SP 2014. kval. skupina A, 11.10.2013, 18:00 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 12.000
Suci: Howard Webb, Mularkey, Cann (svi Engleska)

Bernard Jurišić • petak, 11.10.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija nije ispunila ni najave, ni očekivanja protiv Belgije. U 90 minuta u Maksimiru Belgija je bila bolji protivnik i pobjedom se plasirala na Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Hrvatska je utonula u potpunu neizvjesnost...

Kevin Mirallas
65'
22
Nacer Chadli
68'
19
Mousa Dembele
85'
Marc Wilmots

Hrvatska je Belgiju dočekala s namjerom da pobjedom zadrži teoriju u direktan prolaz na Svjetsko prvenstvo i pritom osigura dodatne kvalifikacije. Izbornik Igor Štimac to je pokušao izvesti promijenivši taktičku postavku u 3-5-2, bez pravog "razbijača" u sredini.

U početnim minutama činilo se da je Hrvatska "živa", da ima energiju i ideju. Već u trećoj minuti Rakitić je ostavio loptu na udarac Perišiću na 18 metara, no ovaj je loše zahvatio loptu.

Tko je mogao znati da će to biti jedini udarac Hrvatske prema belgijskim vratima u prvom poluvremenu sve do same sučeve nadoknade?

Dok je Hrvatska kružila s loptom s kraja na kraj igrališta, Belgija je "ugrizla". Perišić je na centru poklonio jednu loptu Defouru, ovaj iz prve sjajno proigrava Romelua Lukakua koji se sjurio prema Pletikosi, zaobišao ga i lako poentirao za belgijsko vodstvo.

Od tog trenutak na travnjaku je postojala samo jedna momčad. Gostujuća. Lukaku je mogao povećati prednost u 20., Fellaini u 29. minuti, ali egzekucija je bila samo odgođena. U 38. minuti Hrvatska je imala slobodan udarac, a gol je zabila - Belgija.

Brzo izveden slobodan udarac pred kaznenim prostorom Belgije završio je katastrofalno. Witsel je uzeo loptu i proslijedio je Lukakuu, koji opet juri poput munje preko gotovo pola terena, bježi Kovačiću i podvaljuje loptu ispod Pletikose za 0:2.

Prvi udarac u okvir vrata Hrvatska je izvelau sudačkoj nadoknadi prvog dijela. Strinić je ubacio s lijevog krila, Mandžukić u sredini pucao glavom, ali ne dalje od vratara Courtoisa.

Kalinić je na poluvremenu ušao umjesto Perišića i donio malo živosti na početku drugog dijela. Tri puta je Hrvatska pucala u početnih nekoliko minuta otvaranja drugog poluvremena, više nego u svih početnih 45 minuta. Ali s jednakim ishodom.

Desetak minuta trajao je pritisak prema belgijskim vratima, a onda se priča opet vratila u sredinu. Belgijci su lako kontrolirali i eliminirali sve što je Hrvatska namjeravala napraviti, a pjesma njihovih navijača odjekivala je maksimirskim stadionom.

Tempo je pao, Hrvatska nije imala ideju kako probiti belgijski blok sve do 83. minute kad je Niko Kranjčar dao nadu Hrvatskoj. Vida je ubacio s desnog krila, Courtois je obranio zicer Kaliniću, a Kranjčar dočekao loptu na desetak metara i ljevicom "sprašio" pod gredu.

No, bila je to kratka nada, nije više bilo prigode za potpuni povratak, a Hrvatska ga - iskreno - nije ni zaslužila onim što je pokazala večeras.

U 20 godina Hrvatska je na domaćem terenu izgubila jednu jedinu kvalifikacijsku utakmicu. Samo u ovoj godini Štimčeva je Hrvatska izgubila dvije.

Belgija je večeras otišla na Svjetsko prvenstvo u Brazil, Hrvatska je potonula u potpunu neizvjesnost uoči gostovanja u Glasgowu.

• Sensation12.10.2013. u 17:13
    sinoc smo donekle uspjeli drzati loptu, to je bio napredak recimo prema tekmi u bg, gdje nismo mogli spojiti 3 dodavanja..ali to je vec sve pozitivno sto se tice igre. neki pojedinci su odigrali dobro (lovren recimo).. neznam vise sta da napisem, stico je dosta toga usro i uvijek mislim da neide... [više na forumu]
    Sensation
  • Obrisan korisnik12.10.2013. u 14:54
    gledao sam snimku danas opet i nisam vidio tu dominaciju u sredini, dapače, vidio sam belgijsku dominaciju na terenu i u sredini.. sve tri faze igre su nam bile odsječene, kasnili smo svugdje..
  • Obrisan korisnik12.10.2013. u 13:52
    mi smo jučer dominirali sredinom i nije bio problem niti posjed niti uzeti im loptu, tako da klasični defanzivac u sredini nije bio potreban. jer kad imaš tri stoper onda se igra ili s centralnim liberom pa druga dvojica izlaze visoko i zapravo igraju tog defanzivnog veznog, ili druga opcija da... [više na forumu]
  • Sensation12.10.2013. u 12:48
    za mene je kriva procjena stimca da mozemo bez dm, to sto je stavio perisica i sto smo neuigrani... sustav nebi kritizirao, jer stimac do sada nije nista uigrao. da smo igrali od pocetka isti sustav, do sada bi to izgledalo dobro.. pa tako i ovaj 3421.. ili bilo koji drugi. najvise mi je muka... [više na forumu]
    Sensation
  • Obrisan korisnik12.10.2013. u 12:29
    kako može obrana biti slabija ako imaš još jednog stopera u igri? problem je što to treba znati postaviti i naravno vremena za uigrati. jer ako išta traži vrijeme i uigravanje onda je to obrana, a ne dva dana prije utakmice s takvim protivnikom napraviti tako drastičnu promjenu i očekivati da ne... [više na forumu]