Kristijan Musa • četvrtak, 16.01.2014.

Odigrane su još tri utakmice trećeg kola drugog kruga (Top 16) košarkaške Eurolige. Barcelona je svladala branitelje naslova na gostujućem terenu, Maccabi je slavio na gostovanju u Litvi, dok apsolutnu gostujuću večer nije kvario ni Lokomotiv Kuban tijesnim slavljem kod Galatasaraya tricom Kalnietisa pet sekundi prije kraja.

Barcelona na krilima Navarra upisala i treću pobjedu u Top 16

Branitelji naslova europskih prvaka Olympiakos je dočekao Barcelonu u derbiju drugog kola drugog kruga Eurolige. Nakon prošlotjednog debakla u Milanu, momčad Georgiosa Bartzokasa se htjela iskupiti u susretu protiv jednog od prvih favorita za ovosezonsku europsku krunu.

Domaći su bolje otvorili susret te bili dominantnija momčad u prvoj četvrtini, koja je otišla u njihovu korist s 23:18. No, u drugoj dionici Olympiakos nije imao previše ideja. Šut i za dva i za tri je bio ispodprosječan te je Barcelona te propuste domaćih košarkaša znala iskoristiti. Vodili su posljednjim minutama prvog dijela, ali je Printezis pogodio važne koševe, da bi potom dvije sekunde prije kraja prvog dijela Cedric Simmons zakucao za vodstvo Grka nakon 20 minuta košarke.

U nastavku je Barcelona zaigrala mnogo bolje, prvenstveno na krilima "La Bombe". Naime, Juan Carlos Navarro je pogodio par vezanih trica za rezultatsko odcjepljenje Katalonaca. Barcelona je dugo održavala prednost, da bi ju domaći "napali" u posljednjim minutama susreta. U par navrata kada su bili na domak izjednačenja nisu iskoristili napade i dopustili Barceloni da potom pogođenim slobodnim bacanjima prednost dorade do konačnih 81:72.

Juan Carlos Navarro je zabio 21 poen (7/11 iz igre) u pobjedi gostiju, dok je pored njega jedino Brad Oleson sa 14 poena bio na dvoznamenkastom učinku. Ante Tomić je odradio nešto više od 22 minute, dovoljno za osam poena (4/5), četiri skoka i tri asistencije. Uz to je centar hrvatske košarkaške reprezentacije isključen s terena dvije minute prije kraja zbog pet osobnih pogrešaka. Mario Hezonja nije bio registriran za ovaj euroligaški dvoboj Barcelone.

U redovima poraženih najefikasniji su bili Vassilis Spanoulis (4/13) i Giorgios Printezis (7/13) s po 17 ubačaja, Spanoulis s pet asistencija.

Slavlje Maccabija kod Žalgirisa, Kalnietis pogodio za pobjedu Lokomotiva

U prvom susretu večeri je Maccabi iz Tel Aviva slavio gostujuću pobjedu u Kaunasu protiv Žalgirisa od 87:78. Iako su Litavci znatno bolje ušli u utakmicu i nakon prvih 20 minuta poveli s osam pogodaka razlike, momčad Davida Blatta se uspjela vratiti u nastavku te u konačnici zabilježiti pobjedu od devet poena razlike.

"Top 16 je jako zahtjevan i do pobjede možete doći samo ako svaki igrač daje svoj maksimum. Naša momčad je pokazala strpljenje, želju i strast za pobjedom i samo tako možete pobijediti na ovoj razini. Dobro je što smo upisali već drugu gostujuću pobjedu, ali ponavljam, ovaj krug je predug i još se svašta može dogoditi do njegovog kraja. Imali smo više dobrih nego loših trenutaka, ali smo bili najbolji u drugom dijelu, posebno u posljednjoj dionici, baš kao protiv Galatasaraya i Lokomotiva", izjavio je trener Maccabija David Blatt nakon treće pobjede njegove momčadi u Top 16.

"Borili smo se i, što je najvažnije, nismo htjeli odustati. Bili smo lošiji u prvom dijelu i dopustili smo im da pogode sve što požele. Ali, u drugom dijelu smo pokazali koliko vrijedimo i ostavili ih na samo 32 pogođenih poena", komentirao je Tyrese Rice, ujedno i najučinkovitiji igrač izraelske momčadi.

Rice je ubacio 20 poena (6/8), Devin Smith ga je solidno pratio s 15 poena (5/13) i osam skokova, James, Tyus i Ohayon su dodali po deset poena, Yogev Ohayon i s 11 asistencija. Najbolji u redovima Žalgirisa bili su Paulius Jankunas (8/12) i Justin Dentmon (9/18) s 21 poenom, Dentmon i s deset asistencija i šest skokova.

U Istanbulu je u sklopu skupine F drugog kruga Eurolige Lokomotiv Kuban iz Krasnodara upisao minimalnu gostujuću pobjedu od 63:62 protiv Galatasaraya pogođenim poenima u posljednjim sekundama susreta.

Galatasaray je odlično ušao u utakmicu te nakon deset minuta košarke poveo s osam pogodaka razlike (20:12). Gosti iz Krasnodara su se uspjeli vratiti u drugoj dionici, ali je ipak domaća momčad preciznim slobodnim bacanjima s prednošću od 35:32 otišla na odmor. U nastavku se nastavila igrati čvrsta košarka, s naglašenim defenzivnim rolama i većim postocima promašenih šuteva, posebice u posljednjoj dionici u kojoj je postignuto samo 23 poena.

Galatasaray je češće imao prednost u svojim rukama. Tijekom cijele četvrte dionice je turski predstavnik bio u vodstvu, ali od 62:58 i "2+1" Carlosa Arroya dvije minute i 43 sekunde do kraja Galatasaray nije zabio niti jedan jedini poen. Najprije je Richard Hendrix dvama realiziranim slobodnim bacanjima smanjio zaostatak na -2, da bi pet sekundi prije kraja tricu za pobjedu ruske momčadi zabio Mantas Kalnietis.

Najefikasniji u prvoj pobjedi Lokomotiva u drugom krugu Eurolige je bio Derrick Brown sa 16 poena (6/12) i pet ukradenih lopti, dok je autor šuta za pobjedu Mantas Kalnietis upisao 13 poena (6/10). Hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon upisao je dva poena (1/5) i četiri skoka u nešto više od 21 minute provedene na parketu.

Najbolji u redovima Galatasaraya bio je Carlos Arroyo s 19 poena (8/17), šest asistencija, ali i šest izgubljenih lopti. Mensah-Bonsu ga je pratio s deset poena (4/7) i sedam skokova te je ujedno bio i posljednji "dvoznamenkasti" košarkaš domaće momčadi.

• narada10818.01.2014. u 11:37
    nema problema za Hezonju, igrat će on domaće utakmice. Samo trenutno i nije sve bajno u ACB-ligi, pa bi im trebao neki traljavi aljkavi protivnik da se Hezo malo naigra, samo takvih tamo nema ;-)