Real Madrid u završnici nastavio niz, vrijedne pobjede za Valenciju i Barcelonu

Branimir Korać • nedjelja, 02.03.2014.

21. kolo španjolske ACB lige donijelo je dva zvučna dvoboja u kojima su slavili Barcelona i Valencia. Barcelona je svladala Unicaju, a Valencia je bila bolja od Laboral Kutxe. U Madridu ništa novo, Real je upisao i 21. pobjedu...

Real Madrid je ubilježio i 21. pobjedu u španjolskom prvenstvu iako se očekivalo da će do nje doći značajno lakše. Iberostar je odigrao odličnu utakmicu, dugo je držao Madriđane u neizvjesnosti, ali u posljednjih deset minuta proradio je domaći napad i Real je otišao do pobjede 87:76. Presudila je serija domaćina 9:0 na sredini posljednje četvrtine kada se Real odvojio na 77:65 i do kraja je mirno odradio posao.

Predvodili su ga Sergio Rodriguez s 22 poena (8/13) i pet asistencija, Sergio Llull s 20 poena (7/11) i Felipe Reyes sa 18 poena (5/7). Kod gostiju po 15 poena ubacili su Juan Pedro Gutierrez (5/10, osam skokova) i Saul Blanco (7/14, pet skokova) dok je Ricardo Uriz dodao 12 poena (4/8) i pet asistencija.

Perasovićeva Valencia je odličnom obranom u drugom poluvremenu slomila otpor Laboral Kutxe i slavila 67:55. Scariolova momčad je u drugih 20 minuta ubacila svega 20 poena, spustila šut iz igre na nešto više od 30 posto i otišla u poraz koji i nije neočekivan.

U domaćem sastavu Bojan Dubljević je ubacio 17 poena (6/12) uz pet skokova, Justin Doellman je dodao 15 poena (6/12) i pet skokova, a Romain Sato deset poena (4/7) uz deset skokova. Kod poraženih Tibor Pleiss ubacio je 12 poena (5/10) i uhvatio osam skokova, a Thomas Heurtel je dodao 11 poena (5/11) uz pet asistencija.

Barcelona nije imala lagan posao u Malagi. Domaćin je očekivao odradio vrlo izjednačenu utakmicu koju je Barcelona riješila u svoju korist tek u samoj završnici. Dvije minute prije kraja Carlos Suarez je tricom doveo Unicaju do prednosti 69:68, međutim do kraja susreta domaćin nije ubacio više niti poen, a pobjednika je definitivno riješio tricom devet sekundi prije kraja Brad Oleson.

Upravo Oleson s 11 poena (4/7) bio je najefikasniji kod pobjednika dok je deset poena dodao Victor Sada (5/5). Ante Tomić je za 25 minuta ubacio osam poena (3/4 za dva) uz osam skokova. Kod Unicaje Suarez je upisao 15 poena (5/9), a Jayson Granger 11 poena (4/6) uz šest asistencija.

Za iznenađenje se pobrinula Rio Natura Monbus koja je u gostima bila bolja od Gran Canarije. Vrlo loše prvo poluvrijeme domaćina značajno je utjecalo na konačan rezultat iako se Gran Canaria u drugom dijelu probudila i uspjela vratiti na pristojan zaostatak. U 28. minuti je bilo samo minus tri, ali to je ujedno bila i začarana granica za Gran Canariju koja nije uspjela doći bliže.

Šuterski raspoložen kod gostiju bio je Alberto Corbacho koji je ubacio 26 poena (8/13, 7/11 trica), a vrlo dobar bio je Mario Delaš sa 16 poena (6/13) i sedam skokova. Pavel Pumprla je uhvatio 12 skokova, ali iz igre je šutirao 0/10. U domaćem sastavu najefikasniji je bio Ben Hansbrough sa 17 poena uz slabih 3/15 iz igre, a Brad Newley je dodao 13 poena (5/10).

Do očekivane pobjede stigla je Zaragoza na gostovanju u Madridu kod Fuenlabrade. Trebalo je gostima vremena da uhvate napadački ritam, međutim u nastavku susreta su s 55 ubačenih poena stigli do preokreta, anulirali zaostatak s poluvremena i otišli do pobjede.

Henk Norel je predvodio gostujuće strijelce s 14 poena (6/11) čemu je dodao osam skokova, a po 13 poena ubilježili su Michael Roll (5/7), Jon Stefansson (3/6) i Viktor Sanikidze (5/9, sedam skokova). Damjan Rudež je imao skromniji dan te je za 23 minute ubacio četiri poena (2/3 za dva, 0/5 za tri). U domaćem sastavu James Feldeine je ubacio 17 poena (5/14), a Andy Panko je dodao 13 poena (4/7).

S visokim porazima nastavio je posljednjeplasirani Valladolid koji iz kola u kolo potvrđuje kako nije konkurentan ostalim momčadima u ligi. Ovaj put ga je svladao Joventut s 95:73 u susretu u kojem je u laganom ritmu bez velikog utroška energije glatko slavio.

Domaćina su do pobjede vodili Tariq Kirksay s 23 poena (8/14, trica 7/10) i deset skokova te John Shurna s 20 poena (6/10). Kod gostiju Danilo Anđušić je ubacio 21 poen (6/12), a Omari Johnson 18 poena (8/13).

Od pet poena u nizu Pilepića sredinom treće četvrtine za preuzimanje vodstva 54:52, Bilbao više nije niti jednom poveo. Estudiantes je vratio kontrolu nad rezultatom u svoje ruke, odvojio se i držao Baske na sigurnom odstojanju što mu je donijelo pobjedu 86:80.

Na parketu su bila četvorica Hrvata, a pobjedu je odnio onaj iz Estudiantesa, Marko Banić, koji je za 28 minuta ubacio 13 poena (6/7) i uhvatio četiri skoka. Na drugoj strani Damir Markota je za 24 minute ubacio 12 poena (3/3 za dva, 1/7 za tri) uz tri skoka, Fran Pilepić je za 26 minuta ubacio 11 poena (1/2 za dva, 2/3 za tri), a Zoran Vrkić je za devet minuta dodao dva poena (1/1 za dva, 0/1 za tri).

• Obrisan korisnik03.03.2014. u 17:45
    Sa Tabakom bi imali 3-4 pobjede više - ladno. Sad dovode celebritije... Odom će ih navodno spasiti. Ništa od toga moj Scariollo.