Branimir Korać • srijeda, 16.04.2014.

Susretima u Španjolskoj započela je četvrtfinalna runda natjecanja u Euroligi. Igra se na tri dobivene utakmice u seriji, a Real Madrid i Barcelona napravili su prvi korak prema završnom turniru. Madriđani su svladali Olympiakos, a Barcelona je bila bolja od Galatasaraya...

Barcelona – Galatasaray 88:61 (1-0)

Barcelona je povela u finalnoj seriji protiv Galatasaraya s 1-0, međutim, tko zna, moglo je potpuno drugačije završiti. Galatasaray je izgledao vrlo dobro 19 minuta , a to vrijeme imao je Carlosa Arroya. Međutim u završnici prvog poluvremena Arroyo je u nezgodnom doskoku ozlijedio nožni zglob i gosti su se odjednom raspali.

Bez Arroya Galatasaray je potpuno izgubio protočnost u napadu, nestalo je kvalitetne pick & roll igre, a Barcelona je s podizanjem prednosti samo dobivala na samopouzdanju. Gosti su tonuli iz minute u minutu i na kraju su upisali katastrofalan poraz. A vodili su na poluvremenu.

Hoće li Arroyo biti spreman za drugu utakmicu koja je na rasporedu već u četvrtak, još nije poznato i jasno je da će šanse Galatasaraya bez njega biti male. Portorikanac je dirigent igre u napadu, Turci nemaju adekvatnu zamjenu za njega i ukoliko će biti prisiljen na duže odsustvo, bit će to nenadoknadiv hendikep za istanbulsku momčad.

“Moramo vjerovati u svoje mogućnosti i da možemo dobiti sljedeću utakmicu, momčad smo koja posjeduje talent i iskustvo i možemo imati uspješnu seriju. Ne razumijem što se dogodilo u drugom poluvremenu. Moramo se prisjetiti što moramo raditi na parketu, igrati obranu i biti strpljivi u napadu dok ne pronađemo pravog čovjeka. Ipak, ključ je da počnemo vjerovati u sebe“, rekao je Arroyo.

Portorikanac je za svega 17 provedenih minuta na parketu bio jedini dvoznamenkasti u gostujućem sastavu s 14 poena (5/9). Kod Barcelone Boštjan Nachbar je ubacio 19 poena (5/8), Juan Carlos Navarro 12 poena (3/10), Ante Tomić za 20 minuta dodao je deset poena (5/7 za dva) uz šest asistencija i četiri skoka dok je Joey Dorsey uhvatio 11 skokova.

Real Madrid – Olympiakos 88:71 (1-0)

Jedan od glavnih kandidata za naslov prvaka Europe protiv aktualnog prvaka Europe – poslastica sama po sebi. Međutim, na parketu baš i nije bilo previše uzbuđenja. Real je pokazao kako je u ovom trenutku, barem u Madridu, dimenzija više za Olympiakos i zasluženo, ali i očekivano upisao je pobjedu na početku polufinalne serije.

Ako ne gledamo dio igre u drugoj četvrtini kada je Real ispustio veliku prednost i dozvolio Olympiakosu da dođe do poravnanja, Madriđani su odigrali fantastičnu utakmicu. Izuzev u drugih deset minuta bili su sjajni u obrani, ubacili su niz iznimno teških šuteva i ne samo igrači već i psihološki dotukli Grke.

Kraj prvog poluvremena kada je Real pobjegao na 48:41 serijom 8:1 prelomio je utakmicu. Olympiakos se taman uspio vratiti iz visokog zaostatka, a onda je u svlačionicu morao s minusom. Ulazak u drugo poluvrijeme bio je dobar za domaćina koji se vrlo brzo dodatno odvojio i bilo je samo pitanje s kolikom će prednosti slaviti.

“Real je bio vrlo odlučan, a nama je nedostajalo koncentracije u pojedinim dijelovima utakmice. Imali smo problema s držanjem njihovog visokog ritma, izgubili smo previše lopti i nismo uspjeli zaustaviti njihovu tranziciju. Paradoks je da smo počinjali dobro igrati tek kada se Real odvajao na visoku prednost, međutim ovaj poraz ne mijenja naš cilj. Želimo se vratiti u Grčku s 1-1 i još uvijek imamo priliku za to“, rekao je trener Olympiakosa Georgios Bartzokas.

Madriđane su predvodili Rudy Fernandez s 20 poena (7/11), šest skokova i pet asistencija i Nikola Mirotić s 15 poena (7/11), šest skokova i pet ukradenih lopti. Dontaye Draper je na parketu proveo pet minuta i uhvatio jedan skok.

Kod gostiju Vasilis Spanoulis je ubacio 18 poena (5/11) uz pet asistencija, a Georgios Printezis je dodao deset poena (5/7).