Grčka lako protiv Rusije, Finci porazili Švedsku, Turska i dalje na čekanju nakon poraza od Italije

Branimir Korać, Vedran Babić, Matej Milanović • četvrtak, 05.09.2013.

U prvom susretu drugog kola u skupini D Europskog prvenstva Finska je posve nadigrala Švedsku i odnijela visoku pobjedu 81:60. Šveđani su imali krizno razdoblje u završnici prvog dijela nakon čega se više nisu uspjeli vratiti u utakmicu. Turska je upisala i drugi poraz, ovaj put uvjerljiv u dvoboju protiv Italije. U posljednjem dvoboju dana Grčka je lako apsolvirala Rusiju...

Finska - Švedska 81:60 (27:27, 48:31, 67:46)

I drugom pobjedom u skupini D Europskog prvenstva Finska je napravila veliki korak prema drugom krugu. Nakon što je u prvom kolu bila bolja od Turske, u drugom kolu je "potvrdila" tu pobjedu slavljem protiv Švedske koja ostaje zabetonirana za dno skupine .

Slika 1 od 1.

Utakmicu je odlučila druga četvrtina koja je bila vrlo loša za Švedsku i odlična za Finsku i tu su se Finci uspjeli odvojiti te praktički riješiti pitanje pobjednika. S čak 21:4 dobili su to razdoblje igre i svi napori Švedske u drugom poluvremenu za povratak u utakmicu bili su na kraju bezuspješni. Finska je upisala vrijednu i zasluženu pobjedu 81:60.

Gerald Lee je predvodio Finsku s 14 poena i pet skokova, a 12 poena je dodao Kimmo Muurinen. Švedsku je predvodio NBA dvojac Jeffery Taylor s 19 poena i šest skokova te Jonas Jerebko s 12 poena i pet skokova.

Italija - Turska 90:75 (22:19; 22:15; 30:23; 16:18)

Nakon pobjede protiv Rusije u prvom kolu Eurobasketa, Talijani su s Turskom tražili potvrdu dobre forme. S druge strane je Turskoj pobjeda protiv Italije bila nužna da bi zadržala nadu u prolaz kruga, nakon neočekivanog poraza od Finske na startu prvenstva. Turska je bila bolja na početku susreta i imala i pet razlike, 17:12, no serijom 12:0 Italija je nakon 11 minuta povela 26:19.

Talijani prednost više nisu ispuštali iz ruku i rutinski su povećavali razliku i držali susret pod kontrolom. Najveću razliku dostigli su 12 minuta prije kraja, 68:49, a na koncu je bilo 90:75.

Talijane su predvodili Pietro Aradori s 23 poena i Alessandro Gentile s 20, dok je Nicolo Melli napravio double-double s 14 poena i deset skokova. Kod Turske su po 12 poena upisali Omer Asik i Hidayet Turkoglu. Nakon dana odmora, u subotu Italija igra protiv Finske, a Turska protiv Grčke.

Grčka - Rusija 80:71 (16:21, 41:34, 62:47)

Grci su ostvarili drugu pobjedu u skupini, a Rusi su po drugi put posrnuli. Rusija je jedino do početka druge četvrtine držala priključak. Kada su ostvarili veliku prednost u posljednjoj dionici, Grci su se opustili i Rusija je uspjela smanjiti zaostatak.

Nakon početnih 8:2 Grčke Rusi su počeli igrati puno bolje te su početkom druge četvrtine vodili s najviših 27:20 nakon trice Monje. No već do poluvremena Grci su preokrenuli susret i na odmor otišli sa sedam koševa viška.

Početkom nastavka Grčka se brzo odlijepila na dvoznamenkastu razliku i njezina je prednost samo rasla. Sredinom posljednje četvrtine bilo je rekordnih 71:49. Do kraja utakmice Grci su malo usporili i Rusi su uspjeli kozmetički "uljepšati" rezultat.

U reprezentaciji Grčke čak je petero igrača postiglo dvoznamenkasti broj koševa, što dovoljno govori o kvaliteti njihove izvedbe na timskom planu. No zanimljivo je da nitko nije zabio preko 11. Toliko su ubacili Kaimakoglou i Spanoulis. Kod Rusa je Šved ubacio 17 (uz pet izgubljenih lopti), a Karašev deset, uz sedam skokova.

Obje momčadi sada imaju dan odmora. U subotu Rusija igra protiv Švedske, a Grčka protiv Turske.

• Obrisan korisnik06.09.2013. u 11:50
    Jadan Tanjević. Uhvatio se nezahvalnog posla. Valjda im je obećao ,a on kakav je - stvarno dobar čovjek - sad vodi ovu družinu preplačenih veterana.
  • Obrisan korisnik06.09.2013. u 10:00
    grčka dominantna i bit će prva-očekivano! mislim da će uzeti zlato na kraju.talijani, kako sam i napisao prije par dana, su 'dark horse' ovog EP-a i opet kako sam predvidio-bolje igraju bez 2 egoista galinaria i bargnania! finci su čini mi se čekirali kartu za drugi krug, a tamo će sa grcima i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 23:56
    Grcku ste zaboravili :)
  • sportoz05.09.2013. u 23:05
    Ako već prođemo u drugi krug nekako bi mi bilo ljepše igrati protiv Italije i Rusije (ili još bolje Finske) nego protiv Turske. Oni nam nekako najmanje leže i s njima uvijek veliki problemi. Navijam da Turska ispadne.
    sportoz
  • ALGHAZANTH05.09.2013. u 20:57
    Bravo za Finsku, u ovoj skupini navijam za njih iako će teško proći skupinu jer im tek dolaze najteže utakmice.