Kruno Simon tricom tri desetinke prije kraja srušio Panathinaikos usred Krete

Branimir Korać • petak, 08.11.2013.

Zanimljivo je bilo na euroligaškim terenima ovog četvrtka. Najneizvjesnije je bilo na Kreti i u Vilniusu gdje su odlučivali posljednji napadi. Naslovne uloge pripale su Kruni Simonu koji je tricom donio pobjedu Lokomotivu na Kreti te Tyreseu Riceu koji je donio pobjedu Maccabiju u Vilniusu...

Skupina B: Real glatko slavio, Efes proradio u zadnjih deset minuta

Armani je odnio pobjedu s gostovanja kod Brose Basketsa 76:62. Talijani su na kraju zasluženo slavili, bili su bolji protivnik i vodili su najvećim dijelom susreta dok je domaćin bio prisiljen hvatati zaostatak. Na to je potrošio puno energije i kada se uspio posve približiti, ponovno je pao.

Ključna je bila serija Armanija 10:2 u završnici prvog poluvremena koja je omogućila talijanskoj momčadi da se odvoji i na poluvrijeme ode s vodstvom 43:33. U drugom dijelu Brose se polako približavao, uspio se dovući na 56:54, ali nakon toga je Armani ponovno kreirao seriju, odvojio se i otišao do pobjede.

Najbolji kod pobjednika bio je Alessandro Gentile koji je ubacio 18 poena (7/13) i tome dodao šest asistencija, a slijedio ga je Samardo Samuels s 13 poena (6/11). Kod Brosea Tach Wright je ubacio 13 poena (4/10), Damir Markota za 18 minuta deset poena (2/3 za dva, 2/4 za tri) uz dva skoka, a Sharrod Ford je uhvatio 12 skokova.

Očekivanu domaću pobjedu upisao je Anadolu Efes protiv Žalgirisa iako nije išlo sve baš tako glatko. Žalgiris je odradio dobrih 30 minuta i držao se odlično, ali završnica susreta je ipak pripala Efesu.

U 30 minuta košarke u Abdi Ipekci areni Efes se vrlo teško uspijevao odvojiti, a i kada bi se malo odvojio, Žalgiris bi odmah reagirao i vratio se u igru. Ipak u četvrtoj dionici nakon 54:54 Efes se uspio odvojiti uz dobru rolu Dragičevića te je ovaj put uspio zadržati prednost.

Scotty Hopson je predvodio Efes s 15 poena (4/6), Duško Savanović je dodao 13 poena (5/6), a Zoran Planinić je za 20 minuta upisao šest poena (3/5 za dva, 0/1 za tri) uz tri skoka i tri asistencije dok je Stanko Barać za 16 minuta ubacio jedan poen (0/1 za dva) uz tri skoka.

U sastavu Žalgirisa Justin Dentmon je ubacio 14 poena (4/11) uz pet asistencija, Kšištof Lavrinovič je dodao 11 poena (4/10), a Paulius Jankunas je uhvatio 11 skokova.

Rutinski posao imao je Real koji je potvrdio snagu na gostovanju kod Strasbourga. Domaćin je u susret ušao bez pobjede, a gosti s druge strane bez poraza, a i sama razlika u kvaliteti bila je opipljiva. Real je stigao do glatke i očekivane pobjede 85:66.

Momčad Pabla Lasa već do poluvremena je riješila puno toga, imala je na odmoru 46:31, a dodatno je prednost podignula u trećoj dionici te je u zadnju četvrtinu ušla s vodstvom čak 63:39. U posljednjih deset minuta Strasbourg se uspio tek spustiti ispod 20 poena zaostatka.

Nakon što je propustio prvenstvenu obavezu, Rudy Fernandez se vratio u sastav i ubacio je 24 poena (7/12, trica 5/9) dok ga je pratio Jaycee Carroll s 14 poena (4/10). Dontaye Draper je dobio 12 minuta te je ubacio tri poena (0/1 za dva, 1 za tri) uz tri asistencije. U domaćem sastavu Alexis Ajinca je upisao 23 poena (9/13) uz osam skokova, a Kevin Murphy je dodao 17 poena (7/14) i šest skokova.

Skupina D: Simon i Rice donijeli pobjede svojim momčadima

Četvrto kolo u skupini D otvorili su Lietuvos Rytas dramatičnom utakmicom u Vilniusu. Na kraju su Izraelci odnijeli pobjedu 76:74 u susretu u kojem su jednako tako mogli slaviti i domaćini.

Cedevita je u srijedu napravila čudesan preokret protiv Sassarija, a Lietuvos Rytas je umalo napravio nešto slično protiv Maccabija. Imali su Izraelci potpunu kontrolu nad utakmicom, vodili su sredinom treće četvrtine 56:39, a onda je krenuo povratak Litavaca. Polako se Lietuvos približavao, sa svakim ubačajem u dvorani je bila sve veća ludnica i kada je Gecevičius dvije minute prije kraja ubacio tricu za 71:70 i preuzimanje vodstva, Izraelci su se našli u velikim problemima.

