Niti 14 poena Roka Ukića nije spriječilo poraz Panathinaikosa, raznovrstan učinak Ante Tomića

Kristijan Musa • petak, 29.11.2013.

Drugi dio sedmog kola košarkaške Eurolige nam je ponudio dosta nastupa hrvatskih košarkaških reprezentativaca. Tako je u okviru šest utakmica euroligaškog programa za petak nastupalo sedam hrvatskih košarkaša. Roko Ukić je bio jedan od boljih pojedinaca u porazu Panathinaikosa od Laboral Kutxe, Ante Tomić je također bio na solidnoj razini u pobjedi Barcelone nad Fenerbahčeom, za kojeg su prilično loše šuterske večeri imali Bojan Bogdanović i Luka Žorić.

Skupina A

Euroligaška večer je otvorena susretom u Kijevu, gdje je Budivelnik ugostio moskovski CSKA. Moskovljanima bi godila pobjeda, kojom bi stigli do omjera 5-2, a ujedno i Budivelniku sveli šanse da prođe u naredni krug na minimum. Ipak, domaći su pružali sasvim pristojan otpor u prvoj četvrtini susreta te je CSKA ugrabio prednost od samo pola koša nakon prvih deset minuta.

Nakon nešto bolje druge dionice, Budivelnik se vraća u utakmicu. Odigrali su besprijekornu treću četvrtinu te prenijeli prednost od jednog poena u posljednjih deset minuta utakmice. Miloš Teodosić i Kyle Hines su imali svoje role u posljednjoj dionici, kojima su ponovno rezultatski odcijepili Moskovljane te ih doveli do važne pobjede od 82:74.

Hines je ujedno i najefikasniji igrač ruskog predstavnika s 18 ubačaja (8/9) uz šest skokova, dok su ga pratili Sonny Weems s 12 poena (4/10) te po četiri skoka i asistencije i Vladimir Micov s 11 poena (3/10). Domaće su predvodili Blake Ahearn s 21 poenom (8/9) i Daequan Cook sa 16 poena (5/11).

Najzvučniji susret je odigran u Palau Blaugrani u Barceloni, gdje je istoimeni domaćin dočekao turski Fenerbahče. Barcelona je očekivala kojekakav otpor momčadi Željka Obradovića, ali su ih ipak „pogazili“ još u prvoj dionici (35:15). Sve je domaćinima polazilo za rukom. Jednako dobro su pogađali s vana (Navarro) i unutar reketa (Nachbar, Lampe).

Dugo je Barcelona bila na 20 poena razlike, ali su pred kraj poluvremena gosti „stopili“ zaostatak -12. Obradović je pokušao složiti neke akcije, koje njegovi igrači do tada nisu točno izvodili na parketu te je u trećoj četvrtini htio sustići Barceloninu prednost te utakmicu obogatio neizvjesnošću. No, domaći nisu dopustili da ih Fenerbahče dovede u nezgodnu situaciju te su sačuvali prednost do kraja i slavili 94:81.

Boštjan Nachbar je ubacio 23 poena (7/11) uz devet skokova, dok je Kostas Papanikolau dodao 18 poena (7/10) i šest skokova za pobjedničku momčad. Ante Tomić je pak odigrao jako dobrih 20 minuta za domaćine, ubacivši 12 poena (4/7) uz sedam skokova i pet asistencija. Mario Hezonja je ostao bez učinka, s obzirom da je odigrao samo 32 sekunde.

Momčad Fenerbahčea je predvodio Bo McCalebb s 22 poena (9/10), od kojih 15 u trećoj dionici, Nemanja Bjelica ga je pratio s 20 ubačaja (6/14) i 11 skokova, dok je isto toliko poena ubacio i Emir Preldžić (7/13) uz šest skokova i četiri asistencije. Bojan Bogdanović je ostao na „samo“ osam poena uz prilično loš šut 3/13, dok je uspio podijeliti pet asistencija. Luka Žorić je pak odigrao „užasnih“ 15 minuta. Nije ubacio niti jedan poen (0/5) te je upisao čak šest izgubljenih lopti.

Skupina B

Nakon što je dan prije madridski Real stigao i do sedme pobjede iz isto toliko utakmica drugi dan sedmog kola prve euroligaške faze natjecanja u skupini B rezultirao je krajnje zanimljivom situacijom na ljestvici. Žalgiris je upisao „zlata vrijednu“ pobjedu protiv Milana, dok je Efes slavio kući protiv Strasbourga.

U Kaunasu su svi željno iščekivali pobjedu nad Milanom, koja bi Žalgiris pogurala na omjer 3-4 i znatno realnije šanse za drugi krug. Nakon izjednačene prve dionice, domaći su se do poluvremena odlijepili na sedam pogodaka razlike te su u nastavku pokušali sačuvati stečenu prednost. Nakon što im je u trećoj četvrtini to poprilično dobro išlo, zakomplicirali su situaciju u posljednjih deset minuta.

Gosti su kreirali niz od 11-1 te izjednačili na 71:71, no Justin Dentmon pogađa na 3.7 sekundi prije kraja za pobjedu Žalgirisa te eventualnu borbu za (čak) drugo mjesto. Žalgiris je predvodio upravo Dentmon s 15 poena (3/12) i pet asistencija, a slijedio ga je i Martynas Pocius s 13 poena (5/9). Najbolji u redovima gostiju je bio Keith Langford s 29 poena (9/18) i šest skokova, dok je David Moss ubacio 12 poena (5/8) uz pet skokova.

Efes je pak na svom parketu upisao svoju četvrtu ovosezonsku euroligašku pobjedu. Još u prvih 20 minuta su „demolirali“ Strasbourg te im omogućili bilo kakvu borbu za plasman u daljnju fazu natjecanja. Gosti su igrali isključivo na pogon Alexisa Ajince i to mogu potražiti razlog svog uvjerljivog poraza. Efes je, s druge strane, pravilno rasporedio svoje strijelce te sasvim zasluženo slavio 88:65.

Scotty Hopson je ubacio 23 poena (9/11) za pobjedničku momčad, dok se istakao i Jamont Gordon s 18 poena (8/12) uz sedam asistencija i pet ukradenih lopti. Zoran Planinić je postigao četiri poena (2/3) uz četiri skoka i dvije ukradene lopte za 13 minuta provedenih na parketu, dok Stanko Barać nije bio na popisu od 12 košarkaša za ovaj susret. Ajinca je pak za gostujuću momčad ubacio 21 poena (8/13) uz šest skokova.

Skupina C

Montepaschi je domaćom pobjedom protiv münchenskog Bayerna ostao u prilici za izbori plasman u Top 16 Eurolige. Naime, momčadi iz Siene je u susretu sedmog kola odgovarala samo pobjeda, da bi se ipak mogli nadati plasmanu u narednu fazu. Bayern je pak nakon odličnog otvaranja u euroligašku sezonu „zakazao“ te se trenutno s omjerom 3-4 nalazi na samom rubu ispadanja već u prvom krugu.

Gosti nisu dopuštali Montepaschiju da odu na uvjerljiviju rezultatsku prednost te su se odupirali sve do sredine druge dionice, kada domaći ipak prebacuju u brzinu više te bježe od protivnika na +7 nakon 20 minuta igre. Nakon više nego neefikasne treće četvrtine (11:10) talijanski predstavnik je ipak sačuvao prednost do samog kraja te upisao drugu ovosezonsku pobjedu (71:62).

Daniel Hackett je predvodio domaće sa 14 poena (4/10) i deset asistencija, dok je Spencer Nelson dodao 14 poena (6/9) i pet skokova. Bavarce je predvodio Malcolm Delaney s 13 (4/9) uz pratnju Johna Bryanta s 12 poena (4/6) i 11 skokova.

Skupina D

Zanimljivu utakmicu su odigrali Laboral Kutxa te atenski Panathinaikos, za koje je nastupao i hrvatski reprezentativni razigravač Roko Leni Ukić. Nakon što su domaći poveli s 15 pogodaka razlike nakon prve četvrtine, Grci su se pokušali vratiti u igru. To im je donekle i uspjelo, budući da su u posljednju dionicu ušli sa zaostatku od samo tri poena razlike.

No, Laboralu je pripala neizvjesna završnica, iako su minutu prije kraja imali lijepu prednost od pet poena. Prvotno je Antonis Fotsis pogodio za kojekakvu nadu Panathinaikosa da preokrene susret, no Dimitris Diamantidis je promašio tricu za pobjedu dvije sekunde prije kraja te su domaćini slavili pobjedu od 79:77.

Milko Bjelica je predvodio Laboral Kutxu sa 17 poena (6/9) i šest skokova. Fernando San Emeterio je pak ubacio 15 poena (četiri asistencije), sve još u prvoj dionici, kada je pogodio pet trica iz isto toliko pokušaja, da bi do kraja promašio još tri šuta. Ni po 19 poena Dimitrisa Diamantidisa (sedam asistencija) i Jonasa Mačiulisa (osam skokova) nisu uspjeli spriječiti poraz Panathinaikosa.

Roko Ukić je također bio jedan od boljih u redovima grčke momčadi. Ukić je za poal sata igre ubacio 14 poena (6/12) te dvije asistencije.

• Obrisan korisnik30.11.2013. u 13:50
    jucer bi drvo bolje odigralo utakmicu od Zorica,kad gledam onaj "pick % roll",pitam se zas lik uopce igra kosarku,imo je 3 illegal screen ako se ne varam, al jbg to je samo los dan,nadam se :)
  • Obrisan korisnik30.11.2013. u 13:03
    ma kakav tomic
  • narada10830.11.2013. u 11:29
    po meni potez utakmice: Ante T. double fake ispod koša 2 min. prije kraja. Koje samopouzdanje! Ante kao asistent je bio jedan od ključnih elemenata pobjede.
    narada108
  • Obrisan korisnik30.11.2013. u 07:36
    Tomić je opet pokazao klasu. Asistencije koje je podjelio pred kraj utakmice su vrh vrhova. A Nachbar je napokon pokazao zašto ga je Barca dovela. Fener se vratio sa -24 na -4 i to je puno. Više nije mogao poslije katastrofalne 1. četvrtine. Šteta da nije uspjelo ono Bojanovo zakucavanje. To je... [više na forumu]