Branimir Korać • subota, 08.03.2014.

Kruno Simon pridružio se Anti Tomiću s odličnim učinkom u devetom kolu drugog kruga Eurolige. Simon je predvodio Lokomotiv do pobjede protiv Maccabija, a poraze su upisali Roko Ukić, Andrija Žižić i Zoran Planinić...

Skupina E

Iznenađenje se dogodilo u Ateni gdje je Panathinaikos poražen od Laboral Kutxe, momčadi koja već duže vrijeme igra u lošoj formi. Kombinacija loše igre Panathinaikosa u napadu i vrlo dobrog nastupa Laborala donijeli su pobjedu Španjolcima.

Unatoč pobjedi, Laboral Kutxa se i dalje nalazi u vrlo teškoj situaciji i imat će problema da dohvati četvrtfinale. Za to će joj trebati sve pobjede do kraja i poklapanje ostalih ishoda, a da bi to uspjeli, morat će igrati u najmanju ruku kao u Ateni.

Od početka susreta u grčkoj prijestolnici domaćin se mučio. Bilo je vidljivo da Pedoulakis ima previše neraspoloženih igrača i Laboral se držao u priključku. Kada su se gosti raspucali na početku drugog poluvremena, sve je otišlo na njihovu strani i Panathinaikos se više nije uspio vratiti.

"Izašli smo na teren razmišljajući kako će se Laboral sam pobijediti i napravili smo fatalnu pogrešku. Sada smo u neugodnoj situaciji i nije pravo vrijeme za optuživanja i pokazivanja prstom "taj je kriv".Prioritet nam mora biti kako postati bolji i ponovno početi pobjeđivati", tvrdi Mike Batiste.

Dimitris Diamantidis je bio najefikasniji kod Panathinaikosa s 15 poena (3/4) dok je Zach Wright upisao tri poena manje (6/8). Roko Ukić je za 18 minuta ubacio četiri poena (2/3 za dva, 0/2 za tri) uz dvije asistencije. Kod gostiju Andres Nocioni je ubacio 16 poena (6/13) uz 13 skokova, a Tibor Pleiss 12 poena (5/10) uz pet skokova.

U sličnoj situaciji kao Laboral Kutxa nalazi se i Anadolu Efes. Turci također moraju početi pobjeđivati ukoliko misle do četvrtfinala, a novi poraz upisali su u Malagi na gostovanju kod Unicaje.

Unicaja je iskoristila sve svoje prednosti, igrala je brzo i učinkovito, a utakmicu je odvela na svoj mlin sjajnim početkom i vodstvom 17:1. Poslije toga Efes se u nekoliko navrata nalazio u situaciji da zaprijeti, ali nije mogao napraviti onaj iskorak i potpuno se vratiti u utakmicu.

Zoran Dragić bio je nezaustavljiv s 24 poena (8/12), Jayson Granger je dodao 16 poena (6/10), a Fran Vazquez je uhvatio deset skokova. Kod Efesa Kostas Vasileiadis je ubacio 15 poena (5/9), a Zoran Planinić je za 31 minutu dodao 14 poena (5/10 za dva, 1/3 za tri) uz šest asistencija te po četiri skoka i ukradene lopte.

Skupina F

Iz četvrtog pokušaja Lokomotiv Kuban je napokon stigao do pobjede protiv Maccabija. Izraelci su dobili prethodna tri ovosezonska susreta, međutim ovaj put Lokomotiv je imao više mirnoće u završnici i slavio je s tijesnih 78:76.

Veliku ulogu u ovoj pobjedi igrao je Kruno Simon koji je ubacio 15 od svojih 23 poena u posljednjoj četvrtini te je poveo svoju momčad do pobjede u susretu u kojem je Lokomotiv najvećim dijelom imao stvari pod kontrolom.

U samoj završnici Ingles je spustio zaostatak Maccabija na dva poena, 38 sekundi prije kraja, Hickman je ukrao važnu loptu i dao priliku Maccabiju za posljednji napad, ali trica Davida Blua za pobjedu nije ušla i Lokomotiv slavi 78:76.

"I prije utakmice sam rekao da nema šanse da upišemo i četvrti poraz od Maccabija te smo uspjeli potvrditi kvalitetu. Sretan sam zbog ove pobjede, uspjeli smo napokon slaviti u tijesnoj završnici. Svi kažu kako sam imao dobru utakmicu, no ovo je bila momčadska pobjeda koja nam povećava šanse za četvrtfinale", rekao je Simon.

Simon je za 23 poena šutirao 7/10 za dva i 1/6 za tri i tome je dodao pet asistencija. Osim njega dobro je odigrao i Derrick Brown koji je ubacio 16 poena (8/13). U gostujućem sastavu Sofoklis Schortsanitis je ubacio 18 poena (7/8) uz pet asistencija, a po 16 su dodali Ricky Hickman (5/13, pet asistencija) i David Blu (5/10). Andrija Žižić je za sedam minuta ostao bez poena (0/2 za dva) uz tri uhvaćena skoka.

Madridski Real uspješno je odradio posao na gostovanju u Istanbulu gdje je nadigrao momčad Galatasaraya i slavio 85:74. Ovom pobjedom Madriđani su ostali poravnati s CSKA na vrhu ljestvice dok je Galatasaray korak iz četvrtoplasiranog Lokomotiva.

Gosti su utakmicu kontrolirali dobrim skokom, odradili su u toj fazi solidan posao i mogu biti zadovoljni.

Još početkom drugog poluvremena Galatasaray je bio na malom zaostatku, no serijom 8:0 Madriđani su se odvojili dosegnuli dvoznamenkastu prednost i do kraja susreta Galatasaray se više nije spustio nijednom ispod sedam poena minusa.

"Odlično su branili reket i nismo mogli pod obručima doći do poena. Drago mi je da se igrači nisu predavali i borili su se do kraja, ali nije išlo. Željeli smo pobjedu, no ovo nije bila naša ključna utakmica, takva će biti ona sljedeća protiv Lokomotiva", rekao je Ergin Ataman.

Nikola Mirotić predvodio je goste sa 18 poena (7/9) i pet skokova, a Rudy Fernandez je ubacio 14 poena (5/9). Kod domaćina Zoran Erceg je ubacio 18 poena (6/11) dok je Carlos Arroyo dodao 16 (6/12) uz osam dodavanja.

• Obrisan korisnik08.03.2014. u 07:14
    Simon je odlučio pobjednika. Još jedna odlična partija našeg reprezentativca. I publika je na kraju utakmice skandirala upravo njegovo ime. To je bila jako zanimljiva utakmica za pogledati. Od svih Ruskih ekipa Kuban ima najvatreniju publiku. Južnjaci...