SP 2014. kval. skupina A, 07.06.2013, 20:15 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 25.000
Suci: David Fernandez Borbalan, Cabantero Martinez, Calvo Guadamuro (svi Španjolska)
Hrvatska
Hrvatska
0:1(0:1) Škotska
Robert Snodgrass 26'
Škotska

Škotska šokirala Maksimir: prvi poraz Štimčeve Hrvatske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo!

S Maksimira:Igor Šestak • petak, 07.06.2013.

Kad se to najmanje očekivalo, Hrvatska nogometna reprezentacija doživjela je drugi domaći kvalifikacijski poraz u svojoj povijesti. Ponovno su se u Zagrebu veselili Britanci, ovoga puta Škoti. Momčad Gordona Strachana doputovala je oslabljena izostancima brojnih standardnih reprezentativaca, ali je uspjela šokirati ovoga puta izrazito neraspoloženu Hrvatsku. trenutak odluke dogodio se u 26. minuti kada je Robert Snodgrass postigao jedini pogodak na utakmici.

Steven Naismith
64'
16
Jordan Rhodes
64'
13
Craig Conway
75'
Gordon Strachan

Nakon pet pobjeda i jednog remija u prvih šest kola, Hrvatska je u petak doživjela prvi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu. S minimalnih 1:0 na stadionu u Maksimiru je slavila reprezentacija Škotske, uoči ove utakmice posljednja reprezentacija skupine sa samo dva osvojena boda u prvih šest utakmica.

Ovim porazom Hrvatska je napravila veliki korak natrag u pokušaju da osvajanjem prvog mjesta u skupini izbori izravni plasman u Brazil.

Minuta šutnje u spomen na Turinu i Laljka

Uoči početka utakmice Hrvatske i Škotske na stadionu u Maksimiru je održana minuta šutnje u spomen na Ivana Turinu i Ivana Laljka. Hrvatski vratar preminuo je 2. svibnja u 33. godini života, dok je dugogodišnji čelnik Intera iz Zaprešića i istaknuti nogometni djelatnik preminuo 23. svibnja u 82. godini života.

Hrvatski izbornik Igor Štimac odlučio je na teren maksimirskog stadiona izvesti izrazito napadački orijentiranu momčad. Kovačiću i Rakitiću u veznom je redu pridružio Perišića i Sammira, a napadački tandem činili su Olić i Mandžukić. Zbog kartona Štimac ovoga puta nije mogao računati na Modrića, Lovrena i Ćorluku, a upražnjeno mjesto u obrani popunio je postavljanjem Schildenfelda na mjesto stopera.

Iz početnog sastava moglo se iščitati kako se sprema totalna ofenziva na vrata škotske reprezentacije, čiji se izbornik Gordon Strachan odlučio za sustav 4-5-1 u kojem je jedini istureni igrač bio Griffiths. Strachan je pri odabiru igrača imao velikih problema jer je u Zagreb doputovao bez velikog broja standardnih reprezentativaca, a evidentno se orijentirao čuvanju vlastitih vrata.

Međutim, na terenu se utakmica nije odvijala onako kako su mnogi očekivali. Nakon kratkog pritiska Hrvatske u prvih nekoliko minuta i jedne poluprilike za Olića, Škotska je uspjela umiriti igru i češće je držala loptu u svom posjedu. Prilika nije bilo, ali postalo je jasno kako će vezni red Hrvata teško nametnuti svoju dominaciju u dvoboju sa čvrstim i odlučnim Škotima.

Hrvatska je svoju igru napokon počela prezentirati u periodu od 15. do 25. minute. Zagospodarila je travnjakom, jednom je udarac oprobao Perišić, a često su akcije završavane centaršutevima s bočnih pozicija, koje su stasiti škoti uspješno zaustavljali. Kad se očekivala prva prava prilika Hrvatske, gosti su poveli.

Kroz sredinu se prema Pletikosi sjurio Maloney i izdržao pritisak dvojice Hrvata. Loptu mu je napokon uspio izbiti Srna, ali ju je uputio prema vlastitim vratima. Spremno ju je dočekao Snodgrass i klizećim startom pospremio u mrežu. Pogodak je šokirao Štimca, igrače i navijače, a situacija je izgledala još gore kad je Pletikosa nakon sudara sa Snodgrassom ostao ležati. Nekoliko mu se minuta ukazivala pomoć, Subašić je već bio spreman za ulazak, a onda se Stipe ipak pridigao i nastavio utakmicu.

U preostalom vremenu prvog dijela Hrvati su dominirali, stvorili su i određene prilike, ali mreža McGregora je ostala netaknuta. Odličnu priliku imao je Sammir u 36. minuti kad je promašio prazna vrata nakon što je Mandžukić isprovocirao pogrešku škotskog vratara. Bilo je dobrih centaršuteva, Perišić je pokušavao iz daljine, a Olić se u 45. minuti izborio za priliku pa opalio preko vrata. Slabo prvo poluvrijeme Hrvatska je okončala u minimalnom rezultatskom minusu.

Obilježena i 20. godišnjica pogibije Dražena Petrovića

U poluvremenu utakmice na semaforu je pušten video s isječcima iz karijere Dražena Petrovića, a navijači su ga popratili pljeskom i prisjetili se legendarnog kapetana hrvatske košarkaške reprezentacije, koji je stradao u prometnoj nesreći prije točno 20 godina.

Prilično iznenađujuće Štimac na poluvremenu nije napravio nijednu izmjenu, a njegovi su igrači nastavak otvorili pritiskom koji ipak nije urodio nekom stopostotnom prilikom. Dobro su iz daljine pokušavali Rakitić i Olić, ali njihovi udarci nisu zaposlili McGregora.

U 56. minuti Perišića je zamijenio Eduardo, a minutu kasnije za Škotsku je iz voleja pucao Bannan. Srećom po Pletikosu - neprecizno. Hrvatska je potom nastavila nizati dobre situacije, ali lopta nije htjela u mrežu. U 61. minuti Olić je oštro ubacio s lijeve strane, a Mandžukić malo zakasnio na loptu. U iduće tri minute pokušavali su Sammir iz daljine, Mandžukić škaricama i Eduardo glavom, ali na semaforu je ostalo 0:1.

Hrvatski je pritisak na nekoliko minuta splasnuo, a onda je u 69. minuti dobro pucao Kovačić, a McGregor još bolje obranio. Loptu je na putu do gola okrznuo Mandžukić pa je svirano zaleđe. Minutu kasnije Štimac je na teren poslao Kalinića umjesto Strinića i bacio sve karte na napad.

Nažalost po Hrvatsku taj se potez nije isplatio. U posljednjih dvadesetak minuta pritisak Hrvatske je nestao, a Škoti su lakoćom branili svoja vrata. Imali su gosti i obećavajućih kontranapada, ali rezultat se ipak nije mijenjao.

Vrlo lošom predstavom Hrvatska je ubilježila svoj prvi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu, drugi domaći u povijesti računajući samo kvalifikacijske utakmice, te si značajno kompromitirala šanse za osvajanje prvog mjesta u skupini. Škoti su pak stigli do prve pobjede i barem privremeno pobjegli s dna tablice.

• Obrisan korisnik10.06.2013. u 07:41
    Mene je jedino strah da se ovim ne naruši kult reprezentacije? Štimac je stavio svoj interes ispred interesa reprezentacije što će dovesti do otpora među igračima i gubljenja interesa za reprezentaciju. Škotski izbornik je to dobro podcrtao.
  • Obrisan korisnik08.06.2013. u 19:00
    ja mislim da momci Skotske tj B-Momcad (znaci bez 13 igraca) plus usporedivajuci di oni sve igraju (u kojim klubovima i kojim ligama) i jos nisu znali ni povezat igru ni napravit kakav posten kontranapad radi njihove taktike, i dobili nas a mi ih tribali najmanje 5-0 satrat, jer sve drugo nije... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.06.2013. u 12:34
    susedu mi je krepala krava, mora da je Mamić kriv tome.... da se razumijemo Mamić mi stvarno sa svojim istupima diže tlak i gadi mi se njegovo ponašanje, ali nemojte me zajebavati da je on sad složio momčad i da mora prodavati igrače kroz reprezentaciju...pa sammir je bio drugo poluvrijeme daleko... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.06.2013. u 11:46
    Dajte barem naslov pravilno napišite! Nije Štimčeva Hrvatska nego privatna prčija Zdravka Mamića.
  • Mihalj08.06.2013. u 11:05
    da stvarno. užas. 2 poraza u 20 godina..