Dodig izdržao Karlovićevih 25 asova i u tri seta prošao u drugo kolo Australian Opena

Vedran Babić • ponedjeljak, 13.01.2014.

Hrvatski derbi u prvom kolu Australian Opena u muškoj konkurenciji pripao je Ivanu Dodigu. Baš kao prije tri godine na istome mjestu, Dodig je na početku turnira porazio Ivu Karlovića, ovaj put rezultatski lakše nego 2011...

Neizvjesni prvi set odlučio je pobjednika hrvatskog okršaja u prvom kolu Australian Opena između Ivana Dodiga i Ive Karlovića. Poslije nešto manje od dva sata igre pobjedi se radovao Dodig (7:6 (8), 6:3, 7:6 (4)), koji sada u međusobnim susretima vodi 4-0. Prije tri godine baš u prvom kolu Australian Opena Dodig je također slavio, no tada je Karlović bio bliže pobjedi jer je vodio 2-1 u setovima.

U prvom setu ovogodišnjeg okršaja Karlović je vodio 4:1, no na servisu za set kod 5:3 Dodig mu je oduzeo servis i vratio se u igru. U tie breaku je Karlović imao 4-2 te potom dvije set-lopte, kod 6-5 i 7-6, no nije nije ih uspio realizirati. Ovu prvu, kod 6-5, imao je na svom servisu. Svoju prvu set-loptu (8-7) Dodig nije realizirao, no zato drugu (9-8) jest.

Usprkos Karlovićevih visokih 70% prvog servisa, Dodig je u drugom setu uspio napraviti jedan break. Bilo je to kod 4:3. Prethodno je, kod 1:1 Dodig izvukao 15-40.

U trećem setu ni jedan tenisač nije imao baš nikakvih šansi za break. Dodig je osvojio pet poena protiv servisa, a Karlović samo jedan. Jedini mini-break u 13. igri Dodig je napravio kod 4-4.

"Divu sa Šalate" to je bio 11. nastup na Australian Openu i šesti poraz u prvom kolu. Nije mu bilo dovoljno ni 25 asova niti respektabilnih 66% prvog servisa. Ostvario je više izravnih poena (48-41), ali je i načinio znatno više neprisiljenih pogrešaka od Dodiga (27-7).

Dodig je dobro reternirao i igrao kada je Karlović bio na mreži. Zagrepčanin je na mreži osvojio 24 od 50 poena, a Dodig 24 od 35. Obojica su imali po tri break prilike. Dodig je realizirao dvije, a Karlović jednu. Međugorac je pritom imao čak 82% prvog servisa te je zabio osam asova.

Dodig je tako u svom prvom nastupu kao nositelj u glavnom ždrijebu Grand Slama (32.) došao na korak od ponavljanja lanjskog rezultata. Da bi to ostvario, morat će pobijediti Damira Džumhura (188.). 21-godišnji bosanskohercegovački kvalifikant porazio je Jana Hajeka 6:4, 6:2, 6:1 u svom debiju na Grand Slamu.