Podravka treća, a Lokomotiva peta na Kohasz kupu u Mađarskoj

Jelena Bagarić • nedjelja, 24.08.2014.

Rukometašice Podravke Vegete i Lokomotive u subotu i nedjelju nastupale su na međunarodnom Kohasz kupu koji se održao u mađarskom Dunaujvarosu. Hrvatske predstavnice odigrale su svaka po tri utakmice, a na kraju turnira Podravka je zaslužila treće, a Lokomotiva peto mjesto.

Međunarodni Kohasz kup u Dunaujvarosu ugostio je pet ekipa na pripremnom turniru. Osim domaćina Dunaujvarosa nastupili su još Fehervar (Mađarska), DVSC-TVP Aquaticum (Debrecen, Mađarska), Zvezda Zvenigorod (Rusija), te Podravka i Lokomotiva iz Hrvatske. Turnir se igrao u dvije grupe. U skupini A bila je Podravka s Dunaujvarosem i Debrecenom, dok je Lokomotiva dijelila skupinu B s Fehervarom i Zvezdom. U subotu se igralo po skupinama dva puta po 25 minuta, a u nedjelju za plasman klasično dva puta po 30.

Prve su na teren u subotu stale Lokosice koje su igrale s Fehervarom. Ovaj mađarski klub nije im nepoznanica jer su s njima prošle godine također odigrali nekoliko pripremnih utakmica. Međutim, u subotnje jutro bolji na kraju ipak bio Fehervar rezultatom 17:15 (10:8). Iako su Lokosice u tom susretu bile favorit, ipak nisu uspjele pobijediti. Utakmica jest bila izjednačena, no nakon što su se Mađarice odvojile na plus dva, Lokosice to više nisu uspjele stići. Najefikasnije Lokosice u ovom susretu bile su Sonja Bašić i Tea Grubišić koje su zabile po četiri pogotka.

Zatim je uslijedio susret Podravke i DVSC-a u kojem su Kokice slavile 26:23 (14:15). Start u utakmicu nije bio dobar. Morale su „loviti“ zaostatak ponekad i od četiri razlike. No, u drugom poluvremenu uspjele su rukometašice Podravke okrenuti susret na svoju stranu i pobijediti. Podravku su do pobjede vodile dvije najiskusnije igračice, Kristina Elez s osam i Miranda Tatari sa šest postignutih pogodaka.

Dvije posljednje utakmice dana bile su rezervirane za hrvatske klubove. U pretposljednjoj je Lokomotiva odigrala je čvrstu i tešku utakmicu s ruskom Zvezdom Zvenigorod. Rezultat je na kraju bio izjednačen 21:21 (10:10), ali na terenu se vodila prava borba. Teško se ijedna ekipa uspijevala rezultatski odvojiti tako da je rezultat uglavnom kroz utakmicu bio neriješen. Ipak, u drugom poluvremenu Zvezda je povela s tri razlike, ali Lokosice su preokrenule i minimalno povele ali Ruskinje ipak na kraju uspijevaju zabiti posljednji pogodak za izjednačenje. Ivana Jelčić je u ovoj utakmici odlično branila i skupila ukupno 13 obrana. Bašić je ponovo bila najefikasnija s četiri postignuta pogotka, dok je jedan manje upisala Ivana Božović.

U posljednjoj utakmici subotnjeg rasporeda Podravka je igrala s domaćinom Dunaujvarosem. Odlično su parirale Kokice domaćinu u ovoj napetoj utakmici, no Mađarice su ipak na kraju slavile rezultatom 25:23 (13:11). Iako je bilo neizvjesno, domaće rukometašice uspjele su do samog kraja sačuvati prednost od dva pogotka koju su ostvarile na poluvremenu i ovom pobjedom si osigurati prvo mjesto u skupini A. Kokice su u ovom susretu predvodile Jelena Trifunović i Elez s po šest pogodaka. Podravka je završila kao druga i time izborila utakmicu za treće mjesto, dok je Lokomotiva u svojoj skupini B bila posljednja te je igrala za peto mjesto.

U toj utakmici za peto mjesto igrale su protiv Debrecena koji je bio zadnji u skupini A. Bio je to susret koji je protekao u apsolutnoj dominaciji Lokosica koje su već na poluvremenu praktički odlučile pitanje pobjednika. Na kraju je završilo rezultatom 32:22 (20:11), a odlična je ponovo bila Jelčić s 20 obrana. U golovima je ponovo Lokosice predvodila Bašić sa sedam pogodaka. Slijedi ju Marija Milić sa šest, te Tea Grubišić koja je dodala četiri.

Podravka je također slavila u svojoj utakmici za treće mjesto pobijedivši Fehervar s 21:16 (9:8). U prvom dijelu bilo je malo pogodaka i rezultat je uglavnom bio izjednačen ili su Kokice minimalno vodile. U nastavku je Podravka nastavila s mini vodstvom, no Fehervar je uspješno sustizao rezultat. Međutim, u posljednjih deset minuta rukometašice Podravke prelomile su susret i na kraju slavile s pet pogodaka prednosti. Najbolja u tom susretu bila je Andrea Čović sa šest pogodaka, a Elez je dodala još pet.

U finalnom susretu Dunaujvaros je bio uvjerljivo bolji od Zvezde rezultatom 31:23 (15:10) i tom je pobjedom osvojio prvo mjesto na turniru kojemu je bio i domaćin.

Oba hrvatska kluba sada se vraćaju u svoje gradove gdje će nastaviti s treninzima i utakmicama. Podravku očekuje memorijalni Bepov turnir, dok će Lokomotiva igrati prijateljske utakmice s Krimom i Trešnjevkom.