Kralj zemlje zavladao i na betonu - Rafael Nadal po drugi put osvojio US Open

Tea Lokas • utorak, 10.09.2013.

Stadion Arthur Ashe sinoć je bio lokacija snimanja epizode jednog od najvećih rivalstava u povijesti tenisa. Novak Đoković i Rafael Nadal sukobili su se po rekordni 37. put u karijeri, a iz meča je kao pobjednik 22. put izašao Španjolac...

Očekivano i priželjkivano finale US Opena odigrano je u predvečerje drugog ponedjeljka u rujnu, na velikoj pozornici Arthura Ashea u Flushing Meadowsu. Prvi i drugi igrač svijeta po 12. put u povijesti US Opena su igrali finalni okršaj, a sedmi put da je drugoplasirani pobijedio. Rafael Nadal slavio je protiv Novaka Đokovića ispustivši jedan set, drugi u cijelom turniru.

Iako je Đoković na početnom servis gemu Nadala imao više šanse za break (40:40), Rafa kod rezultata 1:1 iskorištava drugu priliku za lom servisa protivnika nakon sebi svojstvene forhend dijagonale i ubrzo se "penje" na 3:1. Srbijanski tenisač u sljedeća dva gema ne uspijeva učiniti ono što je do tog trenutka na turniru za rukom pošlo samo Gasquetu - razbiti servis legendarnog Španjolca.

Mečevi u 2013. - Nadal (3-1)
Mečevi na tvrdoj podlozi - Đoković (11-7)
Grand slam titule - Nadal (13-6)

Kod rezultata 4:2 Nadal opet kažnjava Đokovića; nakon 0:40 uslijedila je jedna preduga lopta prvog tenisača svijeta i Španjolac odlazi do nedostižne prednosti (5:2) te uskoro okončava prvi set, za ukupno 42 minute.

Osvojivši prvi gem, Đoković je u drugi set ušao nešto inspiriraniji. U drugom gemu stvara dvije prilike za break (15:40), no nevjerojatni Španjolac ove godine na tvrdim podlogama jednostavno ne griješi. Nekoliko senzacionalnih poena Nadala u nastavku, od kojih vrijedi spomenuti onaj za 30:0 pri rezultatu 2:1, koji je završio nakon 23 izmjene Španjolčevim bekhendom na crtu.

Novak uspijeva pratiti Nadalov ritam do 3:2, gdje konačno radi break na njegovom servisu, i to nakon poena od 54 izmjene. Đoković je podignuo ruke kao da je osvojio turnir, a 20 tisuća ljudi na Arthur Asheu ustalo se na noge i zapljeskalo velikanima. U sljedećem je gemu izgubio stečenu prednost, no upornost mu se isplatila kada je drugi put zaredom osvojio protivnički gem, a nedugo potom i potvrdio prednost poravnavši setove na 1-1 (6:3).

Na početku treće dionice susreta izgledalo je kao da će Đoković preuzeti inicijativu u susretu, no kratka kriza Nadala završava u trenutku kada vraća oduzeti break i izjednačava na 3:3. Pri rezultatu 4:4 Nole je imao čak tri vezane prilike za break, no Nadal spašava stvar sa četiri uzastopna poena. Osvojio je deveti i deseti gem u trećem, nakon 30:40 kod 5:4 zakoračivši na 2-1 u setovima.

Scenarij propuštanja nekoliko break lopti pa gubitka svog servisa ponavlja se Đokoviću na startu četvrtog seta, kada Nadal dolazi do 2:0 nakon dva dugačka gema. Dvostrukim breakom za 5:1 Španjolac je dovršio ovogodišnji posao u New Yorku.

Pobjednik je osvojio 19 poena više u susretu (121-102), uz 33 neforsirane greške manje (53-20), ali i 19 winnera manje (27-46). Upisao je 65% poena nakon prvog servisa te 56% nakon drugog. Od 23 izlaženja na mrežu, 17 puta je poentirao. Sedam puta je iskoristio break loptu oduzevši servis Đokoviću.

Rafael Nadal ovim je trijumfom preskočio Roya Emersona na ljestvici tenisača s najviše osvojenih Grand Slam turnira i nalazi se na trećem mjestu s 13 naslova. Ispred njega su samo Roger Federer sa 17 i Pete Sampras sa 14. Ukupno je to njegov 60. slavljenički turnir te drugi US Open u karijeri (2010. je pobijedio istog protivnika u finalu). Posebno je impresivan statistički podatak da mu je ovogodišnji omjer na tvrdoj podlozi 22-0, a osim US Opena na istoj je podlozi osvojio Indian Wells, Montreal i Cincinnati.

US Open, finale:
Rafael Nadal (Španjolska, 2) - Novak Đoković (Srbija, 1) 6:2, 3:6, 6:4, 6:1

• Obrisan korisnik11.09.2013. u 00:18
    Ljudi moji mogu ih gledati 6 dana bez prestanka kako igraju.
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 20:12
    Đoković je dobio sam sebe. Vratiti se nakon prvog seta gdje je bio razbijen i onako u 2. i 3. gaziti Nadalaje bilo nevjerovatno. I umjesto da ga u 3. setu ponizi i razbije do kraja on stane.Čitam neke komentare gore i nije mi jasno da li smo gledali isti meč. Nadal je nonstop gledao trenera jer... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 18:39
    Jednostavno Nadal Velicanstveni.
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 18:20
    bullshit..hejteru!
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 15:24
    Nisam gledao čitav meč, već zadnja 2 seta i stvarno žalim zbog toga. Do sada sam smatrao Rogera najboljim svih vremena, ali nedostaje mu karakter koji ima Nadal, takva bolesna želja za pobjedom, vraćanje nakon takvih ozljeda gdje bi većina prekinula karijeri u uživala u zarađenim milijunima... [više na forumu]