Francuzi rutinski protiv Izraela, slavlja Ukrajine i Belgije

Ivor Krapac, Vedran Babić, Filip Han • petak, 06.09.2013.

Ukrajina je stigla do svoje treće pobjede na Eurobasketu protiv Njemačke. Ukrajinci su imali veliko vodstvo tijekom utakmice, no na kraju je odlučivala završnica slobodnih bacanja. U drugoj utakmici dana, Belgija je bila uspješna protiv Velike Britanije...

Njemačka - Ukrajina 83:88 (16:15, 30:39, 57:64)

Utakmica između Njemačke i Ukrajine ponudila je pomalo nervozan početak u kojem se činilo da će Nijemci već na početku pobjeći na veliku razliku. Ukrajinci su se mučili u napadu te gubili lopte, dok su Nijemci svoje uvodne šuteve pogodili. Ukrajinski trener Mike Fratello ipak je pronašao odgovarajuću petorku, te su do kraja prve četvrtine Ukrajinci dostigli zaostatak.

Slika 1 od 1.

U drugoj su pak preuzeli inicijativu te počeli stvarati prednost koja je na poluvremenu iznosila devet poena razlike. Treća je dionica bila obilježena odličnom ukrajinskom obranom kojom su prisiljavali Nijemce na brojne greške, te su postizali lake poene iz kontranapada. Vodstvo Ukrajinaca u jednom je trenutku stiglo i do 16 razlike.

No uporni se Nijemci nisu predali, u posljednjoj četvrtini predvođeni svojim prvim strijelcem Robinom Benzingom i Heikom Schaffartzikom sustižu zaostatak te dolaze i u vodstvo tri minute prije kraja. Ušlo se u neizvjesnu završnicu ispunjenu slobodnim bacanjima u kojoj su nešto precizniji bili Ukrajinci, te zahvaljujući tome odnose pobjedu.

Kod pobjednika najefikasniji su bili Sergij Gladyr s 25 poena i Eugene Jeter koji je uz 19 poena imao i šest asistencija te pet skokova. Kod poraženih najviše su pružili Schaffartzik s 22 poena i 11 asistencija, te Benzing s 18 poena.

Belgija - Velika Britanija 76:71 (23:19, 33:38, 55:55)

Dok su Ukrajinci zasad stopostotni, Belgijci su došli do druge pobjede zaredom. Nakon što su u drugom kolu nadjačali Njemačku, u petak u novom nastupu belgijski košarkaši došli su do 76:71 protiv Velike Britanije, s odlukom u posljednjih pet minuta utakmice. Sredinom posljednje četvrtine na semaforu je stajalo 64:64, da bi Belgijci dvije i pol minute prije kraja otišli do 70:65, pa zadržali prednost do posljednje sirene.

Belgija se u završnom dijelu susreta uspjela podignuti nakon što su im Britanci dugo bili za leđima, a poslije serije u drugoj četvrtini, na kraju prvog poluvremena i u vodstvu, s 38:33 nakon prvih 20 minuta. Tada se činilo da je moguće da Velika Britanija dođe do još jedne pobjede, nakon one startne protiv Izraela, ali Belgijci su imali drugačije planove i u nastavku to proveli na parketu.

Za Belgiju je u petak najviše zabio krilni centar Sacha Massot, koji je imao 15 poena, a Wen Mukubu dodao je 13 poena. Axel Hervelle istaknuo se double-doubleom, s po 10 poena i skokova, uz pet izgubljenih lopti. Veliku Britaniju je s 19 poena i devet skokova vodio Daniel Clark.

Francuska - Izrael 82:63 (20:14, 38:29, 65:43)

Košarkaški Francuske rutinski su se obračunali s Izraelom i došli do druge pobjede. Izraelci pak i dalje ostaju bez trijumfa. Izrael je u utakmici vodio samo jednom, 3-2 nakon trice Casspija u prvoj minuti. Nekoliko minuta kasnije već je bilo 12:3 za Francuze.

Eliyahu je u drugoj četvrtini vratio Izrael na minus dva (20:18), no na poluvremenu je Francuska imala prednost 38:29. Drugo poluvrijeme Francuzi su otvorili serijom 10-0 i time su praktički slomili otpor svojih suparnika. Najveća prednost pobjedničke momčadi bila je 22 koša razlike, ostvarena u više navrata.

Francuzi su potpuno dominirali u reketu postigavši 42 koša prema 24 izraelska. Uz to su imali i 12 skokova više (35-23). Najefikasniji u njihovim redovima bio je Ajinca s 13 koševa i šest skokova. Parker je bio standardno dobar s 12 poena i sedam asistencija. Kod poraženih su Eliyahu i Casspi ubacili po 14 koševa.

U nedjelju Francuska igra protiv do sada neporažene Ukrajine, a Izrael protiv Belgije, koja ima omjer 2-1.

• baja123407.09.2013. u 00:05
    Prvenstvo je ujednačeno u nekvaliteti, previše odličnih igrača nedostaje. Ovaj termin odigravanje je jako loš i to je najveći problem