PSG pobijedio Lille i oborio tri rekorda, odluka o Europi u posljednjem kolu

Filip Han • nedjelja, 11.05.2014.

Pretposljednje kolo francuskog nogometnog prvenstva ostavilo je otvorenim neka pitanja koja se najviše tiču nastupa u Europi sljedeće sezone. Lille nije uspio pobijediti PSG kod kuće, pa nije ni osigurao treće mjesto koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka, a Saint Etienne mu se približio na samo dva boda. Lyon je upisao poraz te će u posljednjoj utakmici tražiti potvrdu nastupa u Europskoj ligi, a njegovu poziciju željet će Marseille koji ima bod manje...

Lille je dočekao prvaka PSG s namjerom da upiše pobjedu kojom bi osigurao treće mjesto lige i nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka sljedeće sezone. Parižani su ipak bili bolji, a domaćin je postao i brojčano inferioran nakon samo pola sata igre što je dodatno olakšalo gostima. PSG je ovom pobjedom oborio i rekord u broju osvojenih bodova u jednoj sezoni, a istovremeno je izjednačio rekorde u ukupnom broju pobjeda, te pobjeda u gostima u jednoj sezoni.

Današnje slavlje omogućila su tri pogotka, kao i crveni karton Martina koji je morao napustiti igru u 36. minuti. Već u 41. Marquinhos je zabio za vodstvo gostiju. U 66. minuti prednost je povećao Lucas, a u 83. Matuidi je zabio treći pogodak za Parižane. U 90. minuti Delaplace je samo uspio zabiti počasni pogodak.

Lille tako još uvijek nije osigurao treće mjesto jer Saint Etienne zaostaje samo dva boda. U posljednjem kolu Lille gostuje kod Lorienta, a Saint Etienne dočekuje Ajaccio, pa će rasplet priče o pozicijama biti poznat nakon posljednjih 90 minuta.

Les Verts je u današnjem susretu s 1:3 bio bolji od Nantesa. Saint Etienne sve je riješio već u prvih 45 minuta. U 11. minuti zabio je Erding, u 23. Gradel, a u sudačkoj nadoknadi prvog dijela još je jednom poentirao Erding. U 82. minuti jedini gol za Nantes postigao je Gakpe.

Lyon je upisao poraz protiv Lorienta na domaćem terenu i time propustio osigurati nastup u Europskoj ligi sljedeće godine. Jedini gol na utakmici s čak tri crvena kartona zabio je Doukure. Lyon je sada peti sa samo bodom prednosti ispred Marseillea koji je danas podijelio bodove s Bordeauxom koji tako ostaje bez mogućnosti za Europu. U utakmici rezultata 1:1 golove su postigli Cheyrou i Diabate.

Monaco je pobijedio Valenciennes pred sam kraj utakmice. Nakon što je Germain zabio za vodstvo u 40. minuti, Doumbia je izjednačio u 71. Za konačnih 1:2 zabio je Dirar u 87. minuti.