Francuzi u završnici pobjegli Ukrajincima, Britancima druga pobjeda, Izrael dobio Belgiju

Sportnet, Ivor Krapac • nedjelja, 08.09.2013.

Košarkaši Velike Britanije na Eurobasket stigli su kao autsajderi, no nakon četiri kola imaju dvije pobjede. Danas su sa 81:74 izborili pobjedu nad Njemačkom. Francuska je u drugoj utakmici dana svladala dosad stopostotnu Ukrajinu, a Izrael tek u četvrtom kolu došao do prve pobjede, s 87:69 "pala" je Belgija.

Velika Britanija - Njemačka 81:74 (16:23, 42:38, 59:56)

Nakon što su već u uvodnoj utakmici Europskog prvenstva iznenadili Izrael, košarkaši Velike Britanije nakon dva su očekivana poraza došli i do druge pobjede. U četvrtom kolu skupine A iznenadili su i Njemačku te slavili s 81:74.

Bila je to izjednačena utakmica u koju su bolje ušli Nijemci i već u prvoj četvrtini imali prednost i od deset poena, da bi je potom u lošoj drugoj dionici ispustili i na poluvrijeme otišli s četiri poena zaostatka.

Susret je bio u egalu i tijekom treće četvrtine, a zatim početkom četvrte Britanci tricom danas raspoloženog Andrewa Lawrencea i košem Milesa Hessona rade mini-seriju od 5:0, odlaze na devet poena prednosti, što Nijemci uz sve napore do kraja susreta nisu uspjeli dostići.

Kod Britanaca sjajni Lawrence postigao je 23 poena, a 21 je dodao Hesson uz 11 skokova. Značajan učinak imao je i Daniel Clark sa 17 poena i sedam skokova. Nijemce je predvodio Tibor Pleiss s 20 poena i 14 skokova, no nije imao dovoljno raspoloženih suigrača.

Francuska - Ukrajina 77:71 (14:16, 35:36, 51:51)

U borbi za vrh ljestvice i vjerojatno prenošenje bodova u drugi krug, Francuska se pokazala nijansu prejakom za dosad stopostotnu Ukrajinu. Reprezentacija koju s klupe vodi Mike Fratello je u prva tri kola došla do tri pobjede, ali protiv glavnog favorita skupine nije išlo do četvrte, sa završetkom sa 77:71 u korist Francuza.

Slika 1 od 1.

Ukrajina je dobro krenula u utakmicu, prvo sa 7:0, potom s povećanjem na 10:2, no Francuska je ubrzo uhvatila priključak i potom je bilo uglavnom izjednačeno sve do druge polovice četvrte četvrtine. Francuska je sve riješila tek u završnici.

Na ulasku u posljednjih pet minuta Ukrajinci su bili na samo poenu zaostatka (60:59), a Francuzi su ih potom slomili serijom od 10:0 za odlazak na 70:59. Ukrajinski košarkaši su u završne dvije minute uspjeli samo smanjiti zaostatak. Najbliže su stigli osam sekundi prije posljednje sirene, kada je na semaforu stajalo 76:71.

Tony Parker, najbolji igrač Francuza, bio je najefikasniji u ovom susretu, s 28 poena uz 11/18 iz igre. Boris Diaw pridružio se s 15 poena, uz pet izgubljenih lopti. Ukrajina je imala samo jednog dvoznamenkastog strijelca, Pooha Jetera, koji je ubilježio 20 poena i šest skokova, uz tri izgubljene lopte.

Izrael - Belgija 87:69 (19:15, 41:33, 73:46)

Izraelski košarkaši tek su u četvrtom kolu skupine A stigli do prve pobjede na Eurobasketu, a njome su pokvarili planove Belgiji, koja je pretrpjela drugi poraz na ovom natjecanju.

Izrael je do poluvremena uporno gradio i izgradio prednost od osam poena, no prijelomni su momenti utakmice dogodili u trećoj četvrtini. Tada su Izraelci na krilima sjajnog Afika Nissima krenuli u seriju 8:0 i treću četvrtinu završili s ogromnih 27 poena prednosti, koje su Izraelci u posljednjoj dionici tek donekle ublažili.

Spomenuti Nissim bio je prvi strijelac Izraela s 23 poena i pet asistencija, dok je kod Belgije najefikasniji bio Maxime de Zeeuw s 14 poena i četiri skoka.

• Obrisan korisnik09.09.2013. u 12:27
    Ova skupina je dosta divlja, dovoljno govori podatak da Izrael koji je zadnji ima prilično realne šanse za prolaz (pobjeda + pobjeda UKR + pobjeda FRA), a Belgija koja je treća bi mogla lako izletjeti.
  • ALGHAZANTH08.09.2013. u 20:32
    Neznam na koju foru je Njemačka dobila Francusku, jedino ako je nekakvo pijanstvo bilo u pitanju.
    ALGHAZANTH
  • Obrisan korisnik08.09.2013. u 20:11
    bez obzira tko igrao kome, ovo je očigledno prvenstvo gdje svi igraju čudno i nitko neće prošetati :)
  • Obrisan korisnik08.09.2013. u 19:29
    još da englezima igraju deng i gordon prošetali bi se do naslova
  • Obrisan korisnik08.09.2013. u 16:50
    Čovječe pa šta je ovo,postaje smiješno već kako svako dobije svakoga,ali aj da je to stvarno neka kvaliteta tih reprezentacija nego uglavnom zbog loše igre protivnika...još na kraju budu Velika Britanija i Latvija igrale finale :D