Perasovićeva Valencia upisala desetu uzastopnu pojedu, slavili Unicaja i Cajasol

Sportnet • nedjelja, 04.05.2014.

Stopostotan učinak imali su domaćini u prvim susretima 30. kola ACB lige. Unicaja je pobjedom na domaćem terenu osigurala četvrtu poziciju, Cajasol je u Sevilli nametnuo ritam Iberostaru i upisao važnu pobjedu zadržavši osmo mjesto, a Perasovićeva Valencia upisala je desetu uzastopnu pobjedu osiguravši drugu poziciju četiri kola prije kraja…

Valencia Basket Club – Bilbao Basket 83:71

Valencia je u 30. kolu ugostila Bilbao te upisala desetu uzastopnu pobjedu i matematički osigurala drugo mjesto. Domaća momčad odlično je otvorila utakmicu i u petoj minuti svoj osmi poen postigao je sjajni Justin Doellman za prednost 10:4. U osmoj minuti domaćine je na dvoznamenkastu prednost odveo Kšištof Lavrinovič. Gostujući trener pozvao je minutu odmora, ali momčad Velimira Perasovića nakon odigranih deset minuta imala je 12 poena prednosti. U drugoj četvrtini Valencia je nastavila s igrom na visokoj razini, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena Bojan Dubljević postigao je tricu za osam poena razlike, ali Damir Markota smanjio je zaostatak svoje momčadi na šest poena s koliko se otišlo na odmor.

Nakon odigranih osam minuta drugog poluvremena goste je realiziranim slobodnim bacanjem na tri poena zaostatka doveo Albert Diaz. Valencia je tada, prvenstveno dominacijom pod košem vratila prednost od devet poena uoči zadnjih deset minuta. U 35. minuti Vladimir Lučić na asistenciju Olivera Lafayetta postigao je koš za +17. Gostujući trener minutama odmora pokušao je promijeniti stanje na terenu, ali Valencia je nastavila sa sjajnim igrama u oba smjera. Valencia je ovim slavljem upisala 27. ovosezonsku pobjedu, ujedno i povijesnu, nikada nije imala toliko pobjeda u regularnom dijelu sezone.

Odlično raspoloženi Doellman postigao je, sa stopostotnim učinkom, 13 poena (1/1, 3/3 trica). Njegovi suigrači Lučić i Lavrinović ubacili su također svaki po 13 poena. Najefikasniji gostujući igrač bio je German Gabriel sa 17 poena (5/8, 0/1 trica) uz devet skokova. Markota je upisao deset poena (3/4, 1/3 trica), dodavši tome četiri skoka i tri asistencije, Fran Pilepić upisao je šest poena (2/3 trica), a Zoran Vrkić nije ulazio u igru.

Cajasol – Iberostar Tenerife 81:67

Cajasol je u Sevilli slavio protiv Iberostara 81:67 i upisao 16. prvenstvenu pobjedu zadržavši tako osmu poziciju koja vodi u doigravanje. Domaćini su kontrolirali utakmicu, a bili su i jako dobro šuterski raspoloženi ubacivši protivnicima 12 trica. Igrači Aita Garcie Renesesa utakmicu su otvorili s dvije trice, a na prvi odmor su otišli s osam poena prednosti najviše zahvaljujući Marcosu Mati. Odgovor gostiju stigao je početkom druge četvrtine kada je Carles Bivia s osam uzastopnih poena doveo svoju momčad na 26:24, ali nisu uspjeli prijeći u vodstvo. Domaći igrači tada odgovaraju serijom 10-0 i na odmor odlaze s deset poena prednosti.

Cajasol je odlično otvorio i drugo poluvrijeme te je uoči zadnje četvrtine imao prednost od 11 poena. U 30. minuti koš za +13 postigao je Alex Urtasun. Mata je svoju momčad odveo i na 15 poena razlike četiri minute prije kraja susreta, a utakmicu je tada Cajasol mirno priveo kraju ne dopustivši gostima da im se ozbiljnije rezultatski približe.

Najefikasniji igrači Cajasola bili su Marcus Landry sa 17 poena (4/6, 3/8 trica), a pratili su ga suigrači, Marcos Mata s ubačenih 16 poena (2/3, 4/7 trica), dodavši tome pet skokova i Scott Bamforth s također 16 poena (3/4, 3/8 trica) uz 12 skokova. Luke Sikma postigao je double-double učinak ubacivši za goste 16 poena (6/11, 1/1 trica), a tome je dodao 11 skokova i tri asistencije. Njegov suigrač Bivia postigao je također 16 poena (4/4, 2/3 trica).

Unicaja – La Bruixa d'Or 91:75

Unicaja je četiri kola prije kraja osigurala četvrtu poziciju prvenstva pobijedivši Bruixu s +16 na domaćem terenu. Prve poene upisali su gosti, ali domaći igrači napravili su tada seriju 12-0 i prešli u vodstvo koje do kraja nisu ispuštali. Poslije odigranih deset minuta rezultat je bio 24:12. Unicaja je nastavila s dobrom igrom sve do odmora, a na poluvremenu je rezultat bio 48:32.

Drugo poluvrijeme nije donijelo značajnije promjene, a u 27. minuti domaću momčad na +24 odveo je Mindaugas Kuzminskas. Uoči posljednje četvrtine Unicaja je imala sigurnu prednost i 21 poen razlike. Zadnjih deset minuta domaćini su se malo opustili i zadnju dionicu igre rezultatski je dobila gostujuća momčad, ali to nije bilo dovoljno za ugrožavanje rezultata i pitanje pobjednika nije bilo upitno. Ovim porazom gosti su ostali u zoni ispadanja kao pretposljednja momčad prvenstva.

Unicaju je do pobjede predvodio Zoran Dragić s ubačenih 16 poena (1/3, 3/5 trica) uz šest skokova, a pratio ga je Domas Sabonis s 13 poena (5/5). U redovima gostujuće momčadi najbolji strijelac bio je Alex Hernandez s postignutih 13 poena (5/6, 1 trica).

• narada10805.05.2014. u 19:58
    to je na žalost materijal za naučnu fantastiku. Da nije bilo zbog onog (nelegalnog) finala protiv Partizana, Peras bi valjda prije ili kasnije otišao zbog svađe s upravom, zbog plaće ili zbog drugih stvari koji su tipični za našu i regionalnu košarku.
    narada108
  • Obrisan korisnik04.05.2014. u 19:40
    Peras bi u play off-u mogao imati putanju...4F KLaboral...poluF Barca...finale Real !!??. Ako osvoji Španjolsku ligu onda Rimac nije trener godine već Velimir Perasović. Samo neka osvoji Eurokup . Bravo Peras... u Zagrebu se još danas priča kako je fantastično Cibona igrala kad je on bio trener. I... [više na forumu]