Ivan Dominik • petak, 31.05.2013.

Po četvrti put u svojoj povijesti Žirondinci iz Bordeauxa postali su prvaci Francuskog kupa, tzv Coupe de Francea. Momčad Francisa Gillota slavila je u velikom finalu odigranom na pariškom Stade de Franceu u vrlo efikasnoj utakmici protiv Eviana rezultatom 3:2 te tako osvojila svoj prvi Kup nakon 1987. godine...

Novi prvak francuskog Coupe de Francea jest momčad Bordeauxa.

Francuski prvoligaš osvojio je domaći Kup svladavši Evian 3:2 u velikom finalu na Stade de Franceu 3:2. Vrlo turbulentna, efikasna i uzbudljiva utakmica završena je pobjedom Žirondinaca nakon vodstva u prvom i golijade u drugom dijelu, a obilježio ju je napadač Bordeauxa, Malijac Cheick Diabate.

Pariško finale Francuskog kupa počelo je bolje za nominalno gostujuću momčad, Bordeaux, koji je i prvi došao do vodstva, i to još u prvom dijelu utakmice. Napadač momčadi Francisa Gillota, Diabate, primio je asistenciju Mariana i matirao vratara Eviana Bertranda Laquaita za 1:0 vodstvo momčadi iz Burgundije.

Igrala se tada 39. minuta pa je vodstvo Bordeauxa ostalo i na poluvremenu, međutim, nastavak je mnogo bolje otvorila ekipa u ružičastim dresovima. U 51. minuti za Duprazovu je momčad izjednačio Yannick Sagbo nakon asistencije tamnoputog Danca Daniela Wassa, no egal u ovoj utakmici nije bio dugog vijeka pa je već za manje od 120 sekundi Bordeaux u vodstvo od 2:1 vratio Henri Saivet, igrač za kojeg se nekada zanimao i veliki Manchester United.

Međutim, Evian se nije dao lako slomiti i poraziti. Ulaskom u završnicu pojačao je svoju igru te je 20 minuta prije kraja stigao do novog izjednačenja. Strijelac za 2:2 bio je Brice Dja Djédjé, još jedan Bjelokošćanin u momčadi Eviana, a poslužio ga je za pogodak Tunižanin Saber Khelifa.

No ipak, Žirondinci su do kraja utakmice uspjeli i treći put doći u vodstvo, što je kasnije preraslo i u konačan rezultat, odnosno pobjedu Bordeauxa. Pogodak vrijedan trofeja i naslova prvaka u Kupu za momčad iz jugozapadne Francuske postigao je sjajni Cheick Diabate u 89. minuti, nakon dodavanja Nicolasa Maurice-Belaya te tako osigurao prvi trofej Bordeauxu u Coupe de Franceu nakon čak 26 godina posta.

Poslije 1941., 1986. i 1987. godine Bordeaux je osvojio i svoj četvrti Francuski kup, dok je Evian u Parizu na Stade de Franceu ostao "kratkih rukava" ove sezone što se tog natjecanja tiče.