Ipak, uspjeli su se izvući i vratiti prednost na svoju stranu. 12 sekundi prije kraja Gecevičius je ubacio novu tricu, ovaj put za poravnanje na 74:74, no tri i pol sekunde prije kraja nakon skoka u napadu Jamesa, Rice ubacuje za 76:74 Maccabija. Posljednji napad imali su domaćini, ali iz teške pozicije Seibutis nije ubacio tricu za pobjedu.

Devin Smith je bio prvo ime kod Maccabija s 18 poena (8/14) i pet skokova, a 11 poena (3/5) dodao je Ricky Hickman. Kod Lietuvosa Martynas Gecevičius je ubacio 24 poena (8/14, 5/10 trica), Renaldas Seibutis je dodao 15 poena (6/16), a Juan Palacios je uhvatio deset skokova.

Do prve euroligaške pobjede stigla je Crvena zvezda koja je zadala novi udarac Scariolovoj Laboral Kutxi. I dok je Laboral još solidno krenuo u Europi s dvije pobjede iz tri susreta, u prvenstvu igra vrlo loše i novi poraz neće razveseliti ionako nestrpljive čelnike kluba iz Vitorije.

Zvezda je u ranijim utakmicama bila blizu pobjede, međutim tek je u Vitoriji uspjela slaviti. U zanimljivom dvoboju samo je u drugoj četvrtini imala kriznu fazu posebice u napadu i domaćin je u tom razdoblju imao potpunu kontrolu. U drugom poluvremenu situacija se potpuno okrenula, Beograđani su bili bolji i na kraju su zasluženo slavili.

Najbolji kod Crvene zvezde bili su DeMarcus Nelson s 22 poena i sedam skokova, Schilb je dodao 18 poena, a Jenkins deset. Kod Laborala Milko Bjelica je ubacio 14 poena, a David Jelinek deset.

Junak Lokomotiva iz Kubana je Kruno Simon koji je tri desetinke prije kraja susretana Kreti ubacio tricu za pobjedu protiv Panathinaikosa 72:69. U dramatičnoj završnici Simon je preuzeo odgovornost iako je do tada šutirao za tricu 0/5, pogodio je i donio veliko slavlje gostima.

Lokomotiv je mogao susret i puno mirnije dovršiti, konstantno je bio u vodstvu i Panathinaikosu su maksimalni dometi bili poravnanje ili preuzimanje minimalnog vodstva. U posljednjoj četvrtini Grci su napravili seriju 12:1 koja ih je približila na šest minuta prije kraja na malih 57:55. Tu se Lokomotiv ponovno odvojio, ali domaćin je imao odgovor i serijom 8:0 stigao je do male prednosti. Vodstvo gostima vratio je polaganjem Simon 48 sekundi prije kraja da bi 11 sekundi do kraja Jasaitis ubacio dva slobodna bacanja za prednost gostiju 69:66.

Panathinaikos se niti tu nije predao. Uzvratio je tricom Dimitris Diamantidis, ali ostalo je taman toliko vremena da Simon ubaci na drugoj strani tricu za pobjedu Lokomotiva.

Hrvatski reprezentativac je odradio 31 minutu i ubacio devet poena (2/3 za dva, 1/6 za tri) uz tri skoka, tri asistencije i dvije ukradene lopte. Simas Jasaitis je ubacio 14 poena (4/7), Derrick Brown 13 poena (5/11) uz osam skokova, a Richard Hendrix deset poena (5/7) i devet skokova.

Kod poraženih James Gist je ubacio 18 poena (7/8), Nikos Pappas 13 poena (6/12), a Roko Ukić je za 22 minute ubacio osam poena (1/4 za dva, 2/3 za tri).

• narada10808.11.2013. u 20:40
    ko je gledao Caja Laboral vs. Zvezda? Neka mi kaže da li je ikad vidio traljaviju završnicu jedne domaće ekipe u tom natjecanju? Šta su Španjolci tu prodali, izgubili, iskotrljali ( govorim o zadnje 5 min.), to je smješno i za mene uz sve ono što se dogodi u ACB ligi znak da kemija ne štima... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik08.11.2013. u 00:55
    mozda ovo bude prekretnica za simon jer dosad nije bas bio dobar,los sut i malo minuta ali mozda trener promini misljenje jer dobit pao-a kuci je za mnoge nemoguca misija.. evo i ova pobjeda zvezde je jedno od cuda veceri,mislin da se ni oni nisu nadali dobit u spanjolskoj
  • pikepiletina08.11.2013. u 00:21
    nakon trice 0-5, Simon je 6 sekundi prije kraja krenuo samouvjereno i preko ruke sa 7 metara zabio buzzer beater!