Kristijan Musa • četvrtak, 02.01.2014.

Počela je druga faza (Top 16) košarkaške Eurolige. Niti u jednoj od pet utakmica nije bilo velike rezultatske neizvjesnosti. Real je stigao do 26. uzastopne pobjede uvjerljivim slavljem u beogradskoj Kombank areni, Barcelona je na krilima Navarra „razmontirala“ Efes, Ukić je bio jedan od boljih u pobjedi Panathinaikosa nad Milanom. Zoran Planinić je bio solidan u redovima Efesa, dok je Ante Tomić bio ispod prosjeka.

Skupina E

Panathinakos je zabilježio uvjerljivu domaću pobjedu protiv Armani Milana na otvaranju Top 16 faze Eurolige. Nakon 20 minuta igre bilo je sedam poena prednosti za Atenjani, da bi nakon trećeg perioda definitivno otklonili dvojbe oko pobjednika. U redovima pobjedničke ekipe istaknuo se i Roko Ukić. Hrvatski reprezentativni razigravač ubacio je 11 poena (4/9) za nešto manje od 24 minute na parketu.

Više od njega ubacio je samo James Gist (12 poena), dok je Antonis Fotsis dodao deset poena. Stephane Lasme istaknuo se sa sedam poena i 11 skokova, a Dimitris Diamantidis s deset asistencija. Milano je predvodio Alessandro Gentile sa 14 ubačaja, dok je Keith Langford ubacio 11 poena.

U španjolskom okršaju skupine E Laboral Kutxa je slavila u Malagi na gostovanju kod Unicaje s 93:79. Nakon loše odigrane prve dionice Laboral je sve popravila u drugih deset minuta, da bi u nastavku potpuno dotukla domaću momčad za konačni trijumf od 14 pogodaka razlike. Andres Nocioni bio je igrač odluke te je argentinski reprezentativac još jednom predvodio svoju momčad, ovog puta s 20 poena i devet skokova.

“Ostvarili smo vrlo važnu pobjedu, ali je najbitniji način na koji smo je ostvarili. Nismo otvorili utakmicu na način, na koji smo to zamislili. Igrali smo besmislene napade, dopustili da se sudarimo s protivničkom obranom, ali je u nastavku sve puno bolje funkcioniralo. Bili smo puno čvršći i precizniji. Na divan smo način otvorili Top 16 i sretni smo zbog toga“, rekao je nakon pobjede trener Laboral Kutxe Sergio Scariolo, komentiravši igru koju je prezentirala njegova momčad.

Nocionija su u redovima pobjedničke momčadi pratili Lamont Hamilton i Fernando San Emeterio s po 13 ubačaja. Najučinkovitiji u redovima Unicaja bili su pak Zoran Dragić s 22 te Earl Calloway sa 17 postignutih poena.

Treći španjolski predstavnik u skupini E, Barcelona se s lakoćom obračunala protiv Anadolu Efesa na vlastitom parketu. Još nakon poluvremena je pitanje pobjednika bilo rješeno, budući da su Katalonci vodili s 23 pogotka razlike. U nastavku su gosti uspjeli za nijansu smanjiti zaostatak, ali samo do konačnih -19 (84:65).

Juan Carlos Navarro je s 21 poenom predvodio Barcelonu do pobjedničkog otvaranja drugog kruga Eurolige. 13 poena je dodao Brad Oleson, a 12 Kostas Papanikolau. Ante Tomić je odigrao 17 minuta te upisao samo dva poena (1/3), ali uz pet skokova i tri asistencije (četiri izgubljene lopte). Mario Hezonja je pak odigrao posljednjih 90 sekundi te pogodio jedini šut kojeg je dobio.

Poražene je predvodio Semih Erden s 15 poena, Duško Savanović je dodao 12. Hrvatski košarkaš u redovima turske momčadi Zoran Planinić je ubacio devet poena uz četiri asistencije, ali i loš šut 4/14.

Rezultati:
Panathinaikos – Armani Milano 73:57
Unicaja Malaga – Laboral Kutxa 79:93
Barcelona – Anadolu Efes 84:65

Skupina F

Maccabi iz Tel Aviva je preokretom stigao do pobjede na gostovanju kod istanbulskog Galatasaraya. Izraelska momčad bila na zaostatku od sedam poena razlike nakon poluvremena, ali se ipak uspjela vratiti u nastavku i zabilježiti pobjedu od 90:84 na otvaranju Top 16. Najzaslužniji za pobjedu Maccabija bio je „američki Gruzijac“ Ricky Hickman, dok su se istaknuli i Smith te Tyus s double-double učincima.

“Uvijek se lijepo vratiti ovdje. Bio je to susretu dvaju izrazito ofenzivno nastrojenih momčadi. Galatasaray je dobra momčad s dobrim trenerom. Nismo se loše branili u prvom dijelu, ali je njihov postotak šuta bio ipak predobar. U drugom poluvremenu smo promijenili princip igre. Bili smo bolji u situacijama jedan na jedan te smo napredovali i u skoku. Ova pobjeda godi, ali ne znači previše. Ipak, dobar je osjećaja odmah pobijediti u gostima“, izjavio je nakon susreta trener pobjedničke momčadi David Blatt.

Njegovu momčad je s 24 poena predvodio Ricky Hickman, Yogev Ohayon ga je pratio s 15 poena. Devin Smith je pak upisao 14 poena i deset skokova, a Alex Tyus 12 poena i 11 skokova. Napad turskog predstavnika predvodio je Carlos Arroyo s 19 ubačaja, dok je Zoran Erceg dodao 17 poena i šest skokova.

U drugom susretu skupine F madridski Real je nastavio s pobjedničkim nizom i u prepunoj beogradskoj Kombank areni. Pred nešto više od 21 000 gledatelja Real je slavio pobjedu od 80:64 te uništio nade domaćima, da sruše trenutno najbolju momčad Starog kontinenta. Partizan je u pojedinim trenucima, prvenstveno u drugoj i trećoj četvrtini bio na udaljenosti od samo 5-6 razlike, ali bi Real potom ubacio vezane poene (najčešće trice) za povratak na dvoznamenkastu prednost.

Poene u trenucima kada se mogao nazirati povratak domaćih je najčešće postizao Sergio Rodriguez, ujedno i jedan od najefikasnijih igrača momčadi Pabla Lasa. No, Real je ispucao previše šuteva za tri poena te su baš iz tog razloga mogli biti sankcionirani. Ukupno su „Kraljevi“ ispalili 34 trice, dvostruko više od protivnika, ali tih 12 pogođenih je itekako pomoglo u kreiranju pobjede od 16 poena razlike.

“Vidio sam mladu i talentiranu momčad Partizana. Volim igrati u atmosferu kakva je bila u Beogradu. Sada moramo zaboraviti na naše pobjede te igrati svaku utakmicu kao ovu večeras“, dio je izjave koju je Rudy Fernandez ponudio javnosti nakon uvjerljive pobjede svoje momčadi u Beogradu.

Fernandez i Sergio Rodriguez su predvodili Real s po 16 poena. Fernandez je tome dodao po četiri skoka i asistencije, a Rodriguez pet asistencija. Ioannis Bourousis im se priključio s 15 poena i deset skokova. Dontaye Draper je odigrao devet minuta te je za to vrijeme upisao tri skoka, jednu asistenciju i jednu ukradenu loptu uz jedan promašen šut za tri poena. Redove Partizana su pak predvodili Tarence Kinsey sa 17 i Bogdan Bogdanović s 15 poena.