Balićev Wetzlar i Špoljarićev Füchse Berlin u finalu Heide Cupa

Danijela Lemaić • subota, 09.08.2014.

Drugog dana Heide Cupa u njemačkom gradu Schneverdingen odigrana su tri susreta u kojima se odlučivalo tko će u borbu za pokal, tko će snage odmjeriti u susretu za treću poziciju te tko će zasjesti na utješno peto mjesto. U prvom susretu dana Balićev Wetzlar stigao je do druge pobjede, dok je nešto kasnije isto pošlo za rukom Špoljarićevom Berlinu. Dan su zaključili rukometaši KIF Koldinga koji su slavili nad Hamburgom.

HSG Wetzlar - Kadetten Schaffhausen 26:23 (16:13)

U prvom susretu drugog dana natjecanja u Schneverdingenu susreli su se Wetzlar Ivana Balića i Kadetten Schaffhausen Marka Mamića. Njemačka momčad pokazala je da je iza nje dobro odrađen pripremni period za novu sezonu, naime, nakon slavlja nad poljskim Kielceom isto joj je pošlo za rukom i protiv švicarskog Kadetten Schaffhausena.

Susret dobro otvara Wetzlar koji nakon pet minuta igre ima +2 (3:1), no ubrzo Švicarci pojačavaju tempo i s četiri uzastopna pogotka prelaze u vodstvo (5:3). Kristian Bliznac i Andreas Wolff pomažu Nijemcima da se vrate u igru te odličnom obranom Wetzlar uskoro poravnava rezultat (5:5), a potom i prelazi u vodstvo 6:5. Započela je tada igra pogodak za pogodak koja se zadržala sve do 25. minute susreta kada Wetzlar prebacuje u višu brzinu i serijom 3-0 postavlja rezultat na poluvremenu 16:13.

U drugom poluvremenu mlade snage švicarske ekipe nisu mogle pratiti tempo bundesligaša stoga je Wetzlar u 44. minuti imao +5 (23:18). Pred kraj susreta osjetio se lagani umor Nijemaca što su dobro iskoristili rukometaši Schaffhausena koji su uspjeli svoj zaostatak smanjiti na dva pogotka (23:25), ali minutu prije kraja dvoboja gube loptu što kažnjava Tobias Hahn za konačnih 26:23 i slavlje Wetzlara.

Steffen Faeth ponovno je bio najbolji kod Wetzlara sa šest pogodaka, dok je Ivano Balić u slavlje svoje momčadi dodao jedan pogodak. Kod Schaffhausena najefikasniji su bili Marko Mamić i Manuel Liniger svaki s po pet zgoditaka.

Füchse Berlin - KS Vive Targi Kielce 36:34 (15:15)

Uspješnost njemačkih klubova na Heide Cupu nastavila se i u drugoj utakmici dana, naime, iako je veći dio dvoboja bio u izjednačenom tonu, deset minuta prije kraja pojačale su tempo berlinske Lisice te slavile nad Kielceom.

Od prvog sučeva zvižduka krenula je borba između Berlina Denisa Špoljarića i poljsko-hrvatskog Kielcea. Iako je nakon šest minuta igre Berlin imao prednost 6:3 ubrzo je Kielce sustiglo svog protivnika, naime, u 23. minuti Denis Buntić smanjuje zaostatak svoje ekipe na 10:11. Dobrom reakcijom u obrani njemačka ekipa uspjela se obraniti i s tri uzastopna pogotka ponovno prešla u vodstvo 14:11, no ekipa Talanta Dujšebajeva ni tada se nije predala te je s par uspješnih rješenja u napadu poravnala rezultat na 15:15 s kojim se otišlo na predah.

Nakon odmora Lisice su uspješnije posložile svoje redove od Poljaka te su pretrčale rukometaše Kielcea i u 38. minuti stigle do tri pogotka prednosti (22:19) kojih su kroz sljedećih deset minuta čuvale da bi potom to povećale i na +5 (34:29). S gotovo sigurnom pobjedom u rukama Berlin se pred kraj opustio te je poljska ekipa uspjela doći na dva pogotka zaostatka (34:36), što je ujedno bio i konačan rezultat.

Fabian Wiede s osam pogodaka bio je najbolji kod Füchse Berlina, dok su u redovima Kielce najbolji bili Ivan Čupić i Tomasz Rosinski svaki s po pet golova, Denis Buntić dodao je dva, jednako kao i Manuel Štrlek. Marin Šego čuvao je poljsku mrežu cijelo drugo poluvrijeme, dok Željko Musa i dalje ima problema s ozljedom.

HSV Hamburg - KIF Kolding Kopenhagen 24:28 (12:12)

Hamburg Davora Dominikovića nije uspio nastaviti pobjednički niz njemačkih klubova na Heide Cupu. Danski klub se nakon jučerašnjeg poraza od Berlina uspio podići te je u drugom poluvremenu susreta s Hamburgom prelomio rezultat u svoju korist.

Od prve minute snažno su krenule obje ekipe između kojih se minimalno vodstvo izmjenjivalo iz minute u minutu. Tek je u 16. minuti dvoboja snažnije krenuo danski klub koji serijom 3-0 postavlja rezultat 11:9. Smanjuje to Kevin Herbst na 9:11, a tri minute prije kraja prvog poluvremena Hamburg stiže na samo pogodak zaostatka (11:12). Tim Steffan poravnava rezultat na 12:12 što je, nakon promašenog zadnjeg napada KIF Koldinga, ujedno bio i rezultat s kojim se otišlo u svlačionice.

Bo Spellerberg pogotkom otvara drugi dio susreta, ali s druge strane odgovara mu Adrian Pfahl za novo izjednačenje. Nanovo je krenula igra gol za gol koja je trajala sve do 43. minute kada Hamburgova obrana sve više popušta što dopušta Dancima da osam minuta prije kraja imaju +3 (25:22). Po isteku 60. minute tu su prednost povećali na +4 (28:24).

KIF Kolding do pobjede je predvodio Bo Spellerberg koji je bio siguran sedam puta, dok se na suprotnoj strani istaknuo Kevin Schmidt, također, sa sedam zgoditaka.

U finalu Heide Cupa tako će se naći dva njemačka kluba, Wetzlar i Füchse Berlin, koji po pokal kreću u nedjelju u 17.30 sati. U nešto ranijem terminu, točnije u 15.15 sati, Hamburg i Kielce susrest će se u borbi za treće mjesto, dok će posljednji dan natjecanja na Heide Cupu otvoriti KIF Kolding i Kadetten Schaffhausen koji će u 13 sati snage odmjeriti za petu poziciju. U borbi za treće mjesto trebali su se ponovno susresti Hamburg i KIF Kolding, ali dogovorom između klubova mjesto u borbi za treću mjesto pripalo je Kielceu.