Nezaustavljivi Real niže pobjede, odlični nastupi Pilepića, Delaša i Rudeža

Branimir Korać • subota, 28.12.2013.

Petak je donio 12. kolo španjolskog prvenstva u kojem je Real nastavio svoju seriju pobjeda, ponovno su bili uspješni i Valencia i Barcelona, a neuspješna Laboral Kutxa. od hrvatskih igrača posebno su se istaknuli Fran Pilepić, Mario Delaš i Damjan Rudež...

Madridski Real je u Badaloni upisao povijesnu pobjedu protiv Joventuta. S omjerom 24-0 u svim natjecanjima na početku ove sezone, Real je ubilježio najbolji ulazak u sezonu u povijesti.

U Badaloni je slavio 72:68, nije to bilo rezultatski toliko uvjerljivo kao u većini ovosezonskih susreta, međutim pobjeda Madriđana nije u nijednom trenutku došla pod znak pitanja. Još manje od dvije minute prije kraja bilo je 70:55 i domaćin je u završnici uspio tek ublažiti poraz i s dvoznamenkastog zaostatka se spustiti na minus četiri.

Sergio Rodriguez je predvodio Real s 21 poenom (10/12), a Rudy Fernandez je dodao 13 poena (5/13) i devet skokova. Dontaye Draper je za deset minuta ostao bez poena (0/1 za dva, 0/1 za tri). Kod domaćina David Joseph je upisao 14 poena (5/13), a Tariq Kirksay 13 poena (5/8) uz deset skokova.

Perasovićeva Valencia stigla je do očekivane pobjede na domaćem terenu protiv Estudiantesa. Gosti bilježe vrlo loš ulazak u sezonu i u Valenciji su teško mogli računati na bodove protiv odličnog domaćina.

Završilo je 96:84 u susretu u kojem nije bilo nikakve neizvjesnosti. Tijekom cijelog drugog poluvremena Valencia je konstantno bila u prednosti i na kraju je mirno privela susret kraju.

Bojan Dubljević se istaknuo s 21 poenom (9/10), a slijedio ga je Sam van Rossom sa 16 poena (5/9) i šest asistencija. Kod gostiju Dejan Ivanov je ubacio 19 poena (6/9), Jaime Fernandez 11 poena (5/8) uz pet asistencija, a Marko Banić je za 24 minute ubacio deset poena (5/8 za dva) uz po dva skoka i asistencije.

Barcelona je u derbiju kola ugostila Gran Canariju i upisala pobjedu 62:52. U susretu u kojem nije bilo previše kvalitetne košarke Barcelona se odvojila u završnici prvog dijela poslije čega gosti više nisu imali mogućnost povratka. Obje momčadi su napadački bile ispod očekivane razine, šut je bio tek nešto iznad 30 posto iz igre i ne čudi mali broj poena.

Kako se domaćin kompletirao i zaigrao u punom sastavu, u momčadi nije bilo Marija Hezonje, a jedini dvoznamenkasti bio je Erazem Lorbek s 12 poena (5/9). Ante Tomić je za 18 minuta upisao šest poena (2/6) uz šest skokova. Kod Gran Canarije Eulis Baez je ubacio 15 poena (3/8) uz pet skokova.

S dobrim igrama nastavila je Gipuzkoa koja je na svom parketu nadigrala Fuenlabradu sa 77:58. Uz 13 ubačenih trica i deset izgubljenih lopti manje, domaćin je teško mogao izgubiti ovu utakmicu. Fuenlabrada je izdržala jedno poluvrijeme, a onda je u trećoj dionici izgubila s 26:10 i potpuno se raspala.

Jason Robinson je ubacio 18 poena (7/19), Charles Ramsdell 15 poena (5/7) uz pet skokova, a David Doblas je dodao 14 poena (6/10) i 11 skokova. Kod gostiju James Feldeine je ubilježio 17 poena (7/12), a Roman Montanez 12 poena (4/7).

Unicaja je posrnula na svom parketu protiv Zaragoze zahvaljujući velikoj krizi u koju je ušla u posljednjih četiri minute. Imala je momčad iz Malage vodstvo 62:59, ali nakon toga gosti rade čak 14:0 i bilježe vrijednu pobjedu.

Važnu ulogu u tome igrao je Damjan Rudež koji je za 26 minuta ubacio 15 poena (1/2 za dva, 4/7 za tri) uz dva skoka i dvije asistencije dok je Viktor Sanikidze dodao 12 poena (4/6) i sedam skokova. Kod domaćina Ryan Toolson se zaustavio na 14 poena (6/15), a Nik Caner-Medley na 11 poena (5/7) i sedam skokova.

S lošim nastupima nastavila je Laboral Kutxa koja je sada poražena na svom parketu i od Tenerifa 95:83. Gosti su kontrolirali utakmicu i na kraju su zasluženo slavili iako se Laboral uspio u posljednje dvije minute dovući na minus tri, imao je čak napad i za potpuni priključak, ali nakon izgubljene lopte Heurtela, Iberostar je pobjegao i zasluženo slavio.

Predvodili su ga Ricardo Uriz s 26 poena (7/10) i Saul Blanco s 24 poena (7/11). Luke Sikma je dodao 13 poena (5/7) i 12 skokova. Kod Laborala Milko Bjelica je ubilježio 17 poena (6/9) i šest skokova, a Andres Nocioni 16 poena (6/10) i šest skokova.

Rutinsku pobjedu ubilježio je Cajasol u svojoj dvorani protiv La Bruixe D'Or. Momčad iz Seville do poluvremena je stvorila prednost koju je u nastavku mirno održavala.

Scott Bamforth se istaknuo sa 16 poena (4/10), deset skokova i pet asistencija, a Tomas Satoransky je dodao 12 poena (6/9). Na drugoj strani talentirani Markus Eriksson je ubilježio 14 poena (4/8), a po deset su dodali Salva Arco (4/10) i Max Martial Kouguere (4/8).

Dramatično je bilo u Murciji gdje je istoimeni domaćin svladao Bilbao sa 78:77. Nakon što je Alex Mumbru ubacio slobodna bacanja za 77:75, u posljednjim trenucima susreta na drugoj strani je tricu za pobjedu pogodio Scott Wood. Bilbau nije pomogla niti odlična večer Frana Pilepića koji je ubilježio 22 poena (1/1 za dva, 6/9 za tricu) za 27 minuta. German Gabriel ga je slijedio s 14 poena (5/8) i šest skokova te Axel Hervelle s deset skokova. Damir Markota je za 13 minuta upisao tri poena (0/1 za dva, 1/2 za tri), a Zoran Vrkić je za šest minuta ostao na nuli (0/1 za dva, 0/1 za tri). Kod domaćina Augusto Lima je upisao 19 poena (8/13) uz devet skokova, a Ben Romdhane je uhvatio 11 skokova.

Valladolid je stigao do jedne od rijetkih pobjeda svladavši Rio Naturu Monbus sa 77:73. Najveće zasluge za to imaju Danilo Anđušić (17 poena, 4/10) i Jason Rowe (17 poena, 6/10). Kod gostiju Michael Muscala je ubilježio 20 poena (7/16) uz 11 skokova, a odličan je bio i Mario Delaš koji je za 28 minuta upisao 19 poena (8/9 za dva) uz pet skokova.