Zimski sportovi

Video - Penguinsi prvi finalisti Istoka: James Neal eliminirao Senatorse

Ivan Dominik • subota, 25.05.2013.

Petom utakmicom polufinalne serije između Pittsburgh Penguinsa i Ottawa Senatorsa završena je serije i postao je poznat prvi ovosezonski finalist konferencije u NHL doigravanju. To je momčad iz Consol Energy Centra koja je uz 4-1 u seriji, a uvjerljivih 6:2 u petoj utakmici eliminirala Kanađane te tako postala prva ekipa finala Istočne konferencije ove sezone. Pense je do konačnog trijumfa doveo James Neal, briljantnom partijom u posljednjoj utakmici, nakon koje momčad iz Pittsburgh sada čeka boljeg iz serije Bostona i NY Rangersa...

Pittsburgh Penguins (1) - Ottawa Senators (7) 6:2 (4-1)

Pittsburgh Penguinsi prvi su finalisti Istočne konferencije.

Također, prva su momčad koja je uopće osigurala finale svoje konferencije u cijeloj ligi, jer na Zapadu je još sve otvoreno, dok Bruinsi imaju veliku šansu protiv NY Rangersa već u narednoj utakmici.

Momčad Dana Bylsme eliminirala je Ottawa Senatorse rezultatom 4-1 u seriji, a 6:2 u ključnoj i odlučujućoj, petoj utakmici. Koja je počela fantastično po "Pingvine" te je već od samog početka dvoboja bilo vidljivo da Ottawa u Consol Energy Centru nema nikakve šanse.

Slika 2 od 2.

Domaćini su poveli već u sedmoj minuti; odličnim brzim napadom Matt Cooke je unio pak u trećinu Sense, s desnog krila ga paralelnim dodavanjem proslijedio do beka Marka Eatona, koji se nalazio na vrhu kruga te je upucao pak prema sredini, gdje se našao i najbolje snašao Brenden Morrow. Pak mu se odbio od desne klizaljke u gol, suci su morali provjeravati snimku, ali sve je bilo regularno i Pittsburgh je poveo 1:0 te je to vodstvo zadržao i do kraja prve trećine.

U drugom periodu Penguinsi su udvostručili vodstvo. Počela je tada i rapsodija Jamesa Neala, koji se u gužvi ispred Craiga Andersona - koju su, uzgred rečeno, odličnim dodavanjima uzrokovali Sidney Crosby i Kris Letang - najbolje reagirao te je backhandom ugurao pak u gol za 2:0. Nedugo zatim Pittsburgh je zabio i svoj treći pogodak, a egzekutor u 13. minuti drugog perioda bio je Letang savršenim udarcem u rašlje Andersona, nakon akcije s Tylerom Kennedyjem i Brooksom Orpikom, kojemu je to bila prva asistencija u ovosezonskom doigravanju.

Slika 1 od 1.

Poslije vodstva Pensa od 3:0 i Ottawa se malo trgnula pa je u 37. minuti uspjela doći do prvog gola na utakmici. Za njega je najzaslužniji bio povratnik u momčad i rekonvalescent, Jason Spezza, koji je iza gola prihvatio dodavanje Kylea Turrisa, bez gledanja ga sjajnim i lucidnim dodavanjem proslijedio ispred gola Tomaša Vokouna, gdje je pak prihvatio njegov sunarodnjak Milan Michalek i lakoćom backhandom matirao vratara Penguinsa.

Ipak, rezultatom 3:1 nije se otišlo i na drugi predah, jer su raspoloženi i nezadrživi Penguinsi do kraja druge dionice zabili još jedan pogodak. Zbilo se to 30 sekundi prije isteka 40. minute, grešku obrane Ottawe i pad koncentracije iskoristio je sjajni James Neal, koji je gurnuo u šansu "jedan na jedan" Jevgenija Malkina, a Rus bez poteškoća pogađa od stative za 4:1 domaćina prije ulaska u posljednju trećinu.

Zadnjih 20 minuta bilo je preslika drugog perioda, ali s manjim intenzitetom. Ipak, uragan Penguinsa se nastavio golom Jamesa Neala u 52. minuti, kada je nevjerojatnim potezom presjekao dodavanje Sergeja Gončara u obrani te lakoćom zabio svoj drugi pogodak na utakmici. Potom su opet uspjeli do gola doći gosti; Kyle Turris je poslije akcije Jareda Cowena i Colina Greeninga, kojemu je to bila također prva asistencija doigravanja, s desnog krila "raketom" u suprotne rašlje "probio" Vokouna.

Slika 3 od 3.

A onda je sve završio James Neal. Izvrsni Kanađanin dovršio je svoj hat-trick na Malkinovo dodavanje u 58. minuti, a u tome im je pomogao i Letang. Neal je izbačen u dobru priliku, driblingom je sjajno izbacio ponajboljeg beka lige, Erika Karlssona te je brzim udarcem zabio Andersonu za konačnih 6:2 Penguinsa i eliminaciju Sensa iz daljnjeg natjecanja.

Utakmica je nedugo potom završila velikim slavljem domaćih, koji su ušli u finale Istočne konferencije, gdje sada čekaju pobjednika serije između Bostona i NY Rangersa u kojoj Bruinsi vode 3-1 te imaju još dvije domaće utakmice do kraja. Junaci pobjede Pittsburgha u petoj utakmici serije s Ottawom bili su fantastični James Neal s tri pogotka i asistencijom, Kris Letang s pogotkom i dva asista te Jevgenij Malkin koji je upisao po pogodak i asistenciju, a njih trojica su i inače uz Crosbyja najveći aduti kluba iz Steel Cityja za osvajanje Stanley Cupa.