Švicarci vode u Novom Sadu, Česi izjednačeni, Španjolci pred ispadanjem

Vedran Babić • petak, 31.01.2014.

Diljem svijeta ovaj je vikend rezerviran za odigravanje susreta prvog kola Svjetske skupine Davis Cupa. Poslije prvog dana vodstvo od 2-0 imaju Švicarska, Njemačka, Francuska, Velika Britanija i Kazahstan...

Bez iznenađenja u Novom Sadu, branitelji naslova izjednačeni

Švicarska je reprezentacija očekivano osvojila oba boda u petak u Novom Sadu protiv Srbije. Roger Federer i Stanislas Wawrinka pokazali su se prejaki za domaće igrače, koji su doduše pružili solidan otpor. Federer je porazio Iliju Bozoljca 6:4, 7:5, 6:2, a Wawrinka Dušana Lajovića 6:4, 4:6, 6:1, 7:6 (7).

Bozoljac je u drugom setu vodio 5:2 i imao set-loptu na servisu Federera, no Švicarac se izvukao iz nezgodne situacije i potom dvaput oduzeo servis suparniku. Treći je set lako otišao na stranu osvajača 17 Grand Slam naslova.

A u svom prvom meču kao pobjednik Australian Opena Wawrinka je zamalo morao ići u peti set. U četvrtom setu Švicarac je prvo prokockao break, a u 13. igri i vodstvo od 3-0 i 4-2. Lajović je imao dvije set-lopte, kod 6-5 (na svom servisu) i 7-6, no Wawrinka je s tri uzastopna poena zaključio susret i izbjegao odlučujuću dionicu.

Branitelji naslova, Česi, očekivali su vodstvo od 2-0 protiv Nizozemske nakon prvog dana, no njihov je scenarij u Ostravi pokvario Robin Haase porazivši u prvom susretu dana Radeka Štepaneka 3:6, 6:4, 6:7 (4), 6:2, 6:1. U posljednja dva seta Nizozemac je četiri puta oduzeo servis Štepaneku i spasio sve četiri break lopte. Česima je izjednačenje donio Tomaš Berdych uvjerljivom pobjedom nad Igorom Sijslingom 6:3, 6:3, 6:0.

Španjolci pred ispadanjem, Francuzi bez izgubljenog seta

Rusi i Poljaci izjednačeni

Hrvatska Davis Cup reprezentacija u akciju će od 4. do 6. travnja ove godine kada je na rasporedu drugo kolo Skupine 1 Euroafričke zone. Hrvatska u toj fazi natjecanja čeka boljeg iz dvoboja Rusije i Poljske. Poslije prvog dana u Moskvi je 1-1. Jerzy Janowicz doveo je goste u vodstvo porazivši mladog Karena Hačanova 6:2, 6:4, 6:4, a izjednačio je Dmitrij Tursunov protiv Michala Przysieznyja 6:3, 3:6, 7:6 (3), 6:2. U subotu su za igru parova najavljeni s ruske strane Gabašvili i Kravčuk, a s poljske Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.

Peterostruki osvajači Davis Cupa od 2000. godine naovamo, Španjolci, nalaze se blizu ispadanja u prvom kolu drugu godinu u nizu. Bez svojih najjačih aduta, u prvom redu Rafaela Nadala i Davida Ferrera, Španjolci u Frankfurtu protiv Njemačke gube 2-0.

Philipp Kohlschreiber ostavio je Roberta Bautistu Aguta na osam gemova (6:2, 6:4, 6:2), dok je Florian Mayer "preživio" 32 asa Feliciana Lopeza (7:6 (6), 7:6 (4), 1:6, 5:7, 6:3). Oduzeti servis u petom setu bio je jedini Mayerov u cijelom susretu. Lopez je na kraju osvojio jedan poen više (173-172).

Blizu ispadanja su i Australci, no to je bilo i očekivano. Na gostovanju kod Francuske domaćin je protiv njih upisao dvije lagane pobjede. Richard Gasquet slomio je mladog Nicka Kyrgiosa osvajanjem prvog seta (7:6 (3), 6:2, 6:2), dok je i Jo-Wilfried Tsonga protiv Lleytona Hewitta jedan set morao osvojiti u 13. igri (6:3, 6:2, 7:6 (2)).

Izjednačeno u Argentini i Japanu, slavlje u Kazahstanu

U ostalim susretima prvog kola Svjetske skupine Davis Cupa najbliži prolazu poslije prvog dana su Kazahstanci, koji kod kuće protiv Belgije vode 2-0. Mihajl Kukuškin svladao je Rubena Bemelmansa 6:4, 6:7 (3), 6:2, 6:3, dok je Andrej Golubev slavio protiv Davida Goffina poslije četiri i pol sata igre i pet spašenih meč-lopti (7:6 (9), 3:6, 4:6, 6:2, 12:10).

I bez Milosa Raonica koji je otkazao zbog ozljede skočnog zgloba, Kanađani su u Tokiju protiv Japana još u igri. Kei Nishikori donio je domaćinu prvi bod pobjedom nad Peterom Polanskyjem 6:4, 6:4, 6:4, no Frank Dancevic vratio je goste u igru porazivši Goa Soedu 6:4, 7:6 (2), 6:1.

Neriješeno je i u Mar del Plati gdje igraju Argentina i Italija. Gosti su počeli dobro - Andreas Seppi uzeo je prvi set Carlosu Berlocqu, no Argentinac se vratio u stilu i u sljedeća tri seta izgubio samo tri gema (4:6, 6:0, 6:2, 6:1). Fabio Fognini nadigrao je Juana Monaca 7:5, 6:2, 6:2 u drugom susretu dana.

U San Diegu na zemljanoj podlozi Velika Britanija neočekivano vodi 2-0 protiv SAD-a. Andy Murray donio je vodstvo gostima porazivši Donalda Younga 6:1, 6:2, 6:3. Britanac je realizirao šest od 11 break lopti te je anulirao obje Youngove. U drugom susretu dana James Ward je iznenadio Sama Querreyja 1:6, 7:6 (3), 3:6, 6:4, 6:1. Britanac je gubio 4:2 u četvrtom setu, a onda je osvojio deset od sljedećih 11 gemova.

Češka - Nizozemska 1-1 (Ostrava, tvrda podloga (dvorana))
Štepanek - Haase 6:3, 4:6, 7:6 (4), 2:6, 1:6
Berdych - Sijsling 6:3, 6:3, 6:0

Japan - Kanada 1-1 (Tokio, tvrda podloga (dvorana))
Nishikori - Polansky 6:4, 6:4, 6:4
Soeda - Dancevic 4:6, 6:7 (2), 1:6

Njemačka - Španjolska 2-0 (Frankfurt, tvrda podloga (dvorana))
Kohlschreiber - Bautista Agut 6:2, 6:4, 6:2