Real i dalje nezadrživ, Barcelona poražena od Unicaje, Doellman donio slavlje Perasoviću

Branimir Korać • ponedjeljak, 09.12.2013.

Deveto kolo Lige Endese donijelo je dva vrlo zanimljiva susreta. Barcelona je u svojoj dvorani ugostila Unicaju, a Laboral Kutxa Valenciju. U oba susreta pobjede su upisali gosti...

Madridski Real je i dalje stopostotan i u španjolskom prvenstvu. Deveta pobjeda stigla je na gostovanju kod Iberostara 85:74, ipak nešto teže nego što je to bilo u dosadašnjim susretima tijekom sezone. Domaćin se vrlo dobro držao sve do posljednjih pet minuta kada je još uvijek zaostajao samo pet poena, međutim tada se Real odvaja serijom 11:3 i bilježi novu pobjedu.

Sergio Rodriguez je susret završio s 21 poenom (8/13, trica 5/8) i šest asistencija, Nikola Mirotić je dodao 20 poena (7/11) i pet skokova, a Rudy Fernandez 14 poena (5/10), pet asistencija i pet ukradenih lopti. Dontaye Draper je za devet minuta ubacio dva poena (1/1 za dva). Kod domaćina Luke Sikma je ubacio 18 poena (9/12) uz sedam skokova, Blagota Sekulić 18 poena (6/12) uz osam skokova, a Ricardo Uriz deset poena (3/3) uz pet skokova i pet asistencija.

Dramatično je bilo u Vitoriji gdje je Laboral Kutxa ugostila momčad Valencije i upisala poraz 79:78. Pobjedu gostima donio je Justin Doellman ubačajem u posljednjim trenucima susreta. Prije toga je Mainoldi ubacio oba slobodna bacanja i donio prednost domaćinu, no Doellman je imao dovoljno vremena zabiti za preokret.

U Perasovićevoj momčadi Rafa Martinez je ubacio 16 poena (3/8), a Bojan Dubljević 14 (5/9) uz šest skokova. Kod domaćina Tibor Pleiss je bio najistaknutiji s 21 poenom (8/10) i sedam skokova, Adam Hanga s deset poena (4/6) te Thomas Heurtel s 13 asistencija.

Barcelona je imala premalo raspoloženih igrača da bi uspjela doma svladati Unicaju. Momčad iz Malage slavila je sa 74:67 u potpunosti kontroliravši situaciju na parketu u posljednjih 15 minuta susreta. Domaćin je posljednji put imao priključak kod 47:47 nakon čega je Unicaja uspjela odmaknuti serijom 10:0 i upisati pobjedu.

U ujednačenom gostujućem sastavu Nik Caner-Medley je ubacio 12 poena (4/12) uz šest skokova dok je Vladimir Štimac dodao deset poena (3/6) i pet skokova. Kod domaćina Juan Carlos Navarro je ubacio 20 poena (7/16) uz pet asistencija, a Ante Tomić je za 30 minuta dodao 16 poena (5/10 za dva) i 12 skokova.

Gran Canaria je u produžetku slavila na gostovanju kod Rio Nature sa 83:77. Domaćin je propustio priliku u regularnom dijelu gdje je uoči završnice vodio sa 66:61, no tricom Bellasa i ubačajem Newleya 15 sekundi prije kraja susreta Herbalife je poravnao. Minnerath je nakon toga imao posljednji šut za domaćina, ali je bio neprecizan. U produžetku su Newley, Baez i Tavares kreirali ključnu seriju za pobjedu gostiju.

Brad Newley je susret završio s 19 poena (8/15) i pet skokova, Tomás Bellas s 18 poena (6/10), Samuel Tavares je dodao 14 skokova, a Eulis Baez devet poena (3/9) i devet skokova. Kod domaćina Alberto Corbacho je ubacio 21 poen (7/15, trica 5/11), Oriol Junyent 17 poena (8/13) i devet skokova, Michael Peter Muscala je uhvatio deset skokova, a Mario Delaš za 24 minute ubacio je šest poena (3/9 za dva) i uhvatio šest skokova.

Dosta dugo je Zaragoza lomila otpor Fuenlabrade i na kraju ipak u tome uspjela i slavila je 77:68. Očekivalo se da će domaćin imati lakši posao, međutim izuzev bolje igre u reketu, nije uspijevala doći do neke druge prevage. Tek u posljednjih četiri minute se Zaragoza odvojila i nakon trice Jonathana Tabua za 75:66 priči je bio kraj.

Tabu je utakmicu završio sa 16 poena (5/8), Pedro Llompart je dodao 14 poena (2/5), osam asistencija i šest skokova, a Damjan Rudež je za 12 minuta ostao bez poena (0/1 za tricu) s dvije asistencije. Kod gostiju Andy Panko je ubacio 21 poen (8/16), a James Feldeine 16 poena (5/18) i sedam skokova.

Gipuzkoa je u gostima nadigrala La Bruixu D'Or sa 84:72. 14 trica i samo šest izgubljenih lopti gostiju presudili su u susretu u kojem je domaćin izgubio sve četiri četvrtine. Najbolji u pobjedničkom sastavu bili su Jason Robinson s 26 poena (10/18, trica 6/9) i pet skokova te Javier Salgado s 15 poena (5/12, trica 5/10) i devet asistencija. Kod domaćina Darryl Monroe je ubacio 19 poena (7/14) uz deset skokova i pet asistencija dok je Charalampos Giannopoulos dodao 12 poena (5/7) i sedam skokova.

Posljednjeplasirani Valladolid uspio se vratiti iz velikog minusa protiv Joventuta, ali nije uspio izdržati i poražen je u završnici susreta. Početak drugog poluvremena domaćin je odigrao kao u transu, dobio je treću dionicu s 30:11, ali Joventut je unatoč tome slavio. John Shurna je ubacio 22 poena (5/11), a Alberto Miralles 13 poena (2/3) uz osam skokova. Kod domaćina Danilo Anđušić je ubacio 25 poena (8/14, trica 5/8), a Omari Johnson 12 poena (5/15) i 12 skokova.

Bilbao se polako pomiče sa samog dna ljestvice, a treću prvenstvenu pobjedu ubilježio je svladavši Estudiantes 72:55. U vrlo važnom susretu za domaćina nervoza se osjetila sve do sredine treće dionice kada se Bilbao odvaja i u konačnici glatko slavi. Najefikasniji pojedinac susreta bio je Fran Pilepić koji je za 36 minuta ubacio 15 poena (3/5 za dva, 3/10 za tri) uz dva skoka, Raul Lopez je ubacio 13 poena (5/7) uz šest asistencija, Damir Markota je za 14 minuta dodao tri poena (1/1 za tricu) i pet skokova, a Zoran Vrkić je za dvije minute ostao bez učinka. Kod gostiju Xavier Rabaseda je ubacio 13 poena (2/7), a Marko Banić je za 25 minuta ubacio osam poena (4/5 za dva).