MAXtv Prva liga, 7. kolo, 25.08.2013, 21:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 600
Suci: Dalibor Mlakar, Ivica Modrić, Dario Vrabec (svi Zagreb)
Osijek

Splitova "četvorka" i Babićevo rano isključenje obilježili Rupnikov debi na klupi Osijeka

Vedran Babić • nedjelja, 25.08.2013.

U posljednjem susretu 7. kola MAXtv Prve lige nogometaši Splita opravdali su ulogu favorita protiv Osijeka. Na svom stadionu u Parku mladeži slavili su s 4:0 nakon što su gotovo cijelu utakmicu igrali s igračem više...

Henri Belle
72'
15
Mario Kvesić
82'
33
Josip Tomašević
90'
Stanko Mršić
10
(do 76')
Davor Rupnik

Nakon četiri utakmice Split ponovno slavi. Od ove sezone slabog Osijeka Crveni su bili bolji 4:0. Ključan trenutak cijelog susreta dogodio se u 11. minuti kada su gosti ostali s igračem manje zbog isključenja Babića. Ujedno je domaćinu suđen i jedanaesterac kojeg je u pogodak pretvorio Bilić.

Nakon toga na terenu je postojala samo jedna momčad. Sve do posljednjih 20-ak minuta gosti su odolijevali ponajviše zahvaljujući vrataru Mikuliću, no ipak su primili još tri pogotka (Belle, Glavina i Vojnović). Davor Rupnik brzo će zaboraviti svoj debi na klupi Osijeka, dok je Splitov strateg Stanko Mršić "kupio" malo mira uoči nastavka za sada ne baš bajne sezone iz Splitove perspektive.

Obje su momčadi u susret ušle znatno oslabljene. Splitu su nedostajali Križanac, Rebić, Roce, Dujmović, Erceg, Baraban i Vitaić, a Osijeku Smoje, Kurtović, Perošević, Škorić i Ljubojević.

Da stvari po Osječane budu gore, već u 12. minuti imali su igrača manje i gol zaostatka. Ibriks je ubacio s desne strane prema Biliću, koji je na deset metara od Mikulića spremno čekao loptu, no tada ga je s leđa povukao i na tlo srušio Babić. Sudac Mlakar nije dvojio - pokazao je na bijelu točku, a Babića poslao pod tuš.

Bilić je sam odlučio izvesti kazneni udarac i bio je precizan. Mikulić je otišao lijevo, lopta desno i Split je poveo 1:0.

Pogotku je prethodila po jedna opasna akacija s obje strane. U šestoj je minuti Šorša izbio sam ispred Zagorca, ali je bio dosta iskosa. Pokušao je prebaciti Splitova vratara, no lopta je išla presporo i domaći su je braniči uspjeli odbiti na sigurno. Dvije minute kasnije Mršić je ubacio iz slobodnog udarca s preko 30 metara, a lopta nije nikoga dirala te je završila na vratnici.

Iako je imao igrača više, Split nije bio toliko opasan. U 24. minuti Bilić je iz voleja bio neprecizan, a u 38. minuti dvaput je zaprijetio Vojnović. Prvo je pucao iz daljine (Mikulić sjajno obranio), a onda je poslije kornera glavom pucao preko grede. Pokušao je jednom i Paracki s 20 metara, ali je lopta otišla malo preko grede.

I to je bilo to od Splita u prvom poluvremenu. Ipak premalo s obzirom na višak igrača na terenu. Osječani su pak bili hrabri. Redovito su stajali visoko ne bi li pokušali uhvatiti Splitovce na spavanju i eventualno kazniti njihovu grešku. No isključenje Babića otupilo je oštricu njihova napada, koji je u prvih nekoliko minuta susreta bio prilično neugodan po domaćine.

U drugom dijelu Osijek se ipak povukao te je uglavnom čekao kontre. No takvih je situacija bilo malo ili ništa. Igra se u potpunosti preselila na polovicu gostiju.

Split je sve više počeo pritiskati Osječane, no rezultat se nije mijenjao. Glavina je zatresao vratnicu, a Mikulić je obranio dva pokušaja Parackog. Glavina je potom asistirao Biliću, koji s pet metara ne uspijeva progurati loptu u mrežu pored osječkog braniča.

U 70. minuti Osijek je bio vrlo blizu izjednačenju. Vitaić je ubacio iz slobodnog udarca, a na drugoj vratnici Novaković je bio za malo kratak te nije uspio proslijediti loptu u mrežu.

Dvije minute kasnije u igru je umjesto Ibriksa ušao Belle, koji je uoči ove utakmice ispao iz prve 11-orice. Tek što je ušao u igru, odmah se upisao u strijelce. Glavina je probio lijevu stranu i pronašao Kamerunca, koji s desetak metara ljevicom šalje loptu iza Mikulićevih leđa za 2:0.

U 80. minuti Glavina je svoju dobru igru okrunio pogotkom. Ubacio je Radotić, a Splitov lijevi bek iz voleja poslao loptu u mrežu. Lopta je na putu do nje odskočila od travnjaka i tako prevarila Mikulića za Splitovih 3:0. Konačnih 4:0 postavio je Vojnović u prvoj minuti sudačke nadoknade nakon ubačaja Mršića iz slobodnog udarca.

Na prvenstvenoj ljestvici Split je ovom pobjedom prestigao Zadar na šestoj poziciji, dok Osijek ostaje pretposljednji, deveti, sa samo tri osvojena boda.

• Ljuke26.08.2013. u 14:45
    E moj Osijek tuga, cemer i jad. Tuzno je gledati kako te redom svi samaraju...Prosjek od 4 komada po tekmi je postao standard izgleda...
    Ljuke
  • Obrisan korisnik26.08.2013. u 00:08
    Ne brinite osječani uzet ce te Hajduku koji bod sljedece kolo sigurno.
  • sportoz25.08.2013. u 23:35
    Nama koji se godinama nerviramo zbog ovog kluba bilo je jasno da s formiranjem lige 10 kreće grčevita borba za opstanak u kojoj smo zbog katastrofalnog stanja u klubu prvi favorit za drugu ligu. Osobno sam očekivao borbu za 9. i 10. mjesto sa Zadrom, no oni su me ugodno iznenadili. Zato su tu upali... [više na forumu]
    sportoz
  • ALGHAZANTH25.08.2013. u 23:12
    Kako stvari stoje ove sezone bi se Osijek mogao grčevito boriti za opstanak.
    ALGHAZANTH
  • Obrisan korisnik25.08.2013. u 22:59
    kao što sam i najavio, prilika da se mršić iživi na nekome. doduše pitanje je kako bi bilo da nisu imali igrača više cijelu utakmicu skoro, ali eto, spašava se još za sad šofer.