Davis Cup: Wawrinka se "poskliznuo" na Golubevu, Nijemci šokirali Francuze

Vedran Babić • petak, 04.04.2014.

Prvi dan četvrtfinala Svjetske skupine Davis Cupa donio je nekoliko iznenađenja, prvenstveno u Ženevi gdje je poražen Stanislas Wawrinka, te u Nancyju, gdje Nijemci protiv Francuza vode 2-0. Na bod od polufinala su i Česi, dok je okršaj Italije i Velike Britanije poremetila kiša...

Japan - Češka 0:2 (Tokio, tvrda podloga (dvorana))
Ito - Štepanek 7:6 (5), 6:7 (5), 1:6, 5:7
Daniel - Rosol 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 2:6

Bez glavnih zvijezda, Tomaša Berdycha i Keija Nishikorija, u Tokiju je rezultat 2-0 za goste, Češku. Dvostruke branitelje naslova na korak od novog polufinala pogurali su Radek Štepanek i Lukaš Rosol. No, Japanci nisu pali bez ispaljenog metka.

Štepanek je u pobjedi protiv Tatsume Ita (6:7 (5), 7:6 (5), 6:1, 7:5) nadoknadio set i break zaostatka. Ito je imao i dvije set-lopte u drugom setu (kod 5:5), a u tie breaku prokockao je 5-3.

"Bilo je jako teško. Moj je suparnik igrao slobodno i riskirao je. Bilo je malo zastrašujuće kada je imao set-lopte, ali odigrao sam fantastičan volej i to je bio važan poen u meču. Ponekad morate pronaći put do pobjede i kada ne igrate dobro", izjavio je 35-godišnji Štepanek, koji je dao svoj veliki obol u češkom osvajanju Davis Cupa 2012. i 2013. godine.

Rosol je pak protiv Tara Daniela slavio 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 6:2 poslije tri sata i 12 minuta igre. U subotnjoj igri parova trebali bi se sastati Štepanek i Jiri Vesely protiv Ita i Yasutake Uchiyame.

Francuska - Njemačka 0:2 (Nancy, tvrda podloga (dvorana))
Benneteau - Kamke 6:7 (8), 3:6, 2:6
Tsonga - Gojowczyk 7:5, 6:7 (3), 6:3, 6:7 (8), 6:8

Šok u Nancyju za domaće navijače. Poslije prvog dana Francuska je na rubu ispadanja, Njemačka vodi 2-0 čak i bez svojih najjačih aduta, u prvom redu Tommyja Haasa, Philippa Kohlschreibera i Floriana Mayera.

U prvom susretu dana Tobias Kamke svladao je Juliena Benneteaua 7:6 (8), 6:3, 6:2. Francuz je u prvom setu vodio 4:0 sa servisom. Potom je kod 6:5 prokockao tri set-lopte i još dvije u 13. igri. Nakon toga se više nije uspio oporaviti.

Nijemce je u još veći trans bacio Peter Gojowczyk. Debitant u Davis Cupu, ujedno i 119. tenisač svijeta, iznenadio je Jo-Wilfrieda Tsongu 5:7, 7:6 (3), 3:6, 7:6 (8), 8:6. Gledajući isključivo statistiku, teško je pronaći razlog Tsongina poraza. Francuz je zabio više izravnih poena (88-78), napravio manje neprisiljenih pogrešaka (61-84) te je osvojio 14 poena više (199-185). Uz to je zabio i 36 asova.

Tsonga je u tie breaku 4. seta propustio iskoristiti dvije meč-lopte, a svoj je servis izgubio samo jednom i to kod 6:7 u petom setu. Gem ranije Nijemac je spasio break loptu, a meč je završio s izvrsnom statistikom u poenima osvojenima na mreži (39/47).

Italija - Velika Britanija 0:1 (Napulj, zemlja)
Fognini - Ward 6:4, 2:6, 6:4, 6:1
Seppi - Murray 4:6, 5:5, prekid zbog mraka

Kiša je u Napulju odgodila početak mečeva nekoliko sati pa se susret između Andreasa Seppija i Andyja Murraya nije stigao dovršiti zbog mraka. Talijane je u vodstvo doveo Fabio Fognini nadigravši Jamesa Warda 6:4, 2:6, 6:4, 6:1.

Meč između Seppija i Murraya dovršen je pri rezultatu 6:4, 5:5 za Murraya. Talijan je u drugom setu vodio 4:2 sa servisom, a kod 5:4 nije realizirao čak četiri set-lopte. Meč je potom prekinut. Nakon što se u subotu, ako to vremenske prilike dopuste, od 10.30 sati dovrši meč Seppi - Murray, najkasnije dva sata nakon završetka tog meča snage bi u igri parova trebali odmjeriti Simone Bolelli i Paolo Lorenzi protiv Rossa Hutchinsa i Colina Fleminga.

Švicarska - Kazahstan 1:1 (Ženeva, tvrda podloga (dvorana))
Wawrinka - Golubev 6:7 (5), 2:6, 6:3, 6:7 (5)
Federer - Kukuškin 6:4, 6:4, 6:2

Iznenađenje u Ženevi - poslije prvog dana Švicarska i Kazahstan poravnati su. Andrej Golubev ostvario je najveću pobjedu svoje karijere porazivši Stanislasa Wawrinku 7:6 (5), 6:2, 3:6, 7:6 (5). Treći tenisač svijeta i aktualni pobjednik Australian Opena imao je pet izravnih poena više (55-50), ali i čak 25 neprisiljenih pogrešaka više (70-45).

"Jako sam razočaran svojom igrom, ali svaka čast Golubevu. Igrao je jako dobro i agresivno, a ja nisam bio dovoljno agresivan. No, treba to prihvatiti i biti spreman za nastavak vikenda. Uvijek je puno pritiska kada igrate za svoju zemlju, ali to je dio igre i treba se nositi s time. Očekujem da ću igrati bolje sutra u parovima", kazao je Wawrinka.

Švicarce je u igru vratio Roger Federer svladavši Mihajla Kukuškina 6:4, 6:4, 6:2. Federer je realizirao četiri od devet break lopti te je spasio jedinu koju je imao Kazahstanac.

"Moramo krenuti od nule. To sam rekao Stanu. Vikend je tek započeo. Meč parova će biti otvoren, pogotovo na ovakvom terenu. Možda mi imamo malu prednost, ali to neće puno značiti", smatra Federer.