Zimski sportovi

Ivan Dominik • utorak, 28.05.2013.

Odličnom utakmicom u Detroitovoj Joe Louis Areni Chicago Blackhawksi stigli su do prve gostujuće pobjede u polufinalnoj seriji Zapada, izjednačenje iste na 3-3 te mogućnosti da u sedmoj utakmici dođu do konačnog trijumfa i plasmana u konferencijsko finale. U šestoj utakmici Hawksi su do pobjede došli preokretom, a junak je po drugi puta u seriji bio grinder i bivši igrač češkog Znojma u EBEL-u, Bryan Bickell...

Detroit Red Wings (7) - Chicago Blackhawks (1) 3:4 (3-3)

U Zapadnoj konferenciji igrat će se sedme utakmice u oba konferencijska polufinala.

Nakon što je odlučujući dvoboj izborio San Jose protiv aktualnih prvaka, LA Kingsa, to je za palicom pošlo i najboljoj momčadi "regularnog" dijela lige, Chicago Blackhawksima. I to na kakav način.

Osvajači Presidents trofeja došli su do prve gostujuće pobjede u Detroitu u ovoj polufinalnoj seriji doigravanja, a ona im je ujedno donijela izjednačenje serije na 3:3 i sedmu utakmicu u kojoj će na svom ledu tražiti finale konferencije. Hawksi su, pritom, do trijumfa stigli i velikim preokretom nakon deficita od 2:1 na sredini utakmice.

U Joe Louis Areni počelo je odlično za goste iz Illinoisa, a u vodstvo je ekipu iz Vjetrovitog grada doveo Slovak Marian Hossa, reagiravši na najbolji mogući način poslije kombinacije Jonathana Toewsa i Duncana Keitha backhandom. Međutim, nedugo potom Red Wingsi su uspjeli izjednačiti, a prvijencem u doigravanju egal od 1:1 na kraju prve trećine domaćima je donio Patrick Eaves, nakon što su mu sve pripremili veteran Drew Miller i branič Brendan Smith.

Kasnije, ulazak u drugi period bio je "sramežljiv" s obje strane, no samo do 11. minute nastavka. Tada je momčad Mikea Babcocka prešla u vodstvo od 2:1 golom švedskog beka Joakima Anderssona, poslije dodavanja Čeha Jakuba Kindla, a tim je rezultatom okončana i druga dionica dvoboja. I stoga je u posljednjih 20 minuta utakmice Detroit ušao s vodstvom koje ga je vodilo u tom trenutku u finale Zapada.

No, ekipa Joela Quennevillea odlučila je da tako okršaj neće završiti pa je odigrala uraganski treći period te polučila preokret. Za 2:2 je domaćinima zabio Michal Handzus, još jedan Slovak, poslužen od strane Niklasa Hjalmarssona, i to u 51. sekundi treće trećine. Nedugo zatim, u 46. minuti, gost je sve okrenuo i prešao u vodstvo od 3:2 golom Bryana Bickella, koji je postao junak u već drugoj utakmici ove serije, i koji je zabio nakon kombiniranja Toewsa i Hosse.

Poslije pogotka bivšeg igrača češkog Znojma u EBEL-u, Wingsi su potpuno pali, a Blackhawksi su uspjeli doći i do potvrde pobjede u Michiganu. Michael Frolik je deset minuta prije kraja realizirao penal za 4:2 gostiju, a do kraja susreta je Winged Wheel samo uspio smanjiti na konačnih 4:3 zgoditkom Švicarca Damiena Brunnera 52 sekunde prije posljednjeg zvuka sirene, poslije akcije Pavela Dacjuka i Dannyja Clearyja.

Bio je to težak poraz Detroita, koji će i drugu seriju zaredom morati igrati sedmu utakmicu u gostima kako bi prošao dalje. U četvrtfinalu Wingsi su uspjeli slaviti u Kaliforniji i s 4-3 izbaciti Anaheim, no, u United Centreu će to biti puno teže. Chicago je drugom pobjedom u nizu tako stigao na "prag raja" i finala Zapada, za koje će igrati već u noći sa srijede na četvrtak po hrvatskom vremenu.

• irilov28.05.2013. u 19:38
    ma presudna je bila ogromna greška obrane wingsa kod gola handzusa...sjajna serija...
    irilov
  • Obrisan korisnik28.05.2013. u 17:36
    Ja nebi otpisivao Wingse, Zetterberg,datsyuk,fillpula i ostala družina je igrala takve tekme i imaju iskustva. Po meni 51-49% za Chicago samo zbog United Centra
  • nebeska udica28.05.2013. u 15:30
    koja steta 3:1 su imali :((
    nebeska udica
  • Obrisan korisnik28.05.2013. u 12:52
    Wingsi ni nisu loše odigrali, ali ovi su takva mašina da kad tako furiozno otvore trećinu možeš im staviti soli na rep. Gm7 neće dozvoliti iznenađenje, nemaju Wingsi šanse nažalost.