SP 2014. kval. skupina A, 06.09.2013, 20:45 h, Beograd, stadion Crvene zvezde, gledatelja: 28.000
Suci: Felix Brych, Borsch, Lupp (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • petak, 06.09.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija bodom protiv Srbije trasirala je put u dodatne kvalifikacije za SP u Brazilu. Mario Mandžukić doveo je Hrvatsku u vodstvo na početku drugog poluvremena, ali Srbija je nakon prekida došla do boda...

Miralem Sulejmani
57'
10
Dušan Tadić
57'
8
Radosav Petrović
79'
Igor Štimac

Po drugi put u svojoj povijesti Hrvatska je otišla u Beograd po bod(ove) za veliko natjecanje. U prvom izletu prije 14 godina nije bilo pogodaka, pa je ovog puta Štimčeva Hrvatska najavila više.

Srbija je nošena podrškom tridesetak tisuća navijača od početka jurnula prema hrvatskim vratima. Već u trećoj minuti protrnuli smo nakon što se Marković sjurio u naš kazneni prostor i pao, a tri minute kasnije sreća je bila obučena u hrvatski dres.

Korner je izveo Tošić, loptu na rubu kaznenog prostora preskočio Đuričić, a Mitrović je s pet metara poslao u vratnicu. Bila je to, pokazalo se, najbolja prigoda Srbije u prvom dijelu.

Srbijanski pritisak se nastavio, pa je Pletikosa vrhovima prstiju spašavao udarac Tošića u 17. minuti. Hrvatskoj je nedostajalo igre, u sredini je bila velika rupa između obrane i napada, a na svaki posjed lopte naših veznjaka Srbi su odgovarali agresivnim napadima u tandemu.

U prvih 45 minuta samo su jednom naši igrači uspjeli složiti nekakvu suvislu akciju, Srna je ubacio na prvu vratnicu, ali Olić nije uspio dobro skrenuti. Nisu ni Srbi više stvorili neku veću opasnost pred našim vratima, iako je igra uglavnom balansirala između centra i našeg kaznenog prostora.

Štimac nije ništa mijenjao na poluvremenu, ali Hrvatska je u mnogo odlučnijem izdanju izašla u drugi dio. I to je već u 53. minuti urodilo vodstvom.

Srna je sjajnom okomitom loptom kroz sredinu izbacio Marija Mandžukića samog prema domaćim vratima, napadač Bayerna snažno ulazi u kazneni prostor i ispod vrataa Stojkovića donosi veliku radost Hrvatskoj u Beogradu.

Nažalost, ona je trajala samo 13 minuta. Nakon jednog prekršaja Lovrena na Ivanoviću uz korner-zastavicu Sulejmani je ubacio iz slobodnog udarca, a Aleksandar Mitrović nadskočio Ćorluku na prvoj vratnici i glavom poslao loptu u mrežu za izjednačenje.

Srbijanski igrači počeli su pretjerivati s grubim startovima što je platio Matić drugim žutim kartonom u 75. minuti. Hrvatska je krenula prema naprijed, a onda doživjela početničku pogrešku. Nakon našeg kornera Sulejmani je pojurio u kontru, a Šimuniću nije preostalo ništa nego ga pokositi na centru i zaraditi zasluženi crveni karton. Nakon što smo vodili tek 13 minuta, igrača više imali smo samo pet.

Sulejmani je bio najveća opasnost od svog ulaska, a u 85. je minuti Srbiji složio zicer. Na njegov ubačaj s lijevog krila Mitrović je bio sam u skoku na pet metara, ali Pletikosa je uspio zaustaviti loptu na samoj gol-liniji.

Srbija i Hrvatska tako su utakmicu završile s po jednim bodom, koji u konačnici ni jednima ni drugima ne znači previše. Hrvatska je u paklu Marakane trasirala put prema paklu dodatnih kvalifikacija.