Branimir Korać • petak, 21.02.2014.

Središnji dvoboj četvrtka odigran je u Ateni gdje su se sastali Panathinaikos i Olympiakos, a pobjedu je odnio PAO uz važan doprinos Roka Lenija Ukića. Prvo ime dana ipak je bio Ante Tomić koji je briljirao u pobjedi Barcelona kod Laboral Kutxe...

Skupina E

U jednoj od svojih najboljih utakmica ove sezone, Ante Tomić predvodio je Barcelonu do gostujuće pobjede u Vitoriji. Barcelona je odigrala u skladu s očekivanjima, bila je bolji protivnik i izuzev vrlo loše druge četvrtine u kojoj je ubacila samo šest poena, potpuno je dominirala.

Ova pobjeda ostavlja Barcelonu na vrhu ljestvice kao jedinu stopostotnu momčad Top 16, a s druge strane Laboral Kutxa je u vrlo teškoj situaciji s omjerom 1-6 na dnu ljestvice.

Druga dionica pokvarila je dobar rani dojam koji je Barcelona ostavila i dopustila je domaćinu da na odmor ode sa samo dva poena minusa. Međutim u drugom poluvremenu sve je bilo u znaku Barcelone koja se predvođena Tomićem i Navarrom brzom odvojila i otišla do pobjede.

"Sretni smo zbog ove pobjede, a bilo bi bolje da nismo odigrali tako lošu drugu četvrtinu. Obrambeno smo tijekom cijele utakmice bili vrlo dobri dok smo napadački dobro odrađivali posao tri četvrtine. U toj drugoj dionici napravili smo previše pogrešaka i nismo bili precizni, ali na poluvremenu smo se oporavili i ponovno počeli igrati dobro. Znamo da u Top 16 moramo biti na najvišoj razini i svaki dan radimo na tome", rekao je trener gostiju Xavier Pascual.

Tomić je bio prvo ime utakmice s 24 poena (8/9) za dva i devet skokova, a pomogao mu je Marcelinho Huertas sa 16 poena (5/12). Mario Hezonja na parketu je proveo četiri minute i promašio šut za tricu i uhvatio skok. S druge strane Fernando San Emeterio upisao je 22 poena (8/13), a Tibor Pleiss 15 poena (6/12) uz deset skokova.

Taktički sjajnu utakmicu odigrao je Armani na svom parketu protiv Unicaje. Iako su Španjolci u reketu jača momčad, domaćin je držao ravnotežu u skoku, na bekovskoj poziciji je ukrotio Zorana Dragića te je odlično otvarao šuteve za Keitha Langforda .

Unicaja nije odgovorila istom mjerom prema protivniku i Armani je potpuno zasluženo slavio. Ova pobjeda Talijane je podignula na drugu poziciju na ljestvici.

Od početka susreta stvari su puno bolje funkcionirale kod domaćina koji je brzo preuzeo kontrolu nad rezultatom i lako održavao prednost. Unicaja se nije mogla približiti i u jednom trenutku je zaostajala gotovo 20 poena razlike.

"Izgubili smo Alessandra Gentilea nekoliko sati prije utakmice, a problema je imao i David Moss, međutim odigrali smo s nevjerojatnim intenzitetom. Razliku je napravila naša obrana, a iz nje je proizašao kvalitetan tranzicijski napad. Jedini problemi koji su nam se javili bili su oni protiv zonske obrane", smatra trener Armanija Luca Banchi.

Briljantni Langford utakmicu je zaključio s 29 poena (10/14) dok je Curtis Jerrells dodao 13 poena (5/11). Kod gostiju Nik Caner-Medley je ubacio 18 poena (6/12), a Vladimir Štimac 13 poena (5/8) uz 11 skokova.

U dvoboju najžešćih rivala možda u svijetu košarke, Panathinaikos je svladao Olympiakos sa 66:62 u susretu koji je napokon protekao bez prekida i nereda što nije tako često slučaj kada igraju ova dva kluba.

Meč je bio neizvjestan do posljednjih sekundi, a domaćin je u završnici jednostavno imao više mirnoće i u konačnici zaslužio pobjedu.

U samom finišu Panathinaikos je poveo 62:61 nakon čega je Vassilis Spanoulis promašio tricu, a Gist ubacio samo jedno bacanje. Na semaforu je stajalo 63:61 kada Matt Lojeski u posljednjim sekundama ne pogađa, a s linije slobodnih bacanja Panathinaikos privodi utakmicu kraju.

Stephane Lasme predvodio je Panathinaikos sa 18 poena (6/9) uz pet skokova, a vrlo dobar bio je Ukić koji je za 28 minuta ubacio 14 poena (4/6 za dva, 2/3 za tri) uz tri asistencije. Kod Olympiakosa Stratos Perperoglou je ubacio 12 poena (5/12), a Georgios Printezis deset poena (4/8).

Skupina F

U skupini F odigran je samo jedan dvoboj i to onaj u Beogradu između Partizana i Galatasaraya. partizan je na kraju ipak očekivano poražen 78:70.

Beograđani se zasigurno niti sami ne mogu sjetiti kada su posljednji put nastupili u punom sastavu i brojne ozljede su im značajno umanjile ambicije i u ovom natjecanju.

Protiv Galatasaraya Tarence Kinsey je bio u sastavu, ali nije ulazio na parket i sav teret je pao na Bogdana Bogdanovića. Mladi branič Partizana vukao je momčad u prvom dijelu, međutim kasnije ga je zaustavio prvenstveno Ender Arslan i gosti su otišli do pobjede.

"Naša duža klupa bila je ključ pobjede, znali smo da Partizanu nedostaje nekoliko važnih igrača. Nikada nije lako igrati u Beogradu i pobjeda na ovom terenu je vrlo važna. U početku smo bili vrlo nervozni, Partizan je fantastično šutirao, ali kasnije smo uspjeli zaustaviti Bogdana Bogdanovića s Arslanom i Gulerom što nam je otvorilo put do pobjede", rekao je trener gostiju Ergin Ataman.

U redovima gostiju istaknuli su se Henry Domercant sa 18 poena (6/13) i Carlos Arroyo sa 16 poena (6/12). Kod Partizana Bogdan Bogdanović je ubacio 23 poena (8/16) uz šest skokova i šest dodavanja te Joffrey Lauvergne s 15 poena (6/12) i 15 skokova.