Veliki kiks PSG-a na gostovanju kod Selestata, odličan nastup Kopljara

Mihaela Bradovski • srijeda, 12.02.2014.

Petnaesto kolo francuskog rukometnog prvenstva otvoreno je s tri susreta, a najveće iznenađenje priredio je Selestat koji je u posljednjim trenucima susreta izjednačio protiv PSG-a i oteo mu bod. Novi lider Dunkerque uz dosta je muke slavio kod Ivryja dok je Montpellier imao najlakši posao protiv Dijona...

Selestat Alsace HB - Paris Saint-Germain Handball 32:32 (14:18)

Rukometašima Paris Saint Germaina ostaje 11 kola nade da barem u svom slučaju demantiraju onu kako se prvenstva gube na malim utakmicama. Kiks na gostovanju kod skromnog Selestata kojeg bi morao svladati lakoćom, a ne na kraju odnijeti samo bod, pariški sastav nije si smio dopustiti. Posebno u trenucima kada nije solo držao vodeću poziciju.

Junaci Selestata večeras su bili vratar Obrad Ivezić koji je skupio 18 obrana i predstavljao veliki problem za igrače PSG-a te Quentin Eymann koji je u posljednjim trenucima dvoboja poravnao na 32:32 i tako priredio jedno od najvećih iznenađenja ove sezone.

Prvo poluvrijeme nije davalo naznake da bi PSG mogao ostati bez boda u ovom susretu. Držali su se domaćini sve do druge polovice prvog dijela kada se gostujući sastav uspio odvojiti i na poluvrijeme odnijeti prednost 18:14.

Očekivalo se da će Parižani u drugom poluvremenu potpuno slomiti domaćina i lako doći do pobjede, međutim to se nije dogodilo. Nikako se gosti nisu mogli potpuno odvojiti i povećati prednost, čarobna granica od četiri gola prednosti nijednom nije probijena, no prednost je barem održavana.

Još u 50. minuti gosti su imali 29:25 vodstvo i održavali tih +4, a onda je Selestat počeo prijetiti. U 56. minuti Eymann je smanjio na 31:30 da bi Marko Kopljar svojim devetim golom odvojio PSG na 32:30. Odmah je potom Đorđe Pešić vratio domaćina na dohvatljivih 32:31 da bi do kraja raspoloženi Ivezić poskidao sve pokušaje Parižana, a Eymann donio veliki bod svojoj momčadi.

PSG-u tako nije pomogla odlična rođendanska predstava Marka Kopljara koji je postigao devet golova uz tri promašaja, dobar je bio i Fahrudin Melić sa šest zgoditaka uz 60-postotnu realizaciju dok je Igor Vori postigao jedan pogodak iz tri pokušaja. Jakov Gojun odrađivao je posao u obrani bez pokušaja prema suparničkim vratima.

Dok je Ivezić na strani domaćina obranio 18 lopti, na gostujućim vratima stajao je Španjolac Jose Manuel Sierra koji je upisao sedam obrana manje. Najefikasniji kod Selestata bili su Michal Salami sa sedam pogodaka iz isto toliko pokušaja (pet sa sedam metara) te Frederic Beauregard s pet golova.

US Ivry handball - Dunkerque Grand Littoral 22:23 (12:10)

Malo je nedostajalo da govorimo i o drugom velikom kiksu večeras, no Dunkerque je na gostovanju kod fenjeraša Ivryja uspio slaviti teškom mukom. Do samog kraja Ivry je prijetio, ali Dunkerque je izdržao i odnio minimalnu pobjedu koja je nakon kiksa Parižana još vrjednija.

Bio je to očekivano tvrd susret, kao i većina onih koje Dunkerque igra, utakmica s malo golova, ali ovaj put i s velikim brojem tehničkih pogrešaka gostiju. Pomalo nevjerojatno zvuči podatak da su domaći vratari skupili svega šest obrana, a gosti uspjeli postići tek 23 pogotka, no za to su najzaslužnije izgubljene lopte kojih je Dunkerque imao čak 11.

Sredinom prvog poluvremena Dunkerque je kontrolirao situaciju na terenu, dobrom obranom je limitirao domaćina na samo tri pogotka, ali u posljednjih osam minuta prvog dijela domaćin radi 5:0 seriju i na odmor odlazi s '2.

Kada je Javier Humet u 43. minuti povisio na 17:13 za Ivry, mirisalo je na novo iznenađenje. Ipak, gosti su konsolidirali redove, zaigrali bolje i u 52. minuti stigli do 21:20. U neizvjesnoj završnici posljednji pogodak na susretu postigao je minutu i pol prije kraja Benjamin Afgour za 23:22, domaćin više nije zapucao prema Vincentu Gerardu i Dunkerque je uzeo vrijednu pobjedu.

Gerard je utakmicu završio s 12 obrana, a strijelce gostiju predvodio je sa šest golova Erwan Siakam Kadji koji je uz četiri promašaja izgubio i pet lopti. U domaćem sastavu najefikasniji je bio dvojac Xavier Lorgere - Javier Humet koji je ubilježio po pet zgoditaka.

Montpellier - Dijon Bourgogne Handball 27:22 (14:10)

Ove srijede jedino je Montpellier odradio posao bez stresova iako je nastupio bez ozlijeđenih Michaela Guigoua i Vida Kavtičnika. I bez njih je očekivano bio prejak za Dijon koji je poražen s 27:22.

Najveću odgovornost u napadu domaćina preuzeo je Diego Simonet s osam preciznih šuteva, ali iz čak 17 pokušaja dok ga je slijedio William Accambray sa šest pogodaka. Accambray, inače, na kraju sezone napušta Montpellier koji nije u briljantnoj financijskoj situaciji, a za njega su interes već pokazali HSV, Nantes i PSG.

U ovom susretu neizvjesnost je potrajala punih 15-ak minuta. Upravo toliko je Dijon izdržao, nakon toga se Montpellier polako odvojio i Dijon se više nije uspio vratiti u rezultatsku ravnotežu. Nakon 3:0 gostiju u četvrtoj minuti, Dijon je u narednih više od 15 minuta postigao svega tri pogotka, a domaćin je već bio na 10:6. Prednost je rasla i u nastavku susreta do maksimalnih +7 u 50. minuti što su gosti uspjeli smanjiti na konačnih 27:22.

Na obje strane vratari su odradili kvalitetan posao, Thierry Omeyer je skupio 15 obrana od čega tri sedmerca, a isto toliko obrana imao je i na drugoj strani Nebojša Stojinović. Što se strijelaca kod Dijona tiče, po pet golova zabili su Pierrick Naudin i Istvan Redei, a Jakov Vranković se može pohvaliti kako mu Omeyer nije obranio nijedan udarac, a uspio mu je postići jedan pogodak.