Ivor Krapac • četvrtak, 13.02.2014.

Vrlo prometna srijeda na NBA parketima bila je prilično uspješna gostujućim momčadima, koji su slavili u sedam od 13 odigranih utakmica. U uspješnu sliku za goste uklopili su se Dallas Mavericksi i Miami Heat, dok su Los Angeles Clippersi u zvučnom dvoboju Zapadne konferencije kod kuće nadjačali Portland Trail Blazerse...

Dallas Mavericksi (32-22) su u utorak u Charlotteu doživjeli prekid pet utakmica dugog niza pobjeda, ali kako se pokazalo večer kasnije, taj poraz nije ih previše poljuljao. Bez puno vremena za predah, Mavericksi su bili uspješni na gostovanju koje je trebalo biti teže nego ono u utorak, s 81:73 protiv Indiana Pacersa (40-12), a osobito raspoložen pritom je bio Monta Ellis, predvodeći momčad s 23 poena, devet skokova i šest asistencija.

U gostujućem dolasku do pobjede presudnom se pokazala posljednja četvrtina, koju su dobili s 21:11. U taj period utakmice ušlo se sa 62:60 za Pacerse, a potom se ključnom pokazala serija Mavericksa od 8:0 kojom su otišli do 74:66 tri i pol minute do kraja. Domaća momčad je malo više od pola minute do posljednje sirene smanjila na 76:73, ali nije bilo prave prilike za potpuni povratak.

Dirk Nowitzki pridružio se Ellisu s 18 poena i šest skokova, dok su domaće vodili George Hill (14 poena, pet asistencija), Lance Stephenson (13 poena, deset skokova) i Danny Granger (13 poena, pet skokova). I jedni i drugi bili su slabi u šutu iz igre, Mavericksi sa 36, a Pacersi sa samo 32 posto.

Miami Heat (37-14) smanjio je zaostatak za Indiana Pacersima na vrhu Istočne konferencije s gostujućih 111:110 protiv Golden State Warriorsa (31-22). Poslije 37 poena u utorak u pobjedi u Phoenixu, LeBron James ponovno je bio efikasan, ovog puta s 36 poena, čemu je dodao 13 poena i devet asistencija - i ključnu tricu za +1 za svoju momčad sa sirenom za kraj susreta.

Još jednom bez pomoći Dwyanea Wadea, sa službenim pojašnjenjem da Wadea muči upala živca u lijevom stopalu, LeBron je i u srijedu morao dodatno povući, a to je radio sve do posljednjeg trenutka susreta. Kako je otkrio poslije pobjede, kod zaostatka od 110:108 uopće ga nije zanimala opcija da se ide na dvicu za produžetak: "'Ciljao' sam pobjedu cijelo vrijeme."

Izbor se pokazao dobrim za goste s Floride.

Prije završne akcije Heata, uoči koje Erik Spoelstra nije zvao time-out, gostujuća momčad ispustila je velikih 75:54 osam minuta do kraja treće četvrtine. Warriorsi su već do ulaska u četvrtu dionicu nadoknadili najveći dio od tih -21 i praktički bili u egalu, sa zaostatkom od samo 84:82, da bi se u drugoj polovici završne dionice vratili poslije novog nešto većeg minusa, 101:92 u korist Heata. No, na kraju su ipak slavili gosti.

Chris Bosh bio je prvi u pratnji u dresu Heata, s 19 poena i pet skokova, a Michael Beasley imao je 16 poena. Stephen Curry istaknuo se s 29 poena, sedam asistencija i pet skokova, a David Lee s 21 poenom i 11 skokova za Warriorse, kojima su zbog ozljeda nedostajala oba glavna centra, Andrew Bogut i Jermaine O'Neal.

U Oaklandu je bilo efikasno, a Los Angeles Clippersi (37-18) i Portland Trail Blazersi (36-17) odigrali su utakmicu s još više poena. Clippersi su pred svojim navijačima slavili sa 122:117 i time pogurnuli Blazerse na peto mjesto Zapadne konferencije, nakon što su u dosadašnjem tijeku sezone uvijek bili prvi, drugi ili treći.

Clippersi će All-Star stanku dočekati na četvrtom mjestu Zapada, a za to su u srijedu najzaslužniji bili Blake Griffin (36 poena, deset skokova) i Chris Paul (20 poena, 12 asistencija). Jamal Crawford imao je 25 poena i tri osvojene lopte.

LaMarcus Aldridge ubilježio je 25 poena, a Damian Lillard 21 poen i pet asistencija za goste iz Portlanda.

Utakmica je bila vrlo izjednačena, s 40 izmjena u vodstvu. Posljednja se dogodila tri minute do kraja, kada je Chris Paul zabio dvicu za 116:115 za Clipperse, da bi sve dvojbe o pobjedniku nestale s dva pogođena slobodna bacanja Jamala Crawforda za 122:117 15 sekundi do kraja. Kod zaostatka od 120:117, Blazersi su prvo promašili dvicu Lillarda za smanjenje, dok je Nicolas Batum dvaput bio neprecizan s tricama za poravnanje.

