Damir Žbulj • subota, 03.05.2014.

U pretposljednjem kolu njemačke nogometne Bundeslige nije bilo većih iznenađenja niti promjena u borbi za ostanak, dok je u borbi za Ligu prvaka pogodak neumornog Ivice Olića u sudačkoj nadoknadi za slavlje u Stuttgartu, Wolfsburg ostavio u poziciji da može sanjati mjesto u kvalifikacijama elitnog europskog nogometnog natjecanja iduće sezone...

Još jednom ove sezone u junaka Wolfsburga prometnuo se neuništivi i neumorni hrvatski nogometni reprezentativac Ivica Olić, koji je u prvoj minuti sudačke nadoknade prvo natjerao obranu Stuttgarta na pogrešku da bi i hladnokrvno realizirao priliku za pogodak i pobjedu koja je Vukove zadržala u utrci za mjesto u kvalifikacijama za Ligu prvaka naredne sezone.

Odlično je Heckingova ekipa krenula u ovaj važan dvoboj i već su u 13. minuti stigli do prednsoti. Kevin De Bruyne sjajno je pogodio s ruba kaznenog prostora, nakon što domaća obrana nije uspjela dobro raščistiti korner ubačen s lijeve strane.

Nakon nešto malo više od sat vremena igre bivši Vuk Gentner odlično je potegao jedan protunapad, poravnao na 1:1, a sve gotovo do kraja činilo se kako će ovaj remi gostima odnijeti nadu u Ligu prvaka. Ukazao se u samoj završnici Olić, koji se svojom upornošću izborio za priliku i realizaciju.

Perišić je krenuo od prve minute, bio je aktivan, ali trener ga je izvadio s terena 20 minuta prije kraja.

Nakon 0:2 rutinske pobjede u Frankfurtu, golovima Castra i Cana u razmaku od samo deset minuta prvog poluvremena, Bayer iz Leverkusena i dalje ima jedan bod prednosti na četvrtoj poziciji ispred Wolfsburga, a posljednjem kolu kod kuće igra protiv Werdera.

Olić i Perišić će tako kod kuće pred svojim navijačima pokušati u izravnom dvoboju svladati Borussiju iz Mönchengladbacha, koja ima dva boda manje od Vukova, a u ovom kolu sjajnu formu potvrdila je 3:1 slavljem protiv Mainza, golovima Stranzla, Krusea i Kramera.

Kako se moglo i pretpostaviti, nakon ispadanja u polufinalu Lige prvaka, Bayern je ozbiljno ušao u dvoboj protiv HSV-a te ih je uvjerljivom pobjedom ostavio u grčevitoj borbi za opstanak. U sastav Hamburga od prve minute vratio se Badelj, koji je baš kao i Iličević odigrao čitav dvoboj, no, nije bilo prilike za nešto više od poraza protiv raspoloženih Bavaraca.

Götze je bio dvostruki strijelac, u 32. i 70. minuti, početkom drugog poluvremena asistirao je za gol Müllera, a jedan, ali vrijedan i atraktivan pogodak zabio je i Pizarro. Guardiola, nakon što ga je u prošlom kolu ostavio na klupi, a u dvoboju protiv Reala izvadio na poluvremenu, ponovno zaboravio na usluge najboljeg strijelca njegove ekipe, Marija Mandžukića. Španjolac je napravio samo dvije zamjene, u igru su umjesto Kroosa ušli Höjbjerg, a umjesto Robbena strijelac Pizarro, no, hrvatski reprezentativac nije dobio priliku da se možda u samoj završnici sezone odvoji na vodećem mjestu najboljih strijelaca njemačkog nogometnog prvenstva. I dalje vrh dijeli s Lewandowskim iz dortmundske Borussije, koji je praktički odigrao cijelu utakmicu, izašao je u sudačkoj nadoknadi, ali ponovno nije zabio.

Stuttgart je bez obzira na poraz kolo prije kraja osigurao svoje mjesto u Bundesligi i naredne sezone, ima pet bodova viška od HSV-a, koji još uvijek ima sve u svojim rukama i pobjedom u posljednjem kolu na gostovanju kod Mainza osigurava dodatne kvalifikacije za očuvanje prvoligaškog statusa, kao i titule jedine ekipe koja od osnutka Bundeslige nije ispala u niži rang natjecanja.

Eintracht Braunschweig nesretno je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade poražen od Augsburga, krasnim pogotkom Bobadille, te je ostao na dnu poretka, s dva boda manje od HSV-a. Baš kao i Nürnberg na pretposljednjem mjestu, nakon domaćeg gubitka bodova od Hannovera.

Nürnberg u posljednjem kolu gostuje kod Schalkea, kojem je nakon 0:2 slavlja kod Freiburga potreban bod za potvrdu izravnog plasmana u skupinu Lige prvaka, dok Braunschweig gostuje kod Hoffenheima.

Kako se moglo i pretpostaviti, u dvoboju dortmundske Borussije i Hoffenheima palo je pregršt pogodaka, a domaćin je ipak očekivano slavio s 3:2, golovima Grosskreutza, Mhitarjana i Piszczeka u furioznom razdoblju od 29. do 34. minute, nakon što su gosti vodili od pete minute preko Firmina. Süle je u 66. smanjio zaostatak gostiju, koji ipak nisu u završnici uspjeli kreirati neko iznenađenje.

• Obrisan korisnik03.05.2014. u 21:24
    Pod ''domaće'' mislio sam na bundesligu, ne baš na allianz arenu. A i tada kada je igrao igrao je s Hojbjergom, indisponiranim Kroosom i Mullerom i Shaqirijem, bez Riberyja i Robbena i uz očajnu igru Bayerna di mu apsolutno nitko nije dao nijednu kvalitetnu loptu. I nakon prošle sezone kad je... [više na forumu]
  • ZooM03.05.2014. u 20:07
    Ovo baš nije istina, nije igrao ovo i prošlo kolo, u prethodne 4 domaće utakmice bundeslige ima prosjek od 86 minuta provedenih na terenu.. Moramo sagledati realno da Mandžo ipak nije svjetska napadačka klasa koliko god nekima to teško bilo za čuti, nikada nije niti će biti miljenik Guardiola koji... [više na forumu]
    ZooM
  • Obrisan korisnik03.05.2014. u 18:35
    Teško da prođe utakmica a da Olić ili Perišić ne daju gol, dobro im ide.
  • teletabis8903.05.2014. u 18:16
    Bravo za Olića!!! Što se tiče današnjih utakmica, nije bilo većih iznenađenja. Odlični golovi Pizarra škaricama i Bobadille lobom. Nadam se da će HSV uspjeti nekako izboriti ostanak kroz dodatne kvalifikacije, naravno ako do njih i dođe, a za Augsburg se nadam da će uspjeti izboriti Europu. Mislim... [više na forumu]