 obrana.

Do pobjede su igrači Mikea Babcocka stigli s po jednim pogotkom u drugoj i trećoj trećini, a autor pobjedničkog zgoditka nakon točno polovice utakmice bio je Jakub Kindl, branič kojem je u igri s igračem više, nakon asistencija Carla Colaiacova i Johana Franzena, ušao slapshot iza leđa Coryja Crawforda za 1:0 Detroita i njegov prvijenac u ovom doigravanju.

Utakmica je dovršena u posljednjoj minuti utakmice kada su Blackhawksi izvadili i vratara, a onda je golom na praznu mrežu pobjedu domaćina od 2:0 potvrdio Danny Cleary na dodavanje Valtterija Filppule, a dogodilo se to 39 sekundi prije kraja. Kako bilo, serija se sada opet preselila u Chicago, u kojem domaća istoimena momčad mora pobijediti, dok za prolaz u finale Zapada mora napraviti veliki preokret te slaviti u tri naredne utakmice, od kojih se jedna igra opet u Michiganu.

Los Angeles Kings (5) - San Jose Sharks (6) 3:0 (3-2)

Kao i Red Wingsi, i Los Angeles Kingsi su u svojoj petoj utakmici protiv San Jose Sharksa slavili shutoutom, došli do treće pobjede u seriji te preseli istu nazad u Silicijsku dolinu, nakon što su poveli 3-2 u seriji. Aktualni prvaci napravili su to vrlo suvereno na domaćem ledu ostavivši momčad Todda McLellana bez šanse i s tri pogotka u mreži Anttija Niemija.

Slika 1 od 1.

Kingsi su slavili kasnim pogocima u drugoj, odnosno dvama u trećoj trećini, a nakon što je se do 39. minute igralo podjednako, tvrdo i bez golova, Sharkse je načeo Slovenac Anže Kopitar, koji je akciju Kylea Clifforda i Justina Williamsa pretvorio u vodeći pogodak za domaćine.

Ulaskom u treći period, Kingsi su promptno poveli 2:0, a egzekutor je bio Slava Vojnov na dodavanje Trevora Lewisa. Tu je bio kraj za Sharkse koji do kraja utakmice nisu uspjeli postići ni pogodak, dok su Kingsi golom u praznu Niemijevu mrežu 32 sekunde prije kraja ogleda potvrdili trijumf.

Strijelac je za konačnih 3:0 bio Jeff Carter poslije kombinacije sa svojom "vezom iz Philadelphije", Mikeom Richardsom, a tim je pogotkom zaključena peta utakmica u Staples Centru. Serija se sada ponovno seli u San Jose gdje će domaći Sharksi morati naći rješenja za "Kraljeve", pogotovo za njihova vratara, Jonathana Quicka, koji je opet bio sjajan za domaće obranivši 24 udarca u svom shutoutu u petoj utakmici polufinala.

New York Rangers (6) - Boston Bruins (4) 4:3 OT (1-3)

Fantastična i dosta efikasna utakmica odigrana je u četvrtom dvoboju polufinala Istoka, u kojoj je ipak do prve polufinalne pobjede došla momčad NY Rangersa. Iako je Boston opet bio bolji te vidno dominantan, Rangersi su odigrali najpametniju utakmicu dosad te su do trijumfa uspjeli stići u produžetku.

Chris Kreider (SAD/ NYR) - 1 gol, 1 bod, +/-: +2

Također u prvom periodu golova nije bilo, kao i u druge dvije utakmice večeri, ali su drugu dionicu potom šokantno za momčad Johna Tortorelle sjajno otvorili Bruinsi povevši 2:0. Gol za vodstvo gostiju zabio je Nathan Horton poslije kombiniranja s Davidom Krejčijem i Bradom Marchandom u power-playu, a nedugo zatim Horton se pretvorio u asistenta, koji je opet s igračem više, zajedno s Tylerom Seguinom pripremio sve za mladog novaka Toreyja Kruga, koji je i treću utakmicu zaredom uspio zabiti Henriku Lundqvistu.

Nevjerojatni Krug doveo je Boston u vodstvo od 2:0 u 28. minuti, no tada je krenuo povratak i preokret Rangersa. Carl Hagelin zabio je za 2:1 na asistencije Dericka Brassarda i Romana Hamrlika do kraja perioda, a onda je ulaskom u posljednjih 20 minuta dvoboja za domaće izjednačenje i delirij u MSG-u poentirao sjajni Derek Stepan. Koji je u 42. minuti izveo fantastični wrap-around.

Nakon tog pogotka ponovno se "probudio" Boston koji je ubrzo poveo 3:2 prvijencem u doigravanju raspoloženog i konačno dočekanog Tylera Seguina. Kojem su za pogodak sve pripremili bekovi Dougie Hamilton i kapetan Zdeno Chara. Ipak, Rangersi su se i treći put uspjeli vratiti, a deset minuta prije kraja konačnih 3:3 u "regularnom" vremenu postavio je Brian Boyle s igračem više poslije akcije sjajnih Stepana i Brassarda. Ulaskom u produžetak nešto kasnije, Rangersi su nastavili ići na sve ili ništa, kao i većinom trećeg perioda, a to im se vratilo prvijencem Chrisa Kreidera u doigravanju, koji je pogotkom u osmoj minuti prvog produžetka na dodavanja Ricka Nasha te Ryana McDonagha donio slavlje u Madison Square Garden, smanjio seriju na 3-1 za Bruinse i opet ju preselio u Boston.