Clippersi su sada četvrti, Blazersi peti, a na treće mjesto Zapadne konferencije probili su se Houston Rocketsi (36-17), koji su u srijedu na domaćem parketu došli do 113:112 protiv Washington Wizardsa (25-27). Glavni junak završnice za Rocketse bio je James Harden, autor odlučujućih poena u posljednjim trenucima.

Gosti iz glavnog grada SAD-a bili su korak do pobjede nakon što im je John Wall s dva pogođena slobodna bacanja donio 112:110 četiri sekunde do kraja. No, Trevor Ariza potom je pomogao Rocketsima prekršajem nad Hardenom prije nego su domaći izveli loptu sa strane, što je po pravilima značilo da će domaći dobiti slobodno bacanje i nastavak napada. Harden je prvo zabio bacanje i smanjio na -1, a potom i položio za slavlje Rocketsa.

Vodeći strijelac Rocketsa je ubačajem za pobjedu sebi i suigračima uljepšao večer u kojoj je imao 35 poena (8/14 iz igre, 16/16 iz slobodnih bacanja) i po šest skokova i asistencija. Dwight Howard istaknuo se s 24 poena, 16 skokova i tri blokade, a imao je i sedam izgubljenih lopti, dok su Wizardse vodili Trevor Ariza (32 poena, 11 skokova), Bradley Beal (20 poena, pet asistencija) i Nene (21 poen). John Wall ubilježio je 19 poena i 14 asistencija.

San Antonio Spursi (38-15) zadržali su prednost pred pratnjom na drugom mjestu Zapada s gostujućih 104:92 protiv Boston Celticsa (19-35). Bez pomoći Tonyja Parkera, Manua Ginobilija, Kawhija Leonarda i Tiaga Splittera, koji su izostali zbog ozljeda ili odmora, Spurse je vukao Tim Duncan, istaknuvši se s 25 poena i devet skokova. Boris Diaw dodao je 18 poena, Marco Belinelli 16 poena, 11 skokova i osam asistencija, a Patty Mills 16 poena.

Domaćima je nedostajao Avery Bradley, kojega muči ozljeda desnog gležnja, dok je Jared Sullinger bio na parketu samo 18 i pol minuta zbog viroze. Rajon Rondo zabio je najviše u dresu Celticsa, 16 poena, dodajući i četiri asistencije, Kelly Olynyk imao je 15 poena i deset skokova, a Kris Humphries 15 poena i šest skokova.

Toronto Raptorsi (28-24) ubilježili su domaćih 104:83 protiv Atlanta Hawksa (25-26) i time se učvrstili na trećem mjestu Istočne konferencije, s korakom-dva prednosti pred Chicago Bullsima, koji su na 26-25. Ogled Raptorsa i Hawksa u Torontu riješen je u drugom poluvremenu, koje je momčad Dwanea Caseyja dobila s 59:39 i time otišla do završnih +21.

DeMar DeRozan zagrijao se za nedjeljni nastup na svojoj prvoj All-Star utakmici s 31 poenom i pet skokova za Raptorse, dok mu se Kyle Lowry pridružio sa 16 poena, 13 asistencija i šest skokova. Gustavo Ayon (18 poena, deset skokova) i Paul Millsap (17 poena, šest skokova, četiri asistencije) vodili su Hawkse.

U dvoboju momčadi koje trenutno drže posljednje dvije pozicije za doigravanje u Istočnoj konferenciji, Brooklyn Netsi (24-26) su pred svojim navijačima došli do 105:89 protiv Charlotte Bobcatsa (23-30). Netsi su obavili najvažniji dio posla u trećoj četvrtini, koju su dobili s 35:19, a najefikasniji u njihovu dresu bio je Paul Pierce, autor 25 poena.

Kemba Walker je sa 16 poena vodio goste iz Charlottea.

Detroit Pistons - Cleveland Cavaliers 89:93
New York Knicks - Sacramento Kings 101:106 (produžetak)

• Obrisan korisnik13.02.2014. u 15:47
    hahaha,kako si se zajebo,aj malo polje pogledaj prije nego sto nesto kazes...to ti je tako kad neigras kosaraku pa neosjetis niti nevidis,ja nemoran brojat korake da bih vidio jesu li koraci,dovoljno da po osjecaju zakljucim,hehe..
  • orangecrush13.02.2014. u 14:44
    prolaz Chalmersa na 0:15....1, 2, 3, 4....bilo bi vrijeme da se u NBA-u ponovno podsjeti suce na košarkaška pravila jer ovo se događa na svakoj utakmici po nekoliko puta. Da ne velim koliko se štite oni najbolji...