Bernard Jurišić • četvrtak, 16.01.2014.

Miami je doživio pravi potop u Washingtonu, ali gostovanje u glavnom gradu imalo je i jednu lijepu priču za aktualne prvake. Nekadašnji prvi izbor Drafta Greg Oden vratio se na parket i zaigrao nakon više od četiri godine izbivanja zbog ozljeda...

Washington Wizardsi otvorili su utakmicu protiv Miami Heata s gotovo nevjerojatnih 43:18 i praktično sve riješili u prvoj četvrtini. Prvaci su se uspjeli vratiti na -9, ali dalje od toga nisu mogli.

Čak sedam igrača Washingtona završilo je s dvoznamenkastim učinkom, najviše od njih John Wall s 25 poena i devet asistencija. Nene i Bradley Beal zabili su po 19, Trevor Booker 13 uz 11 skokova.

Kod Miamija je LeBron James bio na uobičajenom učinku od 25 poena, osam skokova i sedam asistencija, Chris Bosh je dodao 26 uz sedam skokova. Priča večeri kod Miamija ipak je bio Greg Oden, koji je izašao na parket prvi put nakon četiri godine borbe s ozljedama i operacijama. U osam i pol minuta ubacio je šest poena (dva zakucavanja i dva slobodna bacanja) i dohvatio dva skoka.

Najveću dramu večeri vidjeli su gledatelji u Amway Centeru u Orlandu. Tri produžetka trebala su Chicago Bullsima da pobijede Orlando Magic, a Jimmy Butler je prvi čovjek u povijesti Chicago Bullsa koji je na parketu u jednoj utakmici proveo više od čistih sat vremena.

Upravo je Butler blokirao šut Glenna Davisa na isteku trećeg produžetka i pomogao Bullsima da konačno osiguraju pobjedu za koju su toliko radili. U 60 minuta i 20 sekunda Butler je završio s 21 poenom, sedam skokova i šest asistencija, Joakimu Noahu je 12 minuta manje na parketu bilo dovoljno za 26 poena i 19 skokova.

Kod Orlanda su Jammer Nelson (35 poena, osam asistencija) i Victor Oladipo (31 poen i 10 asistencija) vukli 63 minute, uz potpotu Tobiasa Harrisa (22 poena, 16 skokova), ali su parket nakon 63 minute igre morali napustiti pognute glave.

Međutim, utakmica u Orlandu nije bila najefikasnija noćas. Usprkos činjenici da su na parketu proveli čak 15 minuta čiste igre manje, Los Angeles Clippersi i Dallas Mavericksi nadmašili su svoje istočne kolege za tri poena.

JJ Redick je s 33 poena oborio rekord karijere, Blake Griffin je složio 23 poena, sedam skokova i osam asistencija, Matt Barnes 25 poena i sedam asistencija. Kod Mavsa je najbolji bio Dirk Nowitzki 27 poena i osam skokova, Monta Ellis je dodao po 13 poena i asistencija.

Philadelphia je sačuvala pobjedu protiv Charlotte (Evan Turner 23, Michael Carter-Williams 20-8-7, Spencer Hawes 17-14 kod Sixersa, Kemba Walker 26-8, Al Jefferson 24-8 kod Bobcatsa), San Antonio teže od očekivanja pobijedio Utah (Tony Parker 25-9 - Enes Kanter 25-11), a Memphis ubilježio četvrtu pobjedu u nizu na gostovanju u Milwaukeeju iako je samo jedan starter zabio dvoznamenkast broj poena (Mike Conley 15).

Rajon Rondo je prvi put ove sezone u opremi sjedio na klupi Boston Celticsa, ali njegov debi mogao bi se dogoditi u petak protiv Lakersa. Bez Ronda, ali i bez Jordana Crawforda i Marshona Brooksa koji su mijenjani u Golden State, Celticsi su pobijedili zahuktale Raptorse na krilima 25 poena i 20 skokova Jareda Sullingera uz 20 poena Averyja Bradleya. DeMar DeRozan je za Toronto zabio 23.

Sacramento je pobjedom u Minneapolisu pokazao svojim domaćinima da je bolje prošao u razmjeni Williams - Mbah a Moute. Derrick Williams je u trijumfu Kingsa sudjelovao sa 16 poena i pet skokova, dok je Kamerunac i ovu utakmicu prosjedio na klupi. Sjajan je bio i ostatak petorke Kingsa, Rudy Gay je zabio 33, Isaiah Thomas 26, DeMarcus Cousins 20-11, Jason Thompson 10 skokova.

Kod Wolvesa je bez nagrade ostala još jedna vrlo dobra partija Kevina Lovea (27 poena, 11 skokova), no njegova je momčad ubilježila i 11. poraz u 11 utakmica koje su završene s četiri ili manje poena razlike.

New Orleans Pelicansi ubilježili su sedmi poraz u nizu usprkos prednosti od osam poena koju su protiv Houston Rocketsa imali u posljednjoj četvrtini. James Harden (26) i Terrence Jones (25) zasjenili su odlične partije Erica Gordona (35) i Anthonyja Davisa (24-7).

Los Angeles Lakersi su porazom u Phoenixu potonuli na posljednje mjesto divizije Pacific (14-25) i pretposljednje mjesto Zapada. Sunsima je posao dodatno olakšalo i isključenje Nicka Younga zbog udaranja Gorana Dragića, nakon što ga je Oleksij Len oštro faulirao na polaganju.

Dragić je utakmicu završio s 18 poena, 10 skokova i sedam asistencija, najefikasniji kod Phoenixa bio je Gerald Green s 28. Kod Lakersa je Pau Gasol ubacio 24 poena uz devet skokova.

Portland je na krilima sjajnog tandema Damian Lillard (28 poena, šest skokova, pet asistencija) - LaMarcus Aldridge (32 poena, 18 skokova) pobijedio Cleveland (Luol Deng 25), a junak pobjede Denvera u Oaklandu bio je upravo nekadašnji igrač Cavaliersa JJ Hickson.

Osim što je ubilježio 13 poena i dohvatio rekordna 24 skoka, upravo je Hickson ukrao ključnu loptu Curryju kod 116:117 52 sekunde prije kraja i zapečatio pobjedu Nuggetsa. Wilson Chandler i Ty Lawson zabili su po 22 poena, Randy Foye 21, dok je kod Warriorsa najbolji bio David Lee s 28 poena i 11 skokova.