PSG preko Šunjićeva Créteila u osminu finala Kupa, od prvoligaša ispao tek Ivry

Mihaela Bradovski • subota, 21.12.2013.

Ono što su tijekom tjedna ostvarili Montpellier, Nimes i Nantes, ove su subote, u sklopu šesnaestine finala francuskog rukometnog Kupa, isto ponovili i PSG, Dunkerque, Saint-Raphael, Cesson, Dijon, Sélestat te Aix dok je ispao Ivry. U nedjelju ćemo saznati i preostalih pet putnika u iduću fazu natjecanja...

US Créteil Handball - Paris Saint Germain Handball 30:35 (15:19)

Posljednji ovogodišnji ispit rukometaši Paris Saint Germaina odradili su na gostovanju kod prošlogodišnjeg prvoligaša Creteila. Branitelj naslova najbolje momčadi francuskog prvenstva te prošlogodišnji finalist Kupa 19:15 s poluvremena pretvorio je u konačnu +5 pobjedu i prolaz dalje.

Odličan je u ovom susretu bio Igor Vori, strijelac sedam zgoditaka, a toliko je puta precizan bio i Mikkel Hansen. Najraspoloženiji je međutim, u redovima pobjedničkog sastava, bio Jeffrey M'tima s osam točnih šuteva dok je prvo ime susreta, gledajući napadački učinak, ipak bio domaći Olivier Nyokas (10). Marko Kopljar postigao je tri pogotka, a treći hrvatski reprezentativac Jakov Gojun ovoga puta nije bio u konkurenciji za nastup.

Otvaranje susreta pripalo je gostima; nakon pet minuta igre na 5:1 PSG-ovu je prednost povisio Hansen, a desetak minuta kasnije za dvostruku prednost, točnije 12:6 svoje momčadi pobrinuo se Vori. 19:15 s poluvremena u opasnosti se našlo u 52. minuti kada je Nyokas pogodio za dolazak na -2.

Posljednju nadu Creteilu oduzeo je Vori dvama uzastopnim završnim pogocima za konačnih pet razlike. Mate Šunjić upisao je minutažu protiv PSG-a, no glavnu ulogu na vratima Creteila preuzeo je iskusniji Dragan Počuča.

Saint-Raphael preletio 1/16 finala, Cesson prošao "na knap"

Daleko najuvjerljiviju pobjedu ove faze natjecanja, uoči sutrašnjih pet susreta, upisao je Saint-Raphael na gostovanju kod Aveyrona. Favorizirani gosti slavili su gotovo duplom razlikom. Dvoboj je bio riješen već do odlaska na odmor (12:22), da bi na kraju zahvaljujući nekoliko novih serija, a posebno se istaknula ona 5:0 u periodu od 36. do 41. minute, semafor pokazivao velikih 42:23.

Jedan pogodak bio je dovoljan rukometašima Cessona da s pozitivnim rezultatom, i što je važnije prolaskom dalje, završe jesenski dio sezone. Sastav Angersa svladali su rezultatom 27:26 iako su prvih pola sata zaključili s pet pogodaka prednosti. Pogodak odluke postigao je Leo Le Boulaire tri minute prije kraja, a susret je zaključen i direktnim crvenim Benoita Dorea u posljednjim sekundama. Damir Batinović postigao je jedan pogodak.

Uvjerljiv kraj godine i za Dijon, Dunkerque rutinski odradio posao

Dvanaestoplasirana momčad LNH-a godinu je završila prolaskom u osminu finala Kupa i to s uvjerljivih 36:22 na gostovanju kod Plobsheima. I dok je nakon boljeg gostujućeg otvaranja sredinom prvog dijela domaćin stigao na korak do izjednačenja, u nastavku, koji je otvoren pri +4 Dijona, na terenu postojala samo jedna momčad. U dresu pobjedničkog sastava zaigrao je i Jakov Vranković, autor četiri zgoditka.

Dalje se, baš prema očekivanjima, plasirala i momčad Patricka Cazala. Na gostovanju kod Vernona rukometaši Dunkerquea rutinski su odradili posao. Četiri razlike na poluvremenu na kraju je pretvoreno u 28:21 pobjedu, a najistaknutiji pojedinci ove sezone, poput vratara Vincenta Gerarda (igrao tek tri minute) dobili su priliku za nešto lakši ritam. Guillaume Joli s pet pogodaka iz jednako toliko pokušaja te Kornel Nagy kojem je za isti broj golova trebalo sedam udaraca prema domaćim vratima predvodili su napad Dunkerquea.

U iduću fazu prošli i Sélestat te Aix, ispao Ivry

Uspješan niz članova LNH-a u subotu su nastavili Selestat kod Folschvillera (36:32) te Aix u Nici protiv istoimenog domaćina (31:29). Jedini neuspješan prvoligaš u do sada odigranih 11 susreta bio je Ivry, posljednjeplasirana momčad francuskog prvenstva od koje je uspješniji večeras bio Pontault-Combault s minimalnih 29:28.

U nedjelju će se odigrati posljednjih pet dvoboja ove faze kup-natjecanja. Prema pravilima svi favoriti svoje prolaze traže na gostujućim terenima pa će tako Chambery zaigrati kod Villefranche, Fenix kod Rezea, Mulhouse će ugostiti Tremblay, a dalje će i bolji iz dva para u kojima nema prvoligaša (Oissel - Billere, Cean - Chartes).