3. HNL Zapad: Naprijed preko Krka do titule viceprvaka, Novigrad i Novalja ispali iz lige

Igor Šestak • ponedjeljak, 03.06.2013.

Proteklog vikenda odigrano je posljednje, 30. kolo 3. HNL Zapad. U gornjem dijelu tablice nije bilo previše uzbuđenja jer je Grobničan odavno osigurao naslov. O drugom su mjestu u izravnom okršaju odlučivali Naprijed i Krk, a ono je na kraju pripalo igračima iz Hreljina. Na dnu tablice je bilo daleko zanimljivije jer se sedam klubova borilo za ostanak u ligi. Unaprijed je bilo poznato kako će jedan putnik u županijsku ligu biti Jedinstvo Omladinac, a pridružili su mu se Novigrad i Novalja.

Završena je sezona u 3. HNL Zapad. Grobničan je osvojio naslov vrlo uvjerljivo. U 30 kola upisao je 20 pobjeda, sedam remija i samo tri poraza te je prikupio 67 bodova uz gol-razliku 71:32. Njegovi prvi pratitelji su Naprijed i Krk, koji su prikupili po 49 bodova. Budući da je rasplet na vrhu bio poznat i mnogo prije posljednjeg kola, najzanimljivije su se stvari proteklog vikenda događale na dnu tablice. Svim klubovima cilj je bio izbjeći jedno od posljednja tri mjesta, a uoči posljednjeg kola te se sudbine pribojavalo čak sedam trećeligaša.

Od ranije je bilo poznato da će na posljednjem mjestu završiti Jedinstvo Omladinac, a u posljednjem kolu fenjeraš je gostovao kod Crikvenice. Domaći su željeli uzeti tri boda kako bi sasvim pobjegli od opasne zone i uspjeli su realizirati taj cilj. Za tri boda dovoljan im je bio pogodak Kujtima Fazljija u 84. minuti i Crikvenica je natjecanje završila na desetom mjestu s 39 osvojenih bodova.

Labinski Rudar je na svom terenu ugostio Vinodol i svladao ga s 3:1 te izbjegao ispadanje u niži rang natjecanja. Na prvi pogodak se čekalo sve do 44. minute kada je slavlje domaćim igračima donio Zoran Kovačević. Nakon samo pet minuta igre u drugom poluvremenu prednost Rudara je udvostručio Igor Juričić golom s bijele točke, no Vinodol je vratio neizvjesnost u ovaj susret pogotkom Roberta Peričića u 67. minuti. Ipak, sve dvojbe riješio je Juričić šest minuta kasnije svojim drugim pogotkom za konačnih 3:1. Rudar je sezonu završio sa 36 osvojenih bodova, baš kao i Halubjan te Nehaj.

Halubjan je ostanak osigurao remijem na gostovanju kod petoplasirane Opatije. Poveo je u 41. minuti golom Josipa Miočića, a za konačnih 1:1 strijelac je bio Opatijin napadač Alen Matovina. Nehaj se ispadanja iz trećeligaškog društva spasio minimalnom pobjedom nad Jadranom u derbiju donjeg dijela tablice koji je trebao dati jednog putnika u niži rang natjecanja.

Na stadionu u Senju jedini pogodak postigao je Deni Rubčić u 13. minuti i donio Nehaju veliko olakšanje. Bila je to utakmica visokih tenzija pa je glavni sudac pokazao čak tri crvena kartona. Nehaj je završio utakmicu s devetoricom, a Jadran s desetoricom. U 39. minuti crvene su kartone zaradili Nehajov Jurica Prpić i Jadranov Franjo Ereiz, dok je Enes Hasanbegović u sudačkoj nadoknadi drugog poluvremena dobio drugu javnu opomenu. Jadran nije uspio izjednačiti, ali ga poraz u Senju ipak nije poslao u županijsku ligu. Na ruku su mu išli rezultati drugih utakmica te je s 34 osvojena boda ostao trećeligaš. Porečanima su u tome pomogli Buje i Rovinj pobjedama nad Novigradom i Novaljom.

Iako im pobjeda nije donosila ništa više od osvajanja sedmog mjesta, igrači Buja nisu imali razumijevanja za brige Novigrada. U uzbudljivoj utakmici svladali su ga 3:2 i poslali u županijsku ligu. Prvi pogodak za Buje postigao je Mihajlo Bojić u sedmoj minuti, a Novigrad je izjednačio u 25. minuti golom Diega Valente. U 30. minuti Bojić je iz kaznenog udarca donio Bujama drugo vodstvo, no ono je potrajalo samo minutu. Izjednačio je Benjamin Tatar. Odluka o pobjedniku pala je u 80. minuti kad je pobjednički pogodak za Buje postigao Denis Mehmedagić.

Porazom je natjecanje završila i Novalja pa iduće sezone neće igrati u Trećoj ligi. Na gostovanju kod Rovinja poražena je 1:0, a jedini pogodak postigao je Tomo Barlecaj u 52. minuti utakmice. S tri osvojena boda Rovinj je dohvatio četvrto mjesto na tablici.

Krk i Naprijed su u međusobnom okršaju odlučivali o drugom mjestu na tablici, a na kraju ga je zgrabila momčad iz Hreljina. Igrači Andreja Živkovića slavili su na Krku 1:0 pogotkom Igora Hamidovića iz 29. minute i zahvaljujući boljoj razlici pogodaka osvojili titulu viceprvaka.

Novi prvaci i u posljednjem su kolu bili uspješni. U goste Grobničanu stigao je Orijent i ostao praznih ruku te je sezonu završio na osmom mjestu. Jedan pogodak bio je dovoljan za 20. pobjedu igrača Gorana Gajzlera, a postigao ga je Domagoj Prtenjača u 21. minuti. Iako je osvojio naslov prvaka Grobničan se iduće sezone neće natjecati u drugom razredu hrvatskog nogometa jer nema uvjete za taj rang natjecanja.