Himki nakon dva produžetka do slavlja u Jeruzalemu, slom ABA ligaša

Branimir Korać • srijeda, 30.10.2013.

U poslijepodnevnom terminu Eurokupa odigran je novi niz utakmica, a najdramatičnije bilo je u Jeruzalemu gdje je Himki nakon dva produžetka slavio protiv Hapoela. ABA ligaši nisu bili uspješni, Osim Cibone poraženi su i Budućnost i MZT...

Budućnost je upisala visok poraz u Rusiji gdje je gostovala kod Novgoroda koji je slavio s 83:62. Neočekivano visok poraz Podgoričana za koje se očekivalo da će u najmanju ruku pružiti ravnopravniji otpor ruskoj momčadi. Susret je prelomljen u trećoj dionici koju su Rusi dobili s 21:6 poslije čega se gosti više nisu mogli oporaviti. Semen Antonov s 20 poena (6/9) i pet skokova bio je najbolji kod domaćina, Primož Brezec je dodao 16 poena (6/9), a Dijon Thompson 13 poena i deset skokova. Kod Podgoričana Vladimir Mihailović je ubacio 17 poena (4/6).

PAOK je prokockao pobjedu u Solunu protiv Kolejlilera koji je bio bolji sa 77:75. Unatoč čak 16 poena viška na odmoru, domaćin nije uspio slaviti, odigrao je slabo u nastavku i dozvolio Turcima preokret. Trica Claya Tuckera na ulasku u posljednju minutu odvela je Kolejliler do prednosti i gosti su u završnici imali dovoljno mirnoće da privedu susret kraju. Prvo ime susreta bio je Vladimir Golubović s 23 poena (10/14) i deset skokova, a pomagao mu je Tucker s 19 poena (7/15) i šest skokova. Kod domaćina Kostas Charalampidis je upisao 20 poena (6/11).

Šetnju do pobjede imao je Banvit koji je lakoćom svladao skopski MZT. Makedonci nisu imali nikakve šanse, Banvit je od početka lakoćom kontrolirao situaciju na parketu i na kraju je zasluženo, ali i očekivano slavio. Nezaustavljiv je bio Sammy Mejia s 19 poena (7/9) i osam skokova, a Chuck Davis je dodao 15 poena (8/11). Kod gostiju Gjorgji Čekovski je bio najefikasniji s 13 poena (5/12) i sedam skokova.

Dramatično je bilo u Jeruzalemu gdje je Himki slavio nakon dva produžetka protiv domaćeg Hapoela 87:80. Obje momčadi su imale priliku za pobjedu i ranije, međutim nisu je iskoristile. Himki je mogao slaviti u 40 minuta, vodio je 68:62, ali se domaćin vratio dok je na kraju prvog produžetka Hapoel bio u prednosti, ali tricom Monje otišlo se u drugi produžetak. Tu su se Rusi odvojili i otišli do pobjede. U domaćoj momčadi Josh Duncan je ubacio 23 poena (7/12). Kod Himkija Petteri Koponen je ubacio 20 poena (7/14) uz šest dodavanja, Marko Popović je za 34 minute ubacio 17 poena (6/17) uz pet asistencija, a Krešo Lončar za 17 minuta pet poena (1/3) uz pet skokova.

Neizvjesnosti nije bilo u Latviji gdje je VEF u Rigi visoko poražen od Maccabija iz Haife s 94:73. Izraelci su se odvojili u drugoj dionici nakon čega je domaćin pokušavao smanjiti zaostatak paljbom s vanjskih pozicija, ali trica ga nije služila. Junak gostujuće pobjede bio je sjajni Donta Smith s triple-double učinkom od 18 poena (7/8), 16 skokova i deset asistencija, a odličan je bio i Moran Roth s 22 poena (9/15), sedam asistencija i pet skokova. U domaćem sastavu Derrick Nix je ubacio 14 poena (6/11) i uhvatio devet skokova.

Dvoboj Karsiyake i Lukoila odlučen je u posljednjoj četvrtini iako su domaćini slavili s naizgled visokih 84:69. Bugari su se dobro držali do same završnice koja je potpuno otišla na stranu Karsiyake i na kraju je turska momčad visoko slavila. Vukao ju je Bobby Dixon s 24 poena (6/11), sedam asistencija i šest skokova dok je Leo Lyons dodao 16 poena (7/15) i devet skokova. Kod gostiju Alando Tucket je upisao 13 poena (3/7), Jure Lalić za 28 minuta 12 poena (5/8) i devet skokova, a Pavle Marčinković je za 18 minuta ubacio dva poena (1/